Про роботу міського центру соціальних служб у 2020 році

14 Січня 2021, 9:32

Очільник громади Микола Боровець 13 січня зустрівся з працівниками міського  центру соціальних служб, щоб обговорити результати роботи Центру у 2020 році та окреслити перспективний план розвитку на 2021 рік. В ході бесіди міський голова озвучив ряд доручень з метою поліпшення надання установою соціальних послуг та покращення діяльності Центру. Участь у нараді взяли заступники міського голови Наталія Борис та Ірина Гудзь.

Між тим, т.в.о. директора Центру Олена Котова поінформувала, що Новоград-Волинський міський центр соціальних служб проводить соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, і надає їм соціальні послуги.

Основними завданнями центру є:

  • проведення соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання потраплянню у складні життєві обставини осіб та сімей з дітьми;
  • надання особам і сім’ям з дітьми комплексу соціальних послуг відповідно до їх потреб згідно з переліком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері сім’ї та дітей, з метою подолання складних життєвих обставин та мінімізації негативних наслідків таких обставин.

Центр відповідно до визначених для нього завдань здійснює заходи щодо:

  • запобігання потраплянню у складні життєві обставини осіб та сімей, упровадження новітніх соціальних технологій, спрямованих на недопущення, мінімізацію чи подолання складних життєвих обставин;
  • виявлення отримувачів соціальних послуг та ведення їх обліку;
  • соціальної та психологічної адаптації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа з метою підготовки до самостійного життя;
  • надання особам, які постраждали від домашнього насильства, та особам, які постраждали від насильства за ознакою статі, вичерпної інформації про їх права та можливість отримання допомоги;
  • проводить оцінювання потреб осіб/сімей, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, у соціальних послугах, визначає методи соціальної роботи, забезпечує психологічну підтримку;
  • Надає соціальні послуги (соціальні послуги  розуміються  як заходи, спрямовані на покращення життєдіяльності осіб чи сімей) відповідно до державних стандартів соціальних послуг, зокрема:
  • соціального супроводу;
  • консультування;
  • соціальної профілактики;
  • соціальної інтеграції та реінтеграції;
  • соціальної адаптації;
  • соціального супроводу сімей, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
  •  кризового та екстреного втручання;
  •  представництва інтересів;
  • інші соціальні послуги відповідно до визначених потреб;
  • забезпечує соціальне супроводження прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу;
  • забезпечує соціальний патронаж осіб, які відбули покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на певний строк, а також звільнених від подальшого відбування зазначених видів покарань на підставах, передбачених законом;

 

В Центрі функціонує ряд спеціалізованих служб та формувань:

 

Спеціалізована служба соціальної підтримки сім’ї:

За період 2020 року на обліку сімей, які опинились у складних життєвих обставинах  перебувало 160 сімей, в яких виховується 325 дітей. Спеціалісти та фахівці із соціальної роботи МЦСС відвідують вищезазначені сім’ї.

Під соціальним супроводом  знаходилось  61   сім’я, в них 111 дітей, (відвідуються щотижня) та 6 осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування ( обов’язково беруться під соціальний супровід особи, які отримали соціальне житло), 1 особа з інвалідністю, яким в ході здійснення соціального супроводу надано 6677 соціальних  послуг.

Відвідано 494 сім’ї  з метою з’ясування наявності складних життєвих обставин, оцінки результатів проведеної соціальної роботи з сім’ями, перевірки факту вчинення насильства в сім’ї або реальної загрози його вчинення, бездоглядності дітей, з  метою з’ясування стану утримання та виховання  дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського потенціалу, які проживають в сім’ях опікунів, піклувальників.  

У зв’язку із запровадженням карантину на території України та загостренням епідеміологічної ситуації,  обстеження з метою  контролю за цільовим використанням коштів державної допомоги при народженні дитини, державної грошової допомоги одиноким  матерям було призупинено.

З метою підтримки та розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, проводив інформаційну кампанію «Візьми дитину в родину» щодо пропагування таких сімейних форм виховання. Під соціальним супроводженням перебуває 5 прийомних сімей   та  1 дитячий будинок сімейного типу в яких виховується 13 дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування.

На даний час одна сім’я, кандидати у патронатні вихователі, пройшли  навчання з метою створення патронатної сім’ї.

Соціальними послугами охоплено 79 сімей (осіб),  в яких виховується 58 дітей, у т. ч.  19 внутрішньо переміщені сім’ї(особи) (22 дитини) та 60  сімей учасників АТО і членів сімей загиблих (36 дітей).*

1 сім’я ВПО, яка перебуває в складних життєвих обставинах, перебуває під соціальним супроводом, 24 сім’ї отримували соціальні послуги відповідно до державного стандарту консультування, 55 сім’ям проводилося інформування з питань соціального характеру. Загалом надано 197 соціальних послуг.

