Повномасштабне вторгнення країни агресора вплинуло на плани, але не завадило рухатися у напрямку їх реалізації

27 Січня 2023, 16:22

Звіт заступника міського голови Ірини ГУДЗЬ за 2022 рік

         Без перебільшень 2022 рік був роком викликів, й водночас роком можливостей та досягнень. Повномасштабне вторгнення країни агресора вплинуло на плани, але не завадило рухатися у напрямку їх реалізації. З командою сміливих довелося швидко реагувати на виклики, виконувати не типові задачі, що потребували швидкого вирішення. Окрім координації та контролю питань економічного розвитку, інвестиційної діяльності, соціального захисту населення, надання адміністративних послуг та міжнародної співпраці, стикнувшись з викликами воєнного часу, очолила та координувала роботу логістичного центру, що стало важливим компонентом для вирішення питань як забезпечення потреб військових, так і гуманітарних питань.

Спільно з підпорядкованими структурними підрозділами, відділами та управліннями міської ради, депутатським корпусом, бізнесом та громадськими організаціями організували допомогу військовим, й наразі впевнено тримаємо стрій, забезпечуючи життєдіяльність громади.

 

Економічний розвиток

Усвідомлюючи загрозу агресії з боку рф, підприємства громади не припиняли роботу та своєчасно сплачували податки, збори та платежі до бюджетів усіх рівнів.

На жаль, війна спричинила кризу в промисловості. Основними причинами цьому стала безпекова ситуація та труднощі з логістикою, особливо для експортоорієнтованих галузей. Підприємствами були вжиті організаційні заходи з адаптації роботи в умовах воєнного часу, докладаються зусилля щодо збереження робочих колективів, забезпечення належних та безпечних умов праці.

Пропри всі складнощі, ПрАТ «Хлібозавод» проведено реконструкцію однієї з печей, завдяки чому досягнуто економію до 8000 кубометрів газу в місяць.

ПрАТ ВКФ «Леся» було відкрито нову лінію виробництва, завдяки чому у нашій громаді з’явилися нові робочі місця.

Продовжується робота з поліпшення іміджу громади та сприяння залученню інвестицій. Триває робота із створення індустріального парку.

Активно працювали з радою підприємців аби разом винайти можливість збереження бізнесу в умовах війни.

2022 став роком виклику для торгівлі, ресторанного господарства та послуг. Наразі у Звягельській міській територіальній громаді здійснює діяльність 620 юридичних осіб та 2662 фізичних осіб-підприємців.

З метою сприяння розвитку малого і середнього підприємництва, налагодження постійної і ефективної комунікації між представниками місцевої влади і представниками бізнесу для виявлення та розв’язання спільних проблем розвитку громади 15.09.2022  рішенням міської ради за №611 затверджено Програму взаємодії з малим та середнім підприємництвом  на 2022-2026 роки.

Міжнародні зв’язки – один із значимих ресурсів розвитку громади. Промоція громади, її потенціалу, промоція бізнесу, розвиток  бізнес –  компетенцій, представлення наших підприємств європейцям – є частиною плану заходів вищезазначеної програми й Програми залучення інвестицій та поліпшення інвестиційного клімату на території Звягельської громади. Тому у звітному періоді завдяки міжнародній технічній допомозі було виготовлено промоційні матеріали – Інвестиційний паспорт громади та відеоролик, який був представлений на міжнародній арені, під час інституційних візитів до країн Європи.

Ми зараз знаходимося на шляху до вступу в Євросоюз. Й цілком закономірно, що наші підприємці теж перейдуть на європейські стандарти, тому вже зараз вбачаю потребу починати працювати в цьому напрямку, починати переорієнтовуватися. Власне, з цією метою й організовуються поїздки представників бізнесу громади та муніципалітету до Європи.

Під час інституційних візитів до міст: Белхатув, Ломжа (Республіки Польща) та Банська Бистриця (Словаччина) ми позиціонували  громаду як достойного ділового партнера, представили й продовжуємо представляти  потенціал нашої громади, можливі муніципальні інвестиційні проекти та можливості для інвестицій, які представленні у інвестиційному паспорті громади.

