Правові підстави скасування усиновлення
Одним із основних завдань служб у справах дітей є влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у сімейні форми виховання. Таких форм влаштування є декілька, але найбільш пріоритетною серед них є усиновлення.
Коли кандидати в усиновлювачі звертаються до служби з проханням взяти їх на облік як потенційних усиновлювачів, спеціалісти ССД роз’яснюють всі правові та моральні аспекти усиновлення. Зокрема, наголошується на тому, що усиновлена дитина влаштовується у сім’ю на правах рідної, з усіма правами та обов’язками батьків щодо забезпечення її повноцінного виховання та гармонійного розвитку. Але, на жаль, деякі усиновлювачі через певний час знову приходять у службу у справах дітей і повідомляють, що з дитиною у них зіпсувались відносини і що необхідно скасувати усиновлення.
Так, законом передбачено таку процедуру як скасування усиновлення. Стаття 238 Сімейного кодексу України передбачає таку норму. Усиновлення може бути скасоване за рішенням суду, якщо:
1) воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання;
До таких обставин, зокрема, слід віднести відсутність взаємної злагоди в силу особистих якостей усиновлювача та (або) усиновленого, в результаті чого усиновлювач не користується авторитетом у дитини або дитина не відчуває себе членом сім’ї усиновлювача.
2) дитина страждає недоумством, на психічну чи іншу тяжку невиліковну хворобу, про що усиновлювач не знав і не міг знати на час усиновлення;
При знайомстві кандидатів в усиновлювачі з дитиною, їм надається вся інформація щодо стану здоров’я дитини, наявність спадкових хвороб тощо. Але іноді буває так, що психічне захворювання дитини проявляється з часом, у більш дорослому віці, тому при усиновленні дитини необхідно особливу увагу звернути саме на стан здоров’я усиновлюваного, щоб у подальшому не виникало питання скасування усиновлення.
3) між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов’язків.
Дехто думає, що якщо дитина не слухається батьків, не хоче ходити до школи, мають місце факти девіантної поведінки у дитини, то це є підставою для скасування усиновлення. Ні, це те так, оскільки є багато способів для нормалізації відносин між усиновлювачем та усиновленим. Їм може бути запропоновано прийняти заходи щодо налагодження стосунків з дитиною. Судова практика має дуже мало випадків скасування усиновлення саме з цієї причини.
Якщо вас зацікавило питання влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування у сімейні форми, або Ви бажаєте стати кандидатом в усиновлювачі, за більш детальною інформацією звертайтесь до служби у справах дітей управління у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту міської ради. Наша адреса: вул.Замкова, 3/6, м.Новоград-Волинський, тел. 04141-3-53-59.
С.В.Трофимчук, головний спеціаліст сектору опіки, піклування та усиновлення ССД УССМФКС