На базі Центру організовано та проведено наступні заходи:

– в лютому відбулася зустріч з батьками загиблих учасників АТО. Зустріч відбулася з метою взаємопідтримки, емоційного розвантаження батьків загиблих учасників АТО;

в березні відбувся святковий захід для матерів, дружин та доньок загиблих учасників АТО та психологічний семінар на тему: «Любов до себе» від психолога, ігропрактика, консультанта в напрямку позитивної психотерапії, коуча по методу Карти Успіху, керівника майстерні «Нове Життя» Тетяни Павловської;

– за умов дотримання відповідних санітарних і протиепідемічних заходів, у червні на базі Центру було організоване вітання представників міської влади для діток з сімей загиблих учасників АТО до Міжнародного дня захисту дітей;
– у липні відбулася гаряча лінія «Соціальна підтримка учасників АТО/ООС та внутрішньо переміщених осіб»;

 – у жовтні  відбулася гаряча лінія «Гарантії та пільги УБД, учасників АТО/ООС», за участі представника Новоград-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;

– у грудні в рамках міської програми «Соціальний захист вразливих категорій населення на 2017-2021 рр.» з дотриманням карантинних вимог діткам загиблих учасників АТО видано солодкі подарунки.

 у зв’язку із запровадженням карантину на території України та загостренням епідеміологічної ситуації,  обстеження, проведення оцінювання потреб учасників АТО/ООС, членів сімей загиблих, внутрішньо переміщених осіб було призупинено.

 

Консультативний пункт при пологовому відділені Новоград-Волинського міськрайонного територіального медичного об’єднання:

Завдання: запобігання відмови матерів від новонароджених дітей, забезпечення психологічної та соціальної послуги вагітним жінкам та жінкам, які народили дитину, зокрема неповнолітнім матерям, забезпечення соціально-психологічної підтримки батьків, у яких народилися діти з вадами розвитку або померли новонароджені діти, поширення відповідального, усвідомленого батьківства.

Щоп’ятниці надаються соціальні послуги породіллям та вагітним жінкам. Зокрема, охоплено 75 жінок, надано 243 послуги.

 

Соціальна робота з особами, які перебувають на обліку Новоград-Волинського міського центру зайнятості:

Взято участь у 2 семінарах, на яких охоплено 16 чоловік,  на теми: «Легальна зайнятість», «Протидія торгівлі людьми», «Патронат над дитиною».

 

Діяльність Новоград-Волинського міського центру соціальних служб  у сфері надання послуг  особам, які перебувають у конфлікті з Законом:

Протягом 12 місяців 2020 року Центром отримано 39 повідомлень про постановку дитини чи особи молодіжного віку на облік Новоград-Волинського міськрайонного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Житомирській області, 9 повідомлень про звільнення осіб з місць позбавлення волі, повідомлення Новоград-Волинського ВП ГУНП України в Житомирській області про постановку на профілактичний облік 8 неповнолітніх. Проведено оцінювання потреб у соціальних послугах 48 сімей та осіб.

17 осіб або членів сім’ї, які перебувають у конфлікті із законом,  перебувають на обліку осіб/сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, з них – 2 під соціальним супроводом :1 сім’я, де правопорушення вчинив неповнолітній, 1 умовно-достроково звільнена особа.

На базі Центру спільно з Новоград-Волинським міськрайонним  відділом філії ДУ «Центр пробації» у Житомирській області, Новоград-Волинським міським центром зайнятості, Новоград-Волинським місцевим центром з надання БВПД, представниками християнського реабілітаційного центру «Вифезда» із особами, які звільнені від відбування покарання з випробувальним строком, проведено 2 зустрічі щодо легальної зайнятості, протидії торгівлі людьми, шлюбних відносин,профілактики вчинення домашнього насильства, ведення здорового способу життя. Також для неповнолітніх, які вчинили правопорушення або схильні до протиправної поведінки, 26.02.2020 року спільно із соціальними партнерами проведено захід на тему: «Попередження домашнього насильства та насильства серед однолітків. Недопущення вчинення правопорушень».

18.09.2020 на базі Центру організовано та проведено зустріч з організацією анонімних алкоголіків, куди були запрошені клієнти МЦСССДМ, які перебувають в складних життєвих обставинах та мають проблеми з алкогольною залежністю. До проведення зустрічі долучилися: старший інспектор відділу ювенальної превенції Новоград-Волинським ВП ГУНП України в Житомирській області та лікар-нарколог КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО».

