Про новий навчальний рік, форми навчання та сховища: розмова з Тетяною Ващук
Напередодні кожного навчального року ми спілкуємося з начальником управління освіти й науки Тетяною Ващук. Вона розповідає про те, як минув попередній навчальний рік і що планують зробити у новому. 2022 рік – складний: у країні війна. Усіх батьків хвилює питання освіти і найголовніше – чи зможуть у школах зробити надійне укриття. Про це та інше читайте нижче.
2021-2022 навчальний рік, безумовно, увійде в історію не тільки нашого міста, а й країни. Він ознаменований двома подіями. По-перше, – це продовження карантину, а друге – початок війни.
Згадайте, якою була умова відкриття шкіл. 1 вересня школи відкриються очно, коли щонайменше 80 працівників матимуть щеплення. Ми цю норму виконали, тож практично всі школи й садочки почали працювати. Допоки в лютому не настала чорна дата: почалася повномасштабна агресія російської федерації, яка зупинила наш освітній процес. Ми оголосили канікули, бо всі сподівалися на те, що ця війна триватиме недовго, але, на жаль, так і не повернулися до кінця навчального року за парти. Вимушені були підлаштуватися до цієї події, яка виникла в нашому житті. Ми мали досвід організації онлайн-навчання під час карантину, але в цьому випадку в нас був свій освітній фронт. Насамперед це виховний процес щодо патріотичного виховання і допомоги нашим Збройним силам України. Усі долучалися по-різному і зробили свій посильний внесок у нашу Перемогу.
Під час роботи у дистанційному режимі не все було так добре, але як засвідчили результати національного предметного тесту, все-таки наші діти великі молодці. На сьогодні маємо 24 випускники, які здобули з одного, двох чи трьох предметів по 200 балів.
Щодо закладів дошкільної освіти. Був запит від батьків, які працюють, передусім військовослужбовців, у забезпеченні дошкільної освіти. Починали ми з одного садочка, а сьогодні вже їх працює декілька. У них є укриття, зробили потрібні ремонти. Дітки адаптувались. Найголовніше, що і персонал, і діти навчені, як діяти у разі повітряної тривоги. Маючи вже певний досвід, з вересня ми відкриємо ще кілька дошкільних навчальних закладів. Бо нині, за попереднім анкетуванням, близько 800 дітей потребуватимуть з першого вересня дошкільну освіту.
Безумовно, перевага надаватиметься передусім батькам, які працюють і не мають де залишити діток, мамам, у яких декілька дітей, внутрішньо переміщеним особам, діткам з особливими освітніми потребами.
Депутати пішли нам назустріч і виділили кошти на облаштування підвалів. Ми зробили там ремонт, провели воду, інтернет, є запас печива і питної води. Розмалювали стіни, занесли іграшки і телевізори. Намагалися максимально створити умови для дітей.
Через те, що в нас зменшилась кількість вихованців, потреби відкривати усі садочки немає. Проте, щоб дітки менше сумували за своїми вихователями, ми відкрили онлайн-садок “Асорті”. Це YouTube-канал, де викладачі записували різноманітні уроки. У результаті маємо понад 13000 переглядів.
ШКОЛИ
Безперечно, всіх батьків хвилює початок навчального року. Ми до цього поставилися надзвичайно серйозно. Минулого навчального року від дистанційки найбільше страждали першокласники і п’ятикласники. У цих дітей був стрес від усього нового, а тут ще й дистанційне навчання.
Зараз є позиції уряду, Міністерства освіти науки та Офісу Президента. У червні вийшла постанова Кабінету Міністрів, що в тих регіонах, де дозволяє безпекова ситуація, які не є прифронтовими, можна розпочинати освітній процес у режимі офлайн. Але якщо батьки не бажають відпускати дитину до школи, вони мають повне право вибрати одну з форм навчання: або індивідуальне, або дистанційне, або домашня форма.
Зрозуміло, що ми почали готуватися до того, щоб відкрити заклади офлайн. Обов’язковою умовою є безпека дітей, тобто наявність захисного укриття або безпосередньо в закладі, або не більш ніж за 500 метрів. У нашому місті лише шість шкіл мають укриття. Що стосується району, то там жодна школа не має укриття. У декількох воно розташоване поруч. З міського бюджету виділили кошти, щоб облаштувати укриття відповідно до всіх вимог. У селах ми будемо підвозити дітей до шкіл, що мають укриття.
Загалом на підготовку захисних укриттів закладів освіти виділено близько шести мільйонів гривень, щоб облаштувати їх відповідно до вимог: зробити водопостачання та водовідведення, світло, вентиляцію, замінити пошкоджені труби, відремонтувати стіни та інше. Зараз плануємо ще придбати в школи генератори, до слова, лише одна школа в місті має його.
У деяких навчальних закладах облаштовують ігрові зони, згідно з освітнім простором, ставлять парти, щоб можна було провести урок у формі лекції чи бесіди. Буде інтернет.
Створили спеціальну комісію з представників різних служб, які перевірили готовність укриттів і чи можна їх використовувати. Комісія все обстежила і дала дозвіл. Далі у червні ми попросили на сесії виділити кошти на облаштування – і сьогодні практично всі роботи вже завершені. З 8 по 16 серпня комісія знову обстежувала укриття – і ми підписували акти на предмет готовності захисних укриттів. З цими актами я поїду до обласної військової адміністрації на співбесіду, вже там маю отримати дозвіл на те, щоб школи запрацювали. Ми готуємося.
