Новоград-Волинський – місто перспективне, місто молоді

23 Грудня 2015, 8:33

Впродовж моєї роботи в галузі молодіжної політики, опротестовую або не погоджуюсь з твердженням, що молодь пасивна, не знає чого хоче, має купу шкідливих звичок. Звичайно, серед молодіжної громади міста є і такі, але нам є ким гордитися, є гарні приклади для наслідування. Сьогодні новоград-волинська молодь –серед керівників підприємств, організацій, засобів масової інформації, є талановитими вчителями, лікарями, ІТ-шниками, спортсменами, рекордсменами, чемпіонами різного рівня. Сьогодні ми пишаємося нашими молодими захисниками – героями АТО.

Але також слід зазначити, що нинішня молодь, яку часто старше покоління порівнює, що «ось коли вони були молодими», залишена сам на сам зі своїм становленням, молодіжна політика за останні роки втратила свою пріоритетність в державі, не має цілісного комплексного підходу. До прикладу, якщо проаналізувати державну цільову програму «Молодь України на 2009-2015 роки», то в ній більше не суттєвих речей прописано, а вкрай важливого немає. В програмі є буклети, друкована продукція, семінари, навчання, опитування, а немає житла, гарантованого працевлаштування на перше робоче місце тощо.

Я маю глибоке переконання, що Новоград-Волинський – місто перспективне, місто молоді. Чому? Згідно з офіційною статистикою із 56 тисячної громади міста – більше 18000 осіб – це молоді люди віком від 14 до 35 років (саме такий віковий ценз встановлено в чинному українському законодавстві). Це майже третина населення міста, майже половина працездатного населення міста, більше третини населення, що має виборче право. 

Яка ж вона, сучасна молодь?

На початку грудня 2015 року, на офіційному сайті Міністерства молоді та спорту України було опубліковано результати соціологічного дослідження «Молодь – 2015», яке проводилось ПРООН, ЮНІСЕФ та іншими міжнародними організаціями.

Основні результати дослідження показали, що визначаючи   цілі  та  пріоритети  у  своєму  житті,  представники молоді  назвали  передусім  народження  та виховання дітей, забезпечення їм освіти – 48%. Другу позицію займають пріоритети, пов’язані з роботою – пошуком або досягненням певних результатів у ній – 44%. Заробляння достатньої кількості  грошей  на  третій  позиції  –  36%. 

Відповідаючи на питання про своє фінансове становище, відносна більшість представників української молоді зазначили, що у цілому на життя їм вистачає, але придбання речей тривалого вжитку, таких, як меблі, холодильник, телевізор, уже викликає труднощі. Так сказали 42% опитаних. Загалом лише 1% молоді вже досягли бажаного фінансового становища в Україні. Частка молодих людей,  хто  вірить,  що  зможе  досягнути  бажаного  фінансового  становища  в  Україні,  становить  43%.

Досить  гостро  стоїть  проблема  забезпеченості  молоді  житлом. Загалом близько половини (45%) представників української молоді живе у батьків, 32% опитаних мають власну окрему квартиру (будинок), а 12% винаймають квартиру. У віці 30-34 років лише половина респондентів мають власне помешкання. 67% молоді, хто не має власної квартири/будинку, гадають, що й впродовж найближчих п’яти років і не матимуть можливості мати власне житло. 

Щодо забезпечення освітніх потреб49% з числа української молоді мають повну вищу освіту  або отримають її після закінчення навчання у своєму навчальному закладі. 67% представників української молоді цілком задоволені своєю освітою, тоді як незадоволених – 14%.

9% молодих людей активно шукають роботу. Серед труднощів, які найчастіше виникають для тих, хто активно шукає роботу – пропозиції з низькою  заробітною  платнею  (63%)  і  повна  відсутність  вакансій  (40%). 

Більшість молодих людей задоволені послугами медичних закладів. Разом з тим існує гостра проблема нестачі коштів на ліки або лікування – 34% зазначили, що впродовж останніх 12 місяців їм не вистачало грошей на власне лікування.