На даний час в телефонному режимі з представниками усіх сімей проводяться профілактично-роз’яснювальні бесіди щодо профілактики протиправної поведінки неповнолітніми, належного виконання батьківських обов’язків, ведення здорового способу життя, дотримання санітарно-гігієнічних норм в помешканнях та правил безпеки проти зараження коронавірусною інфекцією COVID-19.

Взято участь у 4 засіданнях спостережної комісії Новоград-Волинської міської ради. (Провідний фахівець із соціальної роботи є секретарем спостережної комісії).

 

Соціальна робота Новоград-Волинського міського центру соціальних служб із сім’ями, діти з яких перебували в інтернатних закладах :

  • протягом 2020 року проводилося оцінювання потреб та здійснювалася соціальна робота із 39 сім’ями, діти з яких перебували в інтернатних закладах системи МОН та МОЗ. Із них 26 сімей ( в них 33 дитини) перебувають в складних життєвих обставинах. З даної категорії, 10 сімей перебували під соціальним супроводом, 10 сім’ям надано послугу соціальної інтеграції та реінтеграції, із 6 сім’ями соціальна робота проводилася за соціальною карткою сім’ї.
  • У 2020 році у зв’язку з ліквідацією КНЗ «Новоград-Волинська ЗОШ-інтернат І-ІІ ступенів» Житомирської обласної ради в 13 біологічних родин, які проживають на території Новоград-Волинської міської територіальної громади, повернуто 15 дітей. В  КУ «Обласний спеціалізований будинок дитини» Житомирської обласної ради  перебувало 5  дітей із 5 сімей, повернуто 2 дитини в 2 сім’ї.
  • 17.09.2020 спільно із Новоград-Волинським РВП ГУНП України в Житомирській області та Новоград-Волинським міським центром зайнятості проведено семінар-навчання для батьків, чиї діти були реінтегровані із КНЗ «Новоград-Волинська ЗОШ-інтернат І-ІІ ступенів» Житомирської обласної ради в біологічні родини.

 

Діяльність мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі:

Мобільна бригада створена утворена згідно рішення виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради від 12.06.2019 №1011 з метою подолання форм домашнього насильства, захисту прав членів сім’ї, створення умов для нормального розвитку й виховання дітей у сім’ї, здійснення координації між суб’єктами соціальної роботи із сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах .

У 2020 році надійшло 7 повідомлень про вчинення домашнього насильства, здійснено 7 виїздів. Надано психологічну допомогу, проконсультовано з юридичних питань, роз’яснено законодавство щодо домашнього насильства.

В Центрі на обліку сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, з підставою вчинення домашнього насильства, перебуває 2 сім’ї, в яких виховується 6 дітей, із них 4 дитини постраждали від домашньогго фізичного та психологічного насильства. 2 сім’ї перебували під соіальним супроводом.

 

Спеціалізована служба психологічної допомоги «Телефон Довіри»

Протягом звітного періоду в спеціалізованій службі «Телефон Довіри» проведено 53 «гарячих ліній» на наступні теми:

– «Візьми дитину у родину»,

– «З питань запобігання домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильства по відношенню до дітей»

– «З питань гендерної рівності»,  

-«З питань протидії торгівлі людьми»,

– «Розірвання шлюбу. Стягнення аліментів»,

– «Правове врегулювання шлюбних відносин»,

– «Консультування з питань профілактики туберкульозу»,

– «Ведення здорового способу життя та запобігання поширенню коронавірусної інфекції COVID-19» до Всесвітнього дня здоров’я,

– гаряча лінія до Міжнародного дня сім’ї,

– «Права дітей» до Міжнародного Дня захисту дітей,

– «Патронат над дітьми»,

– гаряча лінія до Всесвітнього дня боротьби з наркоманією,

– «Права молоді в Україні» до Дня молоді,

– «Соціальна підтримка учасників АТО/ООС та внутрішньо переміщених осіб»,

– «Гарантії та пільги УБД, учасників АТО/ООС»,

– «Протидія булінгу»,

– «Земельна реформа в Україні».

До проведення «гарячих ліній» долучалися представники Новоград-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, управління у справах сім’ї, молоді, спорту та фізичної культури, лікар-фтизіатр, лікар-нарколог КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО», медичний директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоград-Волинської міської ради.

 

За матеріалами Новоград-Волинського міського центру соціальних служб

 

Відділ інформації та зв’язків з громадськістю міської ради

 

 

Чат-бот Гаряча лінія