«НАСИЛЬСТВУ-НІ»

25 Серпня 2022, 9:05

У нашому суспільстві все ще прийнятна думка, що дитина – це власність батьків. Не всі знають, що фізичні покарання та психологічне насильство – це злочин та порушення прав дитини.

Ми не маємо права не починати активної роботи у цієї сфері. Насильство спричиняє негативний вплив на здоров’я дитини на все життя. Викликає проблеми нервової, ендокринної, репродуктивної та імунної систем. Згідно зі світовими дослідженнями насильство над дітьми підвищує ймовірність суїциду, наркоманії, алкоголізму. Дитинство у насильстві призводить до нескінченного кола насильства. Дитина розуміє, що сила – єдина можливість вирішити проблему, відстояти свою позицію. В результаті стає дорослим, що використовує силу скрізь: вдома, на роботі, у суспільних відносинах і, звісно, до своїх дітей. Таке «зачароване коло» підвищує рівень злочинності, ризик агресії, знижує рівень економічного розвитку та потенціалу країни.

Про рівень розвитку суспільства можна казати, дивлячись на те, як воно ставиться до найменш захищених її членів – людей з інвалідністю, дітей, пенсіонерів. Відчуття поваги до себе не видають громадянину у 18 років – це те що формується з народження. Повага до дитини у родині, у дитячому садочку, у школі, у суспільстві в цілому. Діти, яких не поважали у дитинстві, які жили у постійному насильстві, мають великі труднощі з тим, щоб стати дорослими з відчуттям самоповаги. Повага починається з дитинства.

Крім зазначених видів насильства є ще такий, про який не прийнято говорити відкрито. Таким видом є сексуальне насильство над дітьми (яке зараз набуває нові форми та поширюється в онлайн). Батьки вважають що з їхньою дитиною це ніколи не станеться. Дітям не вірять навіть в тих рідкісних випадках, коли ті наважуються розповісти свою жахливу правду. А наважитися важко – злочинці діють двома шляхами: чи будують дуже гарні стосунки з дитиною (подарунки, час, увага), чи залякують. У будь-якому випадку це стримує дитину від розповіді.

Тому дуже важливо, щоб з дитиною була поруч доросла людина, якій вона довіряє та відчуває любов і підтримку. Такою людиною можуть бути батьки чи інші рідні, вчитель, керівник спортивної студії та інші. Це значно зменшує ризик потрапляння дитини у пастку насильства та збільшує її шанси на порятунок.

Якщо дитина розповідає про випадок насильства, треба негайно повідомити до поліції. На жаль, цей етап також викликає складнощі та зменшує рівень офіційно зафіксованих випадків (та шансів на покарання злочинців). Дитині можуть не повірити, особливо якщо це був випадок розбещення, а не зґвалтування. У нашому суспільстві низький рівень розуміння, що розбещення дитини – злочин (наприклад через соціальні мережі – вимагання інтимних фото та шантаж).

Ще одна зона ризику – медичне обстеження. Велика частина випадків сексуального насильства відбувається без проникнення у тіло дитини. Тут медичних доказів не буде зовсім. Тому дуже важливу роль відіграє саме розповідь дитини під час опитування. Воно має бути проведено спеціалістами у дружній до дитини формі.

Діти з вадами фізичного чи розумового розвитку можуть взагалі не мати довіри до своїх слів з боку не просто дорослих, а і «спеціалістів»: слідчі, лікарі, керівники закладів, де вони перебувають.

Все це спричиняє величезну різницю між офіційною статистикою та реальністю. Ми не чуємо дітей. Не створюємо умов для того, що б вони говорили. Не поважаємо їх прав бути почутими.

Якщо ви батько, мати дитини, або її офіційний опікун і вам стало відомо про сексуальне, або інший вид насильства відносно дитини, важливо якнайшвидше повідомити про це поліцію та службу у справах дітей (за місцем вашого проживання). Зробити це можна подзвонивши на 102 або написавши письмову заяву до будь-якого чергового відділку управління поліції. Краще за все, саме написати таку заяву та вказати усі відомі вам факти. До служби у справах дітей напишіть та подайте аналогічну заяву.

Якщо ви не є близьким родичем дитини, але дізналися про випадок насильства над дитиною, вам так само потрібно написати заяву до поліції та до служби у справах дітей, для того щоб підтвердити або спростувати підозри.

Якщо страждаєте від будь-якого виду насильства, або вам стало відомо про його вчинення, знайте – ви маєте право на допомогу та захист Новоград-Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області (тел. 102), Новоград-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ( тел. (04141) 3-54-51), служби у справах дітей Новоград-Волинської міської ради (тел. 063-768-11-46), Новоград-Волинського міського центру соціальних служб (номер телефону довіри – 1507, тел. 067-771-15-07).

Служба у справах дітей Новоград-Волинської міської ради

Чат-бот Гаряча лінія