Про патронат над дитиною
Про те, що інтернатні заклади – не найкраще місце для виховання дітей, говорять давно. Та поки що, крім прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу, альтернатив у дитини, яка опинилася без батьківського піклування, не було.
Лише протягом 6 місяців 2017 року за ініціативою служби у справах дітей міської ради 11 дітей влаштовано в інтернатні заклади з метою вирішення батьками складних життєвих обставин. Життю та здоров’ю цих дітей загрожувала реальна небезпека. Саме служба у справах дітей вжила заходів щодо захисту їх прав і законних інтересів. Діти, які виховуються в інтернатних закладах, забезпечені всім необхідним, однак у них немає головного – сім’ї та батьківської любові.
Тому в Україні запроваджено нову форму тимчасового сімейного влаштування – патронат над дитиною. Таку практику давно використовують у багатьох країнах Європи та в США як свого роду підготовку дитини перед тим, як її візьмуть у прийомну сім’ю чи усиновлять.
Постановою Кабінету Міністрів України«Про деякі питання здійснення патронату над дитиною» від 16.03.2017 року №148 затверджено «Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя», «Типовий договір про патронат над дитиною», а також – «Порядок оплати послуг патронатного вихователя та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя».
Відповідно до вказаного Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання і реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання і реабілітації дитини у своєму помешканні.
Цей Порядок визначає механізм створення та організації діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в такій сім’ї.
Строк перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя,за загальним правилом, не може перевищувати трьох місяців.
Крім того, зазначено, що метою патронату є надання дитині, її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю.
Всім’ю патронатного вихователяможе бути влаштована дитина, яка залишилася без батьківського піклування та потребує невідкладного влаштування. Тому служба у справах дітей здійснює контроль за умовами її утримання і виховання, забезпеченням прав та найкращих інтересів дитини у сім’ї патронатного вихователя.
Таким чином, патронат – швидка сімейна допомога дитині та її сім’ї.
Т.М. Бучинська,
начальник служби у справах дітей
міської ради