Ми – те, що ми слухаємо: як готується Новоград-Волинська громада до виконання нового закону

15 Липня 2022, 15:45

19 червня Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 2310–IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки національного музичного продукту та обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора”. Закон набуває чинності через три місяці після публікації. Обмеження діятимуть до моменту звільнення всіх окупованих українських територій та припинення війни росією.

Як готується громада до виконання закону?

Насправді, російської агресії проти України вже достатньо, щоб відмовитися від російської музики. Її недоречність у громадських місцях регулярно нагадує нам виття сирен. На жаль, “русский мир” досі тримається в багатьох головах. А тому цей закон саме для них. Бо патріотичні люди вже давно стоять на захисті українських інтересів. Ми утверджуємо своє. Це – ідеологічна відповідь ворогу, наш опір.

Для України російська музика не несе ніякої культури, культура і агресор – це два несумісні поняття.

“Великий російський культурний народ” вбиває мирне населення, дітей, гвалтує, катує, примусово вивозить в невідомому напрямку. Краде і вивозить все, що можна вивезти. З агресором не може бути культурних співвідносин.

Основні меседжі закону

Обмежити присутність пісень російських артистів (саме громадян російської федерації) в медіапросторі, в тому числі на радіо і телебаченні, а також публічне відтворення. Заборона стосується громадських закладів, в тому числі кафе, ресторанів, готелів, перукарень – де на фоні завжди грає музика або проводяться заходи з використанням музики.

Планується формування чорних і білих списків російських артистів. У чорний автоматично потрапляють всі артисти держави-агресора. У білий можна перейти, підписавши заявку на підтримку України (цим займатиметься СБУ).

Закон сприятиме збільшенню українського музичного контенту. Тобто, на території України буде заборонено публічне виконання, публічний показ, публічна демонстрація, публічне сповіщення фонограм, відеограм і музичних кліпів, де є виконання, здійснене співаком, який мав коли-небудь чи має громадянство держави-агресора (зараз це Росія, але невдовзі може бути й Білорусь, та будь-яка держава, яку буде визнано агресором).

Де будуть списки для ознайомлення?

З “чорними списками” (перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці) можна ознайомитись на сайті Міністерства культури і інформаційної політики України за посиланням – Перелік осіб, які створюють загрозу нацбезпеці України (наразі є 145 осіб). Вони складені Міністерством на підставі даних СБУ. Відповідно, після прийняття закону будуть значно доповненні.

“Білі списки” (перелік музичних виконавців і співаків держави-агресора, які засуджують агресію проти України) будуть формуватися за результатами розгляду заявок артистів держави-агресора, які бажають бути включеними до “білого списку”. Він відкриє для них можливість бути присутніми в українському музичному просторі.

Чи можна російські пісні співати на вулиці, слухати з колонок? Чи будуть за це штрафувати?

У законі є обмежувальна норма про публічне виконання, під цю категорію припадає виконання на вулиці та програвання музики з колонок. Відповідальності за це порушення не прописано. Але поліцейські можуть вимагати припинити вчинення правопорушення. Україна плаче. Щодня проводжаємо в останню путь кращих синів і доньок. Співати чи слухати російське – це ганьба.

Що дає законодавча заборона?

Мінімізувати ризики ворожої пропаганди. Російська музика в Україні недоречна. До повномасштабного вторгнення росії в громадському транспорті, закладах, в караоке не переставала лунати російська музика. Люди повинні зрозуміти, що артистів, які підтримують путіна, їздять в госпіталі, на передову з концертами, аби підтримати російських військових і додати їм мотивації ще жорстокіше вбивати українців – слухати не можна.

На жаль, в таксі і маршрутках ще чуємо російський шансон

Ми – те, що ми слухаємо. Важко уявити, що водій автобуса у Польщі чи Литві буде вмикати російський шансон. Слухаючи російське, ми розширюємо територію путіна на ментальному рівні. За новим законом не дозволяється вмикати в салоні автобуса музику, звуки фільмів чи інші звукові сигнали, крім інформації про поїздку. Передача звуку може здійснюватися на індивідуальні навушники пасажирів, а на салон — лише під час нерегулярних перевезень за згодою всіх пасажирів.Не можна вмикати музику в салоні таксі без згоди всіх пасажирів.

Заборона обмежить можливі ризики російської пропаганди в Україні через музику

Нещодавно в Будинку рад відбулася зустріч з власниками громадських закладів харчування. Ми погодили, солідарно відмовитися від пісень росіян, вмикати треки українських та зарубіжних виконавців. Пропагувати українську мову та якісну музику. Більшість закладів давно заявили свою патріотичну позицію. Дякую всім, хто надаючи послуги клієнтам, виховує музичний смак. Заходити в наше серце має українська мова, українська пісня.

Отже, ніяких російських пісень на радіо, телебаченні, в громадському транспорті, на вулиці, в кафе, ресторанах, магазинах чи в торговельних центрах.

Лише так ми захистимо українські інтереси. Ми виграли Євробачення з “чисто” українською піснею, і це доказ, що українська музика заслуговує бути головною в державі і світі.

 

Наталія БОРИС, заступник міського голови

Чат-бот Гаряча лінія