Музей родини Косачів змінив своє найменування

26 Грудня 2022, 8:39
У ході пленарного засідання 28 сесії 8 скликання міської ради, депутатами схвалено рішення «Про перейменування закладів управління культури і туризму міської ради». Зокрема, музей родини Косачів змінив своє найменування. Відтепер, він носить назву «Музей родини Косачів-Драгоманових».
Музей родини Косачів було відкрито в липні 1999 року.
Рішення про створення музею прийнято на підставі історичних фактів про проживання родини Косачів в Звягелі, в період з 1868го по 1879 рік.
В процесі наукових розвідок щодо формування майбутньої Лесі Українки як поетеси, громадської діячки, особистості, працівники музею прийшли до висновку, що велику роль в цьому зіграли і члени родини зі сторони матері Лесі Українки – Олени Пчілки (Ольги Драгоманової).
Драгоманові – відомий рід українських громадських і культурних діячів, відомий ще з часів гетьманщини. Один з предків Лесі Українки був на дипломатичній службі у Богдана Хмельницького. Дядько Олени Пчілки – Яків Драгоманов – учасник декабристського руху, помер на засланні до Сибіру. Батько Петро Драгоманов мав юридичну освіту, захоплювався літературою, писав вірші, оповідання, збирав народну творчість.
З гордістю за своїх батьків Олена Пчілка говорила, що в той темний, жорстокий час, коли повновладно панувало деспотичне право, в їх сім’ї ні з кого не знущалися, нікого не карали, і діти виростали, не бачивши ніяких диких сцен розправи сильного з підвладним, а наставляло на добрий розум лише спокійне і лагідне слово. Саме таку систему виховання взяла Олена Пчілка за основу у своїй власній родині, де зростало шестеро дітей.
Її мати, Єлизавета Іванівна Драгоманова, бабуся Лесі Українки, була присутня при народженні майбутньої поетеси, що сталося у Звягелі. Потому Єлизавета Іванівна Драгоманова кілька разів відвідувала Звягель, про що свідчать спогади самої Лесі Українки, її брата Михайла, сестри Ольги та багатьох рідних і знайомих, що також відвідували Косачів у Звягелі.
Старший брат Олени Пчілки – Михайло Драгоманов – відомий український публіцист, історик, філософ, фольклорист, економіст, громадський діяч. Зіграв велику роль у формуванні Лесі Українки як особистості. Михайло Драгоманов кілька разів приїздив до Косачів у Звягель. Був хрещеним батьком Михайла Косача, старшого брата Лесі Українки, який, як і Леся, народився у Звягелі і був хрещений як і Леся, у Свято-Преображенському Звягельському соборі.
Приїздив до Звягеля Михайло Драгоманов разом із дружиною Людмилою і дочкою Лідією. Леся дуже любила всю родину свого дядька.
Після смерті Михайла Драгоманова, що сталася в Софії, де він жив з родиною в еміграції, його старша дочка Лідія Драгоманова-Шишманова, залишилася в Болгарії. Там вона відома як письменниця, музична і театральна критикиня. Залишила спогади про свого батька Михайла Драгоманова, Лесю Українку, і про гостювання у Звягелі, яке вона пам’ятала з 11 років.
З Аріадною Драгомановою, своєю другою двоюрідною сестрою, Леся Українка познайомилася в Болгарії, куди їздила на гостини до дядька. Чоловік Аріадни Іван Труш, відомий український художник, у 1900 році написав портрет Лесі Українки.
Світозар Драгоманов – молодший в родині Людмили та Михайла Драгоманових. У добу української державності активно брав участь у націотворчих процесах. Після втрати української державності Світозар Драгоманов залишився на Батьківщині. Написав багато праць зі спогадами про тітку Лесю Українку та батька Михайла Драгоманова. Одна з його дітей, дочка Наталя Світозарівна Драгоманова, яка на той момент жила в Угорщині, кілька разів приїздила до Звягеля, на батьківщину своєї двоюрідної тітки Лесі Українки, а у 1999 році брала участь у відкритті музею родини Косачів.
Олександр Драгоманов, молодший дядько Лесі по матері, лікар-психіатр, працював в психіатричній клініці в польському містечку Творки (зараз околиця міста Прушкув Мазовецького воєводства). В Творки, кілька разів приїздили Олена Пчілка і Леся Українка. За другим приїздом Леся пробула у дядька 2 тижні, побувала в психіатричній лікарні, мала змогу спостерігати за пацієнтами і навіть там переночувала. Враження від візиту лягли в основу оповідання «Місто смутку» та першої драми «Блакитна троянда». Олександра Драгоманова, як одного з найавторитетніших і найвідоміших лікарів-вчених, було включено до складу редакційної колегії журналу «Архів психотерапії, нейрології та судової психопатології».
Дочка Олександра Драгоманова, двоюрідна сестра Лесі Українки – Оксана Драгоманова, відома як українська письменниця, перекладачка, правниця, громадська діячка. Засновниця українського жіночого руху, членкиня управи української секції Міжнародної Жіночої Ліги Миру і Свободи, учасниця міжнародних конгресів цієї організації в Гаазі, Відні, Вашингтоні. Надрукувала спогади про Лесю Українку, з якою бачилася в своєму дитинстві.
Констатуючи, що родина Драгоманових зробила величезний внесок у розвиток українського безпосередньо в Україні та за кордоном, працюючи над біографіями членів родини Драгоманових через їхнє спілкування з Лесею Українкою, працівники музею прийшли до висновку, що музей може називатися Музеєм Косачів-Драгоманових.
В музеї родини Косачів достатньо матеріалу, який дозволяє популяризувати родину Драгоманових як державотворців.
Чат-бот Гаряча лінія