Проводиться активна робота в напрямку підтримки всіх рівнів бізнесу на території громади. Надається постійне та регулярне інформування на офіційному сайті громади, на сторінках соціальних мереж про можливості розвитку, отримання грантів, пільгових кредитів, про державні  програми підтримки бізнесу.

Задля впорядкування розміщення та приведення до єдиного архітектурного, естетичного вигляду елементів об’єктів торгівлі у зонах масового відпочинку населення 23.02.2022 року прийнято рішення виконавчого комітету за №393 «Про розміщення об’єктів виїзної (виносної) торгівлі та надання послуг у сфері розваг», яким визначено адреси для розміщення зазначених об’єктів.

З метою упорядкування території КТП «Міський ринок» та приведення тимчасових споруд до єдиного сучасного архітектурного вигляду 27.12.2022 року рішенням виконавчого комітету за №603 затверджено планувальну документацію КТП «Міський ринок».

З метою стабілізації цінової ситуації на ринку продовольчих товарів, забезпечення соціально незахищених верств населення міста соціально – значущими продовольчими товарами протягом звітного періоду проводився моніторинг цін на основні продукти харчування в торговій мережі та на ринках міста, результат якого висвітлювались на вебсайті міської ради. Проводилась роз’яснювальна робота з суб’єктами господарювання та жителями міста  щодо роботи в умовах воєнного стану та змін до законодавства України та інших нормативно-правових актів.

З самого початку повномасштабної війни підприємці допомагають Збройним Силам України. Бізнес швидко налаштував свою роботу під умови війни. Підприємці легкої промисловості почали шити одяг та потрібні речі для військовослужбовців, заклади громадського харчування – готувати їжу. Перевізники надають свої транспортні засоби для забезпечення потреб ЗСУ. Фермери, попри всі складнощі, втримали продовольчу безпеку.

З початку запровадження воєнного стану, а саме з 27.02.2022 року впродовж місяця перевізниками здійснювалось безоплатне, перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, за рахунок місцевого бюджету. Також, перевізниками громади для забезпечення потреб ЗСУ цілодобово надається автотранспорт.

На період дії воєнного стану робота приватного транспорту в  міській громаді – оптимізована і наразі курсує менша кількість автобусів. На сьогодні по 12 маршрутам курсує близько 15 одиниць транспорту. Також змін зазнав графік руху автобусів. Деякі автобусні маршрути відмінені по причині незначного пасажиропотоку, з метою економії палива, вартість, якого виросла в рази, та через те, що частина водіїв і транспортних засобів залучена до заходів із захисту держави.

Безоплатне перевезення пільгових категорій громадян надається без обмежень в кожному транспортному засобі, який обслуговує міські та приміські автобусні маршрути загального користування відповідно до рішень міської ради.

На відшкодування витрат на перевезення пасажирів пільгових категорій з бюджету міської територіальної громади було виділено майже 5 млн. грн.

Реагуючи на звернення громади, у 2022 році запроваджено рух автобусу по вул. Коростенській, продовживши рух маршруту №1.

Міжнародна співпраця та інвестиції

У 2022 році була проведена колосальна робота із залучення інвестицій, а співпраця з міжнародними фондами дала значний результат.

Так,  з метою розвитку інституційної спроможності громади, пошуку додаткових (позабюджетних) джерел фінансування на втілення проектів у Звягельській міській територіальній громаді здійснювалася відповідна співпраця з проектами міжнародної технічної допомоги.

НЕФКО

Звягельська міська територіальна громада в липні 2022 року стала учасником Програми дій Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб в Україні». Програмою передбачена грантова підтримка на реконструкцію будівель під житло для переселенців на суму 2460 тис. EUR (ремонтно-будівельні роботі будуть виконані у 2023 році). Дане житло буде надано ВПО, які працюють на підприємствах, що водночас стане підтримкою для бізнесу.

