Поділилися досвідом та провели перемовини щодо подальшого підвищення енергетичної стійкості громади

14 Липня 2023, 10:31

Міський голова Микола Боровець та начальник відділу підтримки громадських ініціатив та енергоефективності Юрій Савич прийняли участь у заході «Підвищення енергетичної стійкості громад як базовий рівень енергетичної безпеки України», організованому громадською організацією «Екоклуб».

Мета даного заходу – сприяння підвищенню енергетичної стійкості громад через використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та провадження ефективних технологічних рішень.
В умовах війни вирішення цієї проблематики є як ніколи актуальним, оскільки дозволяє не лише підвищити стан енергетичної безпеки громади, але й досягти суттєвої економії бюджетних коштів.
Під час зустрічі ГО «Екоклуб» та її партнери, серед яких і наша громада, поділилися отриманим досвідом встановлення сонячних електростанцій (СЕС) на об’єктах критичної інфраструктури; обговорили виклики та можливості реалізації проєктів з відновлюваної енергетики в масштабах усієї країни; обговорили сучасний стан центрального опалення та перспективи розвитку, а також представлені «Асоціацією енергоаудиторів України» результати розробки технічної документації на встановлення теплових насосів в системи центрального опалення, у тому числі і за рахунок грантової підтримки.
Нагадаємо, що наша громада активно працює в напрямку впровадження ВДЕ і суттєву допомогу в цьому надає ГО «Екоклуб». Зокрема, за фінансової підтримки «Екоклуб» у грудні минулого року встановлено сонячну електростанцію в нашій лікарні, яка у цьому році вже згенерувала понад 18 тис. кВт*год електроенергії.
Крім того, у цьому році заплановано до реалізації ряд проектів по громаді, зокрема:
• Встановлення сонячної електростанції на очисних спорудах КП«Звягельводоканал»;
• Відновлення роботи басейну у ЦРД «Дельфін» зі встановленням сонячної електростанції (компенсуватиме електроспоживання на нагрів води в басейні в неопалювальний період).
Також спільно з експертами завершується напрацювання найбільш оптимального техніко-економічного рішення по СЕС у Ліцеї №1. Тут слід зазначити, що ще донедавна загальноосвітні навчальні заклади були не найбільш економічно доцільними об’єктами для розміщення сонячних електростанції, оскільки найбільша генерація електроенергії (понад 40%) припадає саме на літні місяці, коли школи не працюють. Але ситуація може докорінно змінитися після прийняття Верховною Радою України 30.06.2023 законопроекту 9011-д (наразі знаходиться на підписі у Президента України), який має запустити так званий механізм самовиробництва, коли власник СЕС зможе віддавати в мережу надлишок згенерованої електроенергії, а натомість за рахунок взаєморозрахунків оплачувати у наступні періоди (коли генерація менша за фактичне споживання) вартість спожитої електроенергії із зовнішньої електромережі. Однак для того, щоб цей механізм ефективно запрацював, має бути прийнято ще ряд підзаконних нормативно-правових актів. На необхідності якнайшвидшого прийняття останніх та максимального спрощення порядку дії самого механізму самовиробництва, а також розробки типових технічних рішень та пакету документів для широкого впровадження ВДЕ якраз і наголосили на заході представники від нашої громади. Натомість присутні представники Офісу Президента України Юрій Шапаренко та Державного агентства з енергоефективності Олена Ленська завірили присутніх в повній підтримці та незворотності курсу на розвиток ВДЕ в нашій країні.
Також під час заходу Микола Боровець та Юрій Савич провели ряд перемовин щодо можливості спільної реалізації енергоефективних проектів з представниками експертних та донорських організацій.

На завершення слід зазначити, що з допомогою експертної підтримки ГО«Екоклуб» та «Асоціації енергоаудиторів України» напрацьовано техніко-економічне обґрунтування встановлення теплових насосів по 3-х котельнях у місті та до кінця цього року буде розроблено комплексну програму впровадження ВДЕ в громаді, що стане основою для вибору найбільш оптимальних варіантів та управлінських рішень, а також дозволить залучити додаткові позабюджетні кошти у розвиток та енергонезалежність нашої громади.

#Звягель

#Звягель_енергоефективний

Відділ підтримки громадських ініціатив та енергоефективності

Чат-бот Гаряча лінія