ЯКІ Ж БУДУТЬ ФОРМАТИ НАВЧАННЯ
Насамперед ми вирішили запитати у батьків, яке вони хочуть навчання. Ми підготували опитування від управління освіти, у якому запитували про процес. Участь взяли близько 3639 батьків. Зважаючи на те, що в місті у нас 7509 дітей, – це майже 50 %. Вибірка є репрезентативна і можна побачити тенденції.
Які ж результати? 29 % батьків за очне навчання, 29 % – за змішане (це поєднання дистанційки з очним навчанням), 42 % – тільки за дистанційне. Отже, якщо рахувати, то в нас 58 % батьків за очне і змішане навчання і 42 % – за дистанційне навчання.
Нині заклади освіти провели опитування по класах. І відповідно до результату школа сама розробить свою модель навчання: очна, змішана (тиждень у школі, тиждень – на дистанційці або дві зміни) і дистанційна. Щодо змішаної та очної форм навчання, то треба додати, що плануватимуть освітній процес так, щоб не сконцентровувати велику кількість дітей у школі водночас.
Що стосується шкіл, у яких немає укриття, то молодші ланки навчатимуться в садочках, де є укриття, старші класи – дистанційно.
Також наприкінці тижня на виконкомі ми пропонуємо ухвалити рішення, в якому рекомендуємо такі формати навчання: 1-5 класи – офлайн, 6-11 – змішана форма. Почати таке навчання рекомендуємо з 15 вересня. За ці два тижні ми маємо чітко все відпрацювати і визначити як, хто, де і коли навчатиметься.
Яку форму навчання обрали для учнів Новограда на виконкомі можна прочитати тут.
ЯК ПРОХОДИТИМЕ ПЕРШЕ ВЕРЕСНЯ
Ніхто ніяких лінійок не проводитиме. Відбудуться невеличкі лінійки в кожному класі, які будуть розведені в часі. Далі – перший урок, присвячений нашим Збройним силам України. Після того діти тренуватимуться спускатися в укриття. Цей процес ми маємо відпрацювати до автоматизму. До речі, за кожним класом буде закріплений додатковий працівник, який допомагатиме йти до укриття.
Також усім діткам пропонуємо скласти тривожні рюкзачки, де має бути запас галетного печива, пляшка питної води, ліхтарик тощо. З цими рюкзаками діти вже спускатимуться до укриття.
Протягом останніх двох тижнів у школах проходили батьківські збори, де директори шкіл розповідали про облаштовані укриття і показували, куди діти спускатимуться у разі повітряної тривоги.
Можливо, після цього хтось із батьків змінить свою думку щодо навчання офлайн. Хочу наголосити, якщо хтось із батьків вирішить змінити формат навчання, то це можна зробити в будь-який момент.
ХАРЧУВАННЯ
У тому випадку, якщо діти молодшої ланки ходитимуть до школи, повноцінного гарячого харчування не буде. На це є багато причин. Перш за все, це повітряні тривоги, далі – вартість харчування і продуктів.
За досвідом садочків можу сказати, що гаряче харчування – це той ще виклик. Траплялися випадки, коли готують їжу і починає лунати повітряна тривога. У такому випадку весь процес зупиняється і всі йдуть до укриття. Було таке, що і носили їсти діткам у підвал. Це дуже складно і непередбачувано. Але без харчування ми залишити дітей теж не можемо. Хоча за нормами дитина може бути без харчування чотири години. А ми плануємо, що молодша ланка перебуватиме у школі не більше трьох годин. Їм викладатимуть лише основні предмети. Усі додаткові – будуть онлайн.
Тому ми хочемо запровадити такий собі сухпай і фрукти. Це булочка і сік або йогурт, печиво і фрукти. Зараз продумуємо таке своєрідне меню, щоб воно не повторювалось із дня на день. Хочемо вийти з пропозицією до депутатів на сесію, щоб коштом бюджету громади забезпечити харчуванням усіх дітей перших-четвертих класів, дітей, батьки яких зараз на війні або загинули. Я думаю, що депутати також нас підтримують.
У четвер на сесії депутати підтримали це рішення. Деталі тут.
БЮДЖЕТ ГАЛУЗІ
Цього року жодних капітальних ремонтів у закладах освіти ми не проводили, тому що діє постанова Кабінету Міністрів, яка забороняє витрачати гроші на капвидатки, але зміни, що внесені пізніше, дозволили нам робити поточні ремонти. Тобто школи самі купували певні будівельні матеріали і робили власними силами мінімальний ремонт. Зважаючи на те, що діти навчалися лише пів року, то не потрібно витрачати значних коштів на ремонт.
Завдяки тому, що ми ремонтували укриття, нам вдалося змінити труби, десь укріпити стіни і таким чином зробити необхідні ремонтні роботи для кожного закладу освіти.
ЗАРОБІТНА ПЛАТА ВЧИТЕЛЯМ
Загалом бюджет галузі освіти становить 60 відсотків бюджету громади, куди входить 145 мільйонів гривень освітньої субвенції, яка йде централізовано з державного бюджету. З початком війни від нас забрали 14 мільйонів, а це двомісячна зарплата для освітян громади. Тому ми вдалися до економії і вирівняли цю ситуацію. Також завдяки депутатам міської ради до Дня працівника освіти ми зможемо виплатити грошову винагороду нашим освітянам.
І насамкінець. Цей рік буде непростим, але ми докладатимемо максимум зусиль, щоб наші діти здобули якісну освіту. Віримо в Перемогу і в наші Збройні сили.
Інна Попова, головна редакторка Новоград-Волинської міськрайонної офіційної громадсько-політичної газети «Лесин-край» та інтернет-ресурсу Новоград.City