Вивчивши наявні можливості, найкращим варіантом для реалізації Програми у громаді визначено 3-поверхову будівлю філії комунальної установи «Житомирський обласний центр крові» на вулиці Василя Карпенка 63 (колишня вул. Герцена), яка тривалий час не використовувалася та перебувала у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Житомирської області.  За підтримки районної та обласної адміністрацій, місцевих депутатів обласної ради дана будівля 16 червня 2022 року рішенням сесії обласної ради передана до комунальної власності міської територіальної громади.

Проект на вулиці Василя Карпенка є досить амбітним, адже передбачає втілення у стислі терміни та надання переселенцям готового житла «під ключ», тобто з внутрішнім ремонтом, сантехнікою, необхідним набором меблів та побутової техніки, передбачається і енергоефективна складова, встановлення сонячних панелей на даху будівлі.

Міська рада наразі активно працює по реалізації у громаді зазначеної Програми НЕФКО. Зокрема, наразі триває процедура відбору виконавця робіт та розробляється положення щодо виділення житла для ВПО за участі експертів Ради Європи.

 

ПРОЕКТ ГОВЕРЛА

З серпня  2022 року міська територіальна громада стала учасником проекту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»). Завдяки участі наша громада отримує підтримку для зміцнення спроможності органів місцевого самоврядування та активізації залучення громадськості на всіх рівнях. Також надаватиметься консультативна та методологічна допомога. Проект триватиме 5 років.

Проект впроваджується через навчальні заходи, а саме: семінари, тренінги, методичні рекомендації, надання менторської підтримки, демонстрацію кращих практик.

В рамках проекту в громаду надійшли генератори та обладнання для ліквідації надзвичайних ситуацій, зокрема, екскаватор, генератори, мотопомпи, бензоінструмент, рятувальне обладнання та інше) для нашої громади на 4 млн грн.

ЮНІСЕФ

З метою облаштування безпечного перебування дітей в закладах освіти громада отримала грантове фінансування для поліпшення навчального середовища у Пилиповицькому ліцеї на суму 3 тис. дол. США. Очікуємо також надходження 3 млн. грн від програми для облаштування укриття в ліцеї № 4.

ПРООН 

Під час повномасштабного вторгнення росії за фінансової підтримки Програми розвитку ООН вдалося закупити інструмент (бензопили) та продукти харчування довготривалого зберігання на суму 280 тис. грн.

Фахівці ПРООН здійснили енергетичні аудити садочку №16, школи № 7 та поліклінічного корпусу лікарні.

Реалізовуємо проект із створення в громаді освітньо – безпекового центру «SAFE HUB». Метою якого є організація якісного освітнього процесу з цивільного захисту  та надання  домедичної допомоги шляхом впровадження  інноваційної практичної програми для здобувачів освіти різних вікових груп, в тому числі ВПО та інших вразливих груп. Фінансування від ПРООН складає біля 26 тис. дол США.

Від Програми підвищення стійкості та відновлення громад, що постраждали внаслідок воєнних дій, в рамках проєкту «Мери за економічне зростання», що реалізується ПРООН у партнерстві з Європейським Союзом отримали  електричні обігрівачі (конвекторів) для обладнання місць постійного проживання внутрішньо-переміщених осіб та місцевого населення, що постраждало внаслідок війни.

GIZ

Вже другий рік поспіль триває співпраця з нашими німецькими партнерами в сфері енергоефективності. Влітку 2022 року експертами проекту Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що впроваджується в Україні компанією GIZ за дорученням урядів Німеччини та Швейцарії здійснено енергоаудит КП НВМР «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства».  Результати роботи експертів були представлені керівництву громади. За фінансування проекту отримано обладнання, яке допоможе скоротити енергоспоживання на підприємстві.

Також на стадії впровадження проект щодо підвищення енергоефективності будівлі місцевого ліцею № 4 вартістю понад 6 млн. грн.

Завдяки програмі  EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП, що співфінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується GIZ, отримали принтери, мультимедійну дошку та проектор, ноутбуки та камер відеоспостереження. Обладнання дає можливість проводити відеоконференції, тренінги та інтерактивні заходи за участі представників бізнесу, влади та громадських організацій, що дало поштовх для  створення інтерактивного майданчику для спілкування та налагодження співробітництва.

