Порядок отримання дозволу на виїзд дитини за кордон

13 Квітня 2017, 5:04

Протягом І кварталу 2017 року до служби у справах дітей Новоград-Волинської міської ради надійшло 7 звернень від громадян міста щодо надання дозволу на виїзд дитини за кордон, з метою її відпочинку та оздоровлення, оскільки один із батьків без поважних на те причин не бажає надати такий дозвіл.

При цьому, такі батьки навіть не розуміють, що цими діями порушують права своєї дитини на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Як же діяти, якщо після розлучення один із батьків позбавляє свою дитину цього права?

Відповідно до абзацу 8 п.п.2 п.4 постанови Кабінету Міністрів України від27.01.1995 року№57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», дозвіл на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку про надання, без згоди та супроводу другого з батьків, надається рішенням суду.

Тобто, чітко вказано, що лише суд  вирішує зазначене питання, при цьому участь органу опіки та піклування не є обов’язковою (ч. 4 ст. 19 Сімейного кодексу України). Але разом з цим, суд може залучити орган опіки та піклування до розгляду вказаних спорів у якості третьої особи (ч. 3 ст. 45 Цивільного процесуального кодексу України).

Отже, якщо один з батьків не надає нотаріально посвідчену згоду на виїзд дитини з України, то іншому необхідно звернутися до суду. Адже лише суд має повноваження на вирішення питання щодо надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.
 

Т.М. Бучинська,

начальник служби у справах дітей

міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія