Про діяльність Звягельської бібліотеки

10 Квітня 2024, 15:23

📚10 квітня в ході чергового 92 засідання виконавчого комітету міської ради восьмого скликання заступник начальника управління культури і туризму міської ради Людмила Онищук розповіла про діяльність Звягельської бібліотеки у 2023 році.

Наразі Звягельська бібліотека – комунальний заклад, що об’єднує 11 філіалів, з яких 6 – міських та 5 сільських.
📔З початку 2023 року розпочались процеси реформування. Згідно рішення міської ради від 24.11.2022 № 673 «Про реформування комунального закладу «Новоград-Волинська міська бібліотека» була затверджена Концепція реформування бібліотечної мережі міської територіальної громади на 2023-2028 роки, реорганізована бібліотека-філія імені Лесі Українки шляхом об’єднання з філіалом «Молодіжний бібліопростір ім. Лесі Українки». Затверджена нова структура та загальна чисельність працівників, яка складає 28,75 ставок, з яких 21,75 ставки бібліотекаря.
📕Упродовж 2023 року послугами Звягельської бібліотеки скористалось майже 11 тис. користувачів, які брали активну участь у заходах та акціях, відвідували екскурсії, користувались комп’ютерами та іншими послугами бібліотеки і звичайно звертались за книгами та періодикою. Впродовж року від надання платних послуг Звягельської бібліотеки на спеціальний рахунок за рік надійшло майже 11 тис. грн.
📗За 2023 рік Звягельська бібліотека організувала понад 800 подій для усіх категорій населення. Проведено загальноміські заходи та акції до важливих знаменних дат в житті держави і суспільства, популяризували літературу відповідної тематики, організували зустрічі з сучасними українськими письменниками та спільні заходи в режимі онлайн з містами-побратимами Борислав, Долина, Миргород, Коломия.
📘У рамках Дня міста Звягеля провели І Всеукраїнський дитячий краєзнавчий конкурс «Історія мого міста», де учасниками стали діти з різних міст України та провели краєзнавчий квест «Таємниці Звягеля».
📙У рамках Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» Звягельська бібліотека підготовила і провела XVІІI Всеукраїнський конкурс виконавців художнього слова імені Лесі Українки, участь в якому взяли 24 професійних акторів театру та кіно. Діти с задоволенням взяли участь у розважально-ігровому дійстві «Мавчине свято», у презентації проєкту «MAVKA» від продюсерів та розробників мультфільму «Мавка. Лісова пісня». З успіхом пройшов книжковий ярмарок від видавництва «Ранок».
📔У минулому році займались волонтерською діяльністю. Реалізували соціальний проект «Книга, що лікує». Встановили у дитячому і реабілітаційному відділеннях Звягельської багатопрофільної лікарні міні-бібліотеки для пацієнтів та наповнили їх якісною новою україномовною літературою (понад 200 книг).
📕Провели благодійну акцію «Передай бійцю свій подарунок». Спільно з читачами зібрали 85 коробок з різними смаколиками та приємностями для наших військових.
📗Розпочали проєкт «Надрукуй перемогу» – Звягельська бібліотека вступила в лави ДрукАрмії (це спільнота українців, яка вже понад рік виготовляє все, що може бути корисним для використання воїнами). На базі одного з бібліопросторів друкуємо на 3D-принтері необхідні деталі. Придбання матеріалу для друку деталей профінансував Благодійний фонд «Бібліотечна країна».
📘Свої акції та соціальні проєкти змогли реалізувати завдяки тісній співпраці з українськими видавництвами та компаніями всеукраїнського рівня такими як Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Благодійний фонд «Бібліотечна країна» та ряд видавництв «Ранок», «Фабула», «Час майстрів» та інші.
📙Продовжується робота з актуалізації бібліотечного фонду. Вилучено та списано – 63774 прим. док., у т.ч. російською мовою – 49541 примірників документів.
📔До фонду Звягельської бібліотеки надійшло 4035 прим. книг, з яких – 2651 книга придбана за кошти, виділені з місцевого бюджету. Весь рік отримували періодичні видання і оформили передплату на перше півріччя 2024 року. Сьогодні сучасні україномовні книги користуються підвищеним попитом серед читачів, на окремі видання є навіть черги.