Проект Ради Європи «Зміцнення громадської участі у демократичному процесі прийняття рішень в Україні»

Спільно з експертами Проекту Ради Європи розробили та затвердили на сесії міської ради положення щодо участі громадськості у вирішенні питань місцевого самоврядування, а саме положення про місцеві ініціативи та про проведення публічних консультацій з місцевими мешканцями та ВПО. Також розроблено програму співпраці з волонтерами.

Фахівці проекту спільно із зацікавленими сторонами, а саме місцевим бізнесом та внутрішньо переміщеними особами, які знайшли прихисток в нашій громаді,  напрацьовують рекомендації щодо розробки положення про порядок виділення житла для ВПО, в тому числі в рамках проекту НЕФКО.

ГО «Екоклуб»

ГО “Екоклуб” завдяки коштам, зібраним у рамках кампанії “Sustainability4Ukraine”, профінансував встановлення сонячної електростанції потужністю 32 кВт для нашої лікарні вартістю 948 тис.грн.

Інша міжнародна допомога

У рамках міжнародної благодійної ініціативи Valores Foundation «Shelter Ukraine» (спільно з ГО Silab Ukraine” та БФ «Вплив»). (через ГО Громадська організація «Мережа навчальних закладів міста Новограда – Волинського»)  закуплено продукти харчування, засоби гігієни та інші товари першої необхідності для переселенців на суму 200 тис.грн.

Отримали грант від Данської ради у справах біженців  280 тис.грн. (через ГО Громадська організація «Мережа навчальних закладів міста Новограда – Волинського») на закупівлю продуктів харчування, засобів гігієни та інших товарів першої необхідності для переселенців.

У співпраці з ГО «Новоград-Волинська міська організація жінок» та депутатської групи «Рівні можливості» облаштовано пункт прокату речей першої необхідності для ВПО на базі Територіального центру соціального обслуговування. ІСАР «Єднання» допоміг придбати побутову техніку на суму 100 тис. грн. Згодом до цієї ініціативи також долучилася і міськрайонна організація Товариства Червоного Хреста України.

Благодійний фонд Ізоляція надав гернератор та побутову техніку для облаштування пункту прихистку для ВПО на базі дошкільного закладу № 6 на суму 150 тис. грн.

Фонд міжнародної солідарності (Польща) надав громаді рятувальне спорядження та обладнання на суму 52 тис злотих.

Міжнародне співробітництво з містами-побратимами.

Не зважаючи на обмежені можливості, спочатку пандемія, спричинена  ковід-19, а в подальшому і російська агресія, змогли налагодили ефективну комунікацію шляхом організації онлайн зустрічей. Так завдяки таким заходам вдалося налагодити комунікацію з м. Зіндельфінген (Німеччина), Людвігсгафен на Рейні (Німеччина) та Ходзезьким Повітом (Польща), підписано Угоду про співпрацю з Ризькою Метрополією (Латвія).

У співпраці з нашими міжнародними партнерами керуємося принципом рівний-рівному, основний меседж – отримати досвід стосовно інтеграції місцевого самоврядування та бізнесу в Європейську спільноту, вивчити проблемні питання з якими зіштовхнулися наші країни-сусідки під час перехідного періоду вступу до ЄС.

Влітку цього року керівництво громади спільно з представниками провідних бізнесів (О. Ющенко, директор меблевої фабрики «Мірт» та Олена Стретович, директор «Органік мілк») відвідали міста-побратими: Белхатув, Опочно, Ломжу  (Польща) та започаткували нові зв’язки з містами Велюнь (Польща) та Банська Бистриця (Словаччина).

За фінансової підтримки проекту GIZ EU4Business  восени 2022року представники місцевої влади та бізнесу (в тому числі Микола Сиченко, голова Спостережної Ради ПрАТ ВКФ «Леся», член Ради директорів)  перебували в інституційній поїздці країнами Європи, де взяли участь у Форумі економічної співпраці міст-партнерів з Польщі та України в  м. Белхатув та участь у 1-му словацько-українському бізнес форумі сталого розвитку м. Банська Бистриця, науковій конференції із розширення підприємницької діяльності в  м. Ломжа.

