Новоград-Волинський: складні життєві обставини та соціальна робота з сім’ями

3 Листопада 2016, 3:53

В цей складний для всіх нас час збільшується кількість сімей, які потрапили у складні життєві обставини. За визначенням, сім’я, що перебуває у складних життєвих обставинах – це сім’я, яка втратила свої виховні можливості через виникнення таких умов, що порушують нормальну життєдіяльність одного або кількох членів сім’ї. Що ж таке складні життєві обставини? Це ті проблеми і труднощі в житті сім’ї з якими вона не може справитись самостійно. Для прикладу: втрата роботи членами сім’ї, інвалідність, тяжке захворювання, насильство, розлучення, повернення одного з батьків після відбування покарання в місцях позбавлення волі, алкогольна чи наркотична залежність, трудова міграція, смерть близьких тощо.

У нашому суспільстві є категорія сімей, у яких виникли проблеми через матеріальні труднощі, внаслідок безробіття, відсутності житла, необхідності лікування членів родини, особливо гостро ця проблема постає для багатодітних сімей, одиноких матерів (батьків), у сім’ях, де один з батьків втратив працездатність через хворобу, випускників інтернатних закладів, малозабезпечених родин. Також сім’ї, у яких виникли складнощі через юридичні проблеми, а саме: через необізнаність щодо своїх прав та обов’язків, брак коштів на відновлення документів (прописки, свідоцтва про народження, оформлення аліментів) тощо. Ще є категорія сімей, в яких виникли психологічні проблеми, наприклад, з приводу труднощів перехідного віку дитини, при повторному шлюбі матері чи батька, у разі гіперконтролю з боку батьків, незадоволення потреби в спілкуванні, насильства з боку одного з членів родини, бездоглядності дитини.

Фахівцями із соціальної роботи міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, у процесі здійснення соціальної роботи з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, надаються соціальні послуги, направлені на подолання таких обставин. А саме такі соціальні послуги як інформаційні, психологічні, соціально-медичні та соціально-економічні. Слід пояснити що, надання інформації, необхідної для вирішення складної життєвої ситуації : контактів служб або установ, куди необхідно звернутися по відповідну допомогу; про заклади, які можуть надати послуги, умови отримання соціальних послуг, зміцнення інституту сім’ї, усвідомленого батьківства; поширення інформаційно-просвітницьких матеріалів щодо відповідальності батьків за невиконання батьківських обов’язків, жорстокого поводження з дітьми, насильства це і є інформаційні послуги.

Одночасно центром соціальних служб для cім’ї, дітей та молоді здійснюється надання психологічних послуг – обговорення проблем та надання порад з розв’язання соціальних та психологічних проблем; навчання долати труднощі та конфлікти, сприяння в запобіганні виникненню непорозумінь та конфліктів між членами сім’ї; забезпечення психологічної допомоги сім’ям із дітьми, залучення, відповідно до потреб, фахівців, психолога, надання консультацій щодо поліпшення взаємин з оточенням; індивідуальне консультування дітей та дорослих.

При наданні соціально-медичних послуг спеціалістами МЦСССДМ здійснюється посередництво в проведенні профілактичних, лікувально-оздоровчих заходів; консультації з питань збереження і зміцнення здоров’я; формування здорового способу життя й подолання шкідливих звичок; профілактика туберкульозу, венеричних захворювань, ВІЛ/СНІДу; сприяння отриманню клієнтами послуг реабілітаційних програм та програм підтримки, що реалізуються державними та неурядовими організаціями; направлення до закладів медико-соціальної реабілітації щодо подолання залежностей: наркотичної, алкогольної, релігійної секти, від комп’ютерних та азартних ігор тощо.

Соціальна робота з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах забезпечується через раннє виявлення, облік та соціальний супровід таких сімей. Сім’ї, які потрапили в складні життєві обставини та самі не в змозі подолати життєві обставини можуть звернутися до міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за отриманням вказаних соціальних послуг, де досвідченні фахівці нададуть потрібну інформацію щодо отримання тієї чи іншої соціальної послуги та допоможуть в подоланні складних життєвих обставин, в які потрапили сім’ї з дітьми або окремі особи.

Нагадуємо, що в Новоград-Волинський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді можна звернутися за адресою вул. Шевченка, 31, контактний телефон 2-07-12.
 

І.Л. Гончаренко,

залучений спеціаліст МЦСССДМ

 

Чат-бот Гаряча лінія