📕Крім фінансування з місцевого бюджету, постійно здійснюється пошук додаткових джерел фінансування. На початку 2023 року меблева фабрика «Garant» благодійно передплатила – 31 примірників періодичних видань. Звертались до видавництв щодо безкоштовного надання літератури для проведення конкурсів та різних проєктів.
📗Для зміцнення матеріально-технічної бази та розвитку Звягельської бібліотеки, її філіалів, постійно відбувається написання грантових проєктів. В рамках програми «Відкрите врядування та захист прав людини на місцевому рівні в Україні» від офісу ради Європи в Україні, проєкт «Активна громада – сталість розвитку сільських територій. Молодіжний простір – Молодь діє» отримав фінансову підтримку на суму 783 660 грн. Тепер у с. Великий Молодьків на базі філіалу «Бібліопростір «ПАЗЛ» створюється простір для молоді, де відбуватиметься багато активностей.
📘Кожен філіал Звягельської бібліотеки має підготовлений цікавий проєкт різної тематики для написання заявок, і при кожній нагоді долучається до участі у конкурсах.
📙Всі філіали Звягельської бібліотеки мають підключення до мережі Інтернет. Бібліотекарі допомагають жителям громади оволодіти комп’ютерною грамотою, вирішити важливі життєві питання, зокрема замовити квиток на транспорт, записатись на прийом до лікаря, передати показники та сплатити за комунальні послуги тощо.
У 2023 році отримано та встановлено у філіалах Звягельської бібліотеки 16 одиниць комп’ютерної техніки, які було передано з управління соціального захисту населення.
📔Придбано професійний сканер, що підтримує формат А3. Завдяки сканеру розпочали роботу з оцифрування цінних краєзнавчих видань, зокрема місцевих газет 70-річної давності.
📕Розпочато впровадження автоматизованої бібліотечно-інформаційної системи «УФД/Бібліотека» («Український Фондовий Дім»), відбувається створення електронного каталогу бібліотечних фондів. Процес дуже довготривалий і складний, над яким працюють всі бібліотечні працівники. Кожний охочий буде мати змогу здійснити пошук необхідної літератури з власного гаджету. Це буде швидко та зручно.
📗Відповідно до рішення виконавчого комітету Звягельської міської ради від 25.01.2023 № 640 «Про створення, організацію роботи та затвердження Положення про консультаційні пункти з питань цивільного захисту при виконавчому комітеті Звягельської міської ради» на базі філіалів Звягельської бібліотеки створено консультаційні пункти. 11 бібліотекарів пройшли навчання у Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області. У кожному філіалі створені куточки з цивільного захисту, ведуться тематичні теки. Бібліотекарі, відповідальні за консультаційні пункти, виконують інформативну функцію, поширюючи відповідні рекомендації щодо дій в умовах надзвичайних ситуацій та проявів терористичних актів; сприяють самостійному вивченню населенням друкованого навчально-інформаційного матеріалу та перегляду циклу відеороликів; доводять до мешканців інформацію про дії рятувальних служб, цивільного захисту, рішення влади; організовують і проводять інформаційно-просвітницькі заходи та надають консультації відвідувачам з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.
📘Впродовж року працювали над зміцнення матеріально-технічної бази. Власними силами проводились ремонти приміщень та облагородження прибудинкових територій. Зроблено поточний ремонт електричної мережі у філіалі «Бібліопростір «ПАЗЛ» (с. Великий Молодьків) вартістю 35 тис.грн. Виготовлено технічний паспорт на будівлю філіалу «Бібліопростір «КОЛО» (с. Наталівка). Зроблено лабораторно-вимірювальні роботи у всіх приміщеннях Звягельської бібліотеки. Встановлена автоматична система пожежної сигналізації у філіалі «Бібліопростір «КОЛО» (с. Наталівка).
📙Досвід роботи Звягельської бібліотеки неодноразово відзначала Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого, яка є методичним центром для публічних бібліотек України. За підсумками щорічного конкурсу «Краща бібліотека Житомирщини 2023» філіал «Молодіжний бібліопростір ім. Лесі Українки» був визнаний кращою бібліотекою року за роботу з молоддю.

📚При належному фінансуванні та підтримці влади, Звягельська бібліотека зможе реалізовувати всі свої можливості, а кожний бібліопростір стане найпривабливішим місцем для жителів громади.

Управління культури і туризму Звягельської міської ради Звягельська бібліотека

Чат-бот Гаряча лінія