Основна мета візитів – активізація партнерств, промоція громади на міжнародному рівні задля розширення ділового співробітництва з метою залучення додаткових ресурсів  та налагодження стійких економічних зв’язків.

Громади-партнери радо приймають наших найменших мешканців. Влітку цього року група дітей батьки, яких загинули в АТО два тижні перебувала в м. Белхатув (Польща) на відпочинку разом із дітьми з м. Южноукраїнськ, а талановиті, обдаровані діти нашої громади відвідали м. Зіндельфінген (Німеччина) в листопаді-грудні 2022 року.

Плануємо і надалі продовжувати роботу в цьому напрямку: розширювати контакти, залучати експертів та  реалізовувати спільні проекти із сталого розвитку громад.

 

Адміністративні послуги

Надання адміністративних послуг в умовах воєнного стану, як і інші сфери, зазнало змін та постало перед новими викликами. З початком війни, з 24.02.2022 року всі державні реєстри були зупинені.   З відновленням роботи реєстрів, враховуючи безпекову ситуацію в країні у 2022 році було оновлено перелік адміністративних послуг, що надаються через ЦНАП. Запроваджено видачу витягів з ДЗК безпосередньо адміністраторами ЦНАП .

У 2022 році підписано договори про співробітництво територіальних громад щодо надання адмінпослуг через ЦНАП нашої громади  жителям сусідніх Чижівської, Пищівської, Брониківської та Городницької територіальних громад.  Наразі ЦНАП надає адміністративні послуги 102 тис. жителів Звягельської територіальної громади та згаданих громад.

У березні 2022 року на Центр покладено повноваження з реєстрації внутрішньо перемішених осіб. Центром зареєстровано в період березень-квітень 400 осіб, в подальшому ЦНАП надавав  практичні консультації  з питань реєстрації ВПО через портал Дія для отримання допомоги міжнародних організацій.

В ЦНАП запроваджено та постійно використовується через портал Дія шеринг документів, який дозволяє відвідувачам отримати копії цифрових документів безпосередньо на комп’ютер адміністратора. На підставі отриманих документів адміністратор невідкладно надає адміністративну послугу. Для біженців, які втратили документи, шеринг є засобом не лише отримання адміністративних послуг але й поновлення втрачених документів.

30 грудня ЦНАП розпочав свою роботу в форматі Дія Центру. Відвідувачі обслуговуються у фронтофісі – великій залі, де надаються адміністративні послуги,  очікування прийому відбувається поруч у просторому холі, в зручних і комфортних умовах.

Соціальний захист населення

Однією з важливих складових життєдіяльності міста є соціальний захист.  Кожна людина важлива для нас й повинна відчути підтримку та повагу у ставленні до себе.

Здійснюється суттєва підтримка осіб, які потребують соціального захисту в місті, за рахунок коштів з місцевого бюджету. З метою соціальної підтримки малозабезпечених громадян, ветеранів війни та праці міською територіальною громадою затверджено та діють  програми  соціального захисту. Найбільш вразливим категоріям громадян надається матеріальна допомога, оплачуються пільги за користування житлово-комунальними послугами, здійснюються  видатки на фінансування пільг з перевезення пільгових категорій, за надані послуги електрозв’язку пільговій категорії осіб та інші пільги та компенсації, а саме:

– Програма соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, операції об’єднаних сил, членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції, операції об’єднаних сил, учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих учасників Революції Гідності, внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території, районів проведення антитерористичної операції, операції об’єднаних сил на територію міської територіальної громади  на 2022 рік до рішення  міської ради.

–     Комплексна програма ,,Соціальний захист“ на 2022 – 2026 роки.

– Програма підтримки діяльності та розвитку Новоград-Волинської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України на 2022 – 2026 роки.

На фінансування даних соціальних гарантій з місцевого бюджету передбачено 31млн.838 тис. грн..

За звітний період з   бюджету міської територіальної громади виплачено разової грошової допомоги 591 мешканцю на  суму – 2,6 млн. грн. Добровольчим формування нашої громади за поданням командира, які забезпечували та і надалі забезпечують нашу з вами безпеку, виділено кошти для  1427 добровольців на суму 6 млн. 300 тис.грн.

