Профілактика карієсу

9 Лютого 2017, 8:49

Карієс на сьогоднішній день займає домінуюче місце серед захворювань зубів. Не дивлячись на велику кількість різноманітної інформації про це захворювання, люди продовжують байдуже ставитися до його проявів, відвідуючи стоматолога лише, коли виникає нестерпний зубний біль або зуб починає руйнуватися. Профілактика карієсу – один з самих надійних і ефективних способів запобігання захворювань ясен, зубів і інших органів.

Карієс виникає під впливом безлічі факторів, що його провокують. Особливості способу життя, несприятливе навколишнє середовище, спадкова схильність, неправильне харчування (собливо шкідливо надмірне захоплення кислими, борошняними, кондитерськими продуктами харчування, газованими напоями. Недостатня кількість овочів, фруктів, риби, молочних продуктів в раціоні), шкідливі звички (куріння тютюну), стресс.

Особливості складу води в певній місцевості так само можуть стати причиною його розвитку. Вітамінно-мінеральний дисбаланс, прикордонні температури їжі, неякісна гігієна ротової порожнини, наявність зубного нальоту і зубного каменю призводять до порушення цілісності емалі зубів, в які і проникають мікроорганізми, що викликають розвиток карієсу. Ефективна профілактика карієсу, на думку стоматологів та лікарів інших спеціальностей, істотно впливає на загальний стан здоров’я населення.

Профілактику карієсуслід починати задовго до появи дитини на світ. Дотримання майбутньою мамою спеціальної дієти, своєчасної санації вогнищ хронічної інфекції – одні з найперших профілактичних заходів.

Збалансоване харчування – запорука здоров’я зубів і всього організму людини в будь-якому віці. Навчіться самі, і не забудьте навчити свою дитину правильної гігієни ротової порожнини. Не варто зневажливо ставитися до рекомендацій щодо часу чищення зубів, кратності очищаючих рухів, в цьому так само складається профілактика карієсу.

Рекомендується також періодичне відвідування лікаря – стоматолога з метою проведення процедури професійного чищення зубів, що дозволить максимально ефективