Про Новоград-Волинський міськрайонний відділ філії ДУ «Центру пробації» у Житомирській області

18 Лютого 2020, 16:31

5 лютого 2020 року виповнилося п’ять років з часу прийняття Верховною Радою України Закону «Про пробацію». Закон став відправною точкою у реформуванні кримінально-виконавчої інспекції, як органу, що був структурною ланкою існуючої кримінально-виконавчої системи та виконував покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт.

Що ж таке пробація та яка її мета?

Відповідно до положень Закону, пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.

Метою пробації є забезпечення безпеки суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності

У суспільстві існує стереотип, що за злочин необхідно запроторювати у в’язницю. Але покарання колись закінчиться і правопорушник повернеться у суспільство після тривалого спілкування з такими самими злочинцями, без засобів існування, без розуміння, без підтримки. Чи багато людей мають бажання з ним зустрітися? Сьогодні в Україні, як і у багатьох країнах світу, існують покарання без позбавлення волі для правопорушників, які не несуть загрози життю і здоров’ю людей. Ці покарання виконує служба пробації, яка не лише контролює поведінку таких правопорушників, але й допомагає їм зрозуміти і виправити свої помилки

На початок 2020 року на обліку Новоград-Волинського міськрайонного відділу філії Центру пробації у Житомирській області перебувало 60 осіб, що вчинили адміністративні правопорушення та 105 засуджених. Переважаюча більшість засуджених – це звільнені від відбування покарання з випробуванням. Решта – засуджені до громадських робіт, штрафу та позбавлені права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю

Робота співробітників пробації спрямована на виправлення правопорушників, які не становлять небезпеки життю і здоров’ю громадян. В умовах вільного суспільства під наглядом пробації це є більш ефективним, ніж просто їхня ізоляція, адже як свідчить статистика по державі, 95% з них успішно проходять пробацію та не вчиняють повторних злочинів.

Таким чином, особа, яка вчинила правопорушення, має можливість змінитись без ізоляції від суспільства, отримати необхідну підтримку на шляху до змін, зберегти сімейні стосунки, роботу та житло. Однак пробація – це не уникнення відповідальності злочинцем, як може здаватися. Навпаки, вона забезпечує баланс між покаранням, потребами правопорушника та інтересами суспільства.

Разом з тим, пробація коштує платникам податків удесятеро дешевше, ніж утримання у в’язниці, натомість перспективи виправлення на пробації набагато кращі.

Однією з новацій, яку ввів Закон України «Про пробацію», є досудова доповідь. Законодавцем визначено, що досудова доповідь – це формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності. Вона потрібна для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й додаткову інформацію про особу, яка підозрюється у його вчиненні, дізнатися про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин.

Досудова доповідь приймається судом до уваги. Важливим є те, що вона не може використовуватися у кримінальному провадженні, як доказ винуватості (або невинуватості) обвинуваченого у вчиненні злочину. Якщо людину звинувачено у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, за який нижня межа санкції не перевищує п’ять років позбавлення волі, суд постановляє ухвалу, якою доручає працівнику пробації скласти досудову доповідь. Працівник пробації має зібрати інформацію про обвинуваченого та відобразити її у досудовій доповіді, яку він зобов’язаний подати до суду у встановлений ухвалою строк. Працівник пробації є незалежною, неупередженою особою, яка надає суду необхідну інформацію про обвинуваченого.

Так, протягом 2019 року Новоград-Волинським МРВ філії ДУ «Центр пробації» у Житомирській області на виконання ухвал судів було підготовлено 167 досудових доповідей.

«Пробація – безпечніше суспільство. Пробація – можливості для змін» – такими сьогодні є гасла служби пробації в Україні. Її робота покликана дати можливість правопорушникам змінити своє життя на краще, забезпечити баланс між потребами суспільної безпеки та протидії злочинності, запобігти скоєнню нових злочинів.

 

Начальник Новоград-Волинського МРВ філії ДУ «Центр пробації»

у Житомирській області Дмитро Пахомов

 

Чат-бот Гаряча лінія