Приділяється увага шанованим у місті 90-95-річним ювілярам, 96 з них отримали матеріальну допомогу в розмірі 500 гривень кожному від міської ради на суму 42 тис.грн.

Проблемним питанням соціального захисту і загалом всього міста є делегування державою та перекладання на місцеві бюджети додаткових видатків на фінансування пільг з перевезення пільгових категорій та за надані послуги електрозв’язку пільговій категорії осіб, за яке перераховано понад 5 млн.грн. Для їх забезпечення міська рада вимушена виділяти власні ресурси та обмежувати фінансування інших місцевих програм.

З початком війни росії проти України, увесь світ об’єднався на підтримку українців та України. 5 країн, які надали на гуманітарну допомогу це результат, який ми маємо для нашої територіальної громади. Громада отримала гуманітарну допомогу від партнерів: Асоціації МАЛЬВЕ Україна (Італія, Верона); Міжнародної волонтерської організації HELP UKRAINE ROMANIA; міст-побратів Ломжа та Опочно (Республіка Польща); муніципалітету Зіндельфінген (Німеччина); ГО «Екоклуб» (тісно співпрацює з німецькими БФ); ВГО «Асоціація малих міст України»; БО «Фонд громади Житомира», БФ «Карітас» . Це товари першої необхідності: медикаменти, засоби особистої гігієни, памперси для дорослих та дітей, дитяче харчування, продукти харчування, спальні мішки та каремати, матраци, ковдри, одноразовий посуд, одяг та взуття.

Кожна тонна вантажу, надіслана від наших міжнародних друзів, допомагає нашим переселенцям у їх біді та нашим воїнам, які боронять кордони й прискорюють Перемогу .

Так за рахунок гуманітарної допомоги міською радою надана підтримка:

Внутрішньо переміщеним особам це понад 4000 наборів підтримки.

Набори допомоги включали, як продуктові набори, так і засоби гігієни, та товари для найменших.

Кожен пакунок – це підтримка сімей, душа яких обпалена війною. Надія на краще майбутнє, відчуття єдності українського народу.

Добровольчим формуванням надано 496 наборів допомоги.

Також на підтримку наших Збройних сил видано   12 тон   ( це продукти харчування, засоби гігієни, спальні мішки, каремати).

Станом на 04.01.2023 року на наша громада прихистила у себе 2 765 внутрішньо переміщених особи, з них:

2 039 сімей;

1627 жінок;

1138 чоловіків;

810 дітей;

107 осіб з інвалідністю;

11 багатодітних сімей;

350 пенсіонерів.

Загалом за період з 24.02.2022 та  по даний час надано близько 4 тисяч продуктових наборів та близько 42 тон гуманітарної допомоги у вигляді одягу для внутрішньо переміщених осіб.

У звітному періоді році на базі  територіального центру було відкрито пункт прокату побутової техніки першої необхідності та посуду для внутрішньо переміщених осіб. В поточному році послугою скористалося 24 сім’ї. Також працює пункт прокату засобів реабілітації, послугою якого скористалося 65 потребуючих громадян.

Завдяки підтримці міської ради та допомоги благодійних іноземних фондів до Дня людей похилого віку отримувачам послуг центру було видано 760 продуктових наборів.

В результаті постійної співпраці центру з благодійними, громадськими, організаціями, релігійними конфесіями, організацією Товариства Червоного Хреста України, підприємствами міста у 2022 році було отримано благодійної та спонсорської допомоги ( продуктами харчування, побутовою технікою, вживаними речами, засобами гігієни)  в сумі 229,00 тис. грн..

З  бюджету міської територіальної громади у 2022 році були виділені кошти в сумі 32,0 тис. грн., які використані для придбання продуктів харчування потребуючим громадянам.

Як бачимо, рік був дійсно сповнений викликів, спільних досягнень й водночас роком можливостей. З викликами – впоралися, використовуємо можливості та рухаємося спільно у напрямку нових досягнень. Миру нам та Перемоги!

 

Ірина ГУДЗЬ, заступниця міського  голови

Чат-бот Гаряча лінія