Опитували молодь також про дотримання здорового способу. 27% молодих людей є курцями (37% чоловіків і 17% жінок).  Ще 54% молодих людей не курять і не курили раніше. 27%  опитаних   протягом  останнього  тижня  вживали  алкогольні напої – найчастіше пиво. 3% молодих людей вживали алкогольні напої щодня. Загалом 89% молоді ніколи не пробували наркотиків, 9% вказали, що пробували, але зараз не вживають.

В розрізі залучення до суспільного життя, 54% молодих людей брали участь щонайменше в одній з громадських ініціатив за останні 12 місяців. Найчастіше молодь брала участь в ініціативах, спрямованих на підтримку армії (36%), на розвиток інфраструктури в місці проживання (19%), на допомогу переселеним особам або жертвам воєнних дій (16%), на допомогу дітям та дорослим у кризових ситуаціях. 88%  респондентів  зазначили  щонайменше  одну  з  громадських  ініціатив,  в  яких  вони  участі  не брали, але були б зацікавлені взяти.

Серед сотень сторінок даного соціологічного дослідження, найбільшу гордість за нашу молодь відчула під час ознайомлення з даними опитування про національну та патріотичну ідентичність. 91% опитаних вважають себе українцями за національністю, 6% вважають себе росіянами, 1% – представником іншої національності. 81%  опитаних  представників  української  молоді  зазначили,  що  пишаються  тим,  що  вони  є  громадянами  України.  Не  пишаються  українським  громадянством  8%. 44%  опитаних  представників  української  молоді  хочуть  жити  в  Україні  і  не  планують  емігрувати.

Відповідаючи на запитання про ефективність державної молодіжної політики, то молодь вважає, що її пріоритетними напрямами мають бути сприяння зайнятості та самозайнятості молоді, сприяння забезпеченості молоді житлом, підтримка талановитої молоді, поширення серед молоді здорового та безпечного способу життя.

50% молоді взагалі не чули про жодну діяльність, спрямовану на підтримку молодіжних ініціатив та вирішення проблем молоді.

Саме тому молодіжна політика має зазнати ключових реформ в державі, із здебільше декларативної знайти реальне втілення. До того ж, останні вибори показали, що молодь міста, а це 16 тисяч осіб віком від 18 до 35 років, що мають гарантоване Конституцією України виборче право, не бажають його використовувати, бо не пішли на виборчі дільниці, а отже або не вірять в можливість позитивних змін, або ж потребують відповідних знань, роз’яснень, розуміння, що майбутнє – саме в їх руках. 

Саме шляхом успішної реалізації молодіжної політики, стане можливим зупинити «відтік» молоді з міста, що дасть можливість бути Новограду-Волинському містом молодим і сучасним, що має перспективи розвитку та нормальну демографічну ситуацію. Про це йшлося під час обласного форуму молодіжного активу, що нещодавно проходив у місті на базі молодіжного центру. Участь у заході взяв міський голова Віктор Весельський, який висловив готовність до діалогу з молоддю для того, щоб місто Новоград-Волинський стало дружнім до молоді та містом дружньої молоді. Для цього закликав об’єднатися, наполегливо всім разом працювати,  ставити конкретні цілі та завдання і «єдиним фронтом» їх виконувати. Зокрема, ініціював загальні збори молоді міста, що стануть своєрідним майданчиком молодіжних ідей, креативних проектів, бізнес-планів, які після обґрунтування та обговорення матимуть всебічну підтримку для їх реалізації. 

Пропозиції від молоді щодо подальшої співпраці, розвитку та активізації молодіжного руху в місті  приймаються управлінням у справах сім’ї, молоді,фізичної культури та спорту Новоград-Волинської міської ради за адресою: вул. Шевченка,5/1, ІІ поверх Молодіжного центру, e-mail:  molod_nv@ukr.net .

 

Чат-бот Гаряча лінія