Порядок оформлення допомоги по частковому безробіттю на період карантину
Новоград-Волинський міський центр зайнятості інформує, що 20.03.2020 у ВРУ зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)» (законопроект № 3725), який вносить зміни до Закону України «Про зайнятості населення». Законопроект № 3725 доповнює Закон про зайнятість статтею 47-1, яка визначає порядок оформлення допомоги по частковому безробіттю на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), передбачених карантином, встановленим КМУ.
Служба зайнятості надаватиме допомогу по частковому безробіттю, якщо підприємство вимушено зупинити (скоротити) виробництво та тривалість робочого часу працівників, оскільки роботодавець вживає заходи щодо профілактики та запобігання поширенню епідемії на виконання відповідного рішення місцевої державної адміністрації. В цьому випадку право на допомогу по частковому безробіттю мають усі застраховані особи, з якими роботодавець оформив трудові відносини.
Сума допомоги по частковому безробіттю надається роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва (а саме фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) від 10 осіб та не перевищує 250 осіб).
Допомога по частковому безробіттю не надається у разі наявності у роботодавця заборгованості з виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яка виникла протягом п’яти років, що передують року зупинення виробництва.
Право на допомогу по частковому безробіттю відповідно до цієї статті мають застраховані особи, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію).
Допомога по частковому безробіттю встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено передбачену законодавством тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові відповідного розряду. Розмір допомоги визначається виходячи з фінансових можливостей Фонду і не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
У разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога по частковому безробіттю (розірвання трудового договору протягом шести місяців (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів – протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги), з дня закінчення виплати допомоги з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця), пунктом 1 статті 36, частиною третьою статті 38 Кодексу законів України про працю, кошти повертаються в повному обсязі до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Такий період виплати допомоги по частковому безробіттю служба зайнятості не врахує при розгляді звернення за наступним одержанням допомоги по частковому безробіттю з причин виробничого характеру.
Директор Новоград-Волинського МЦЗ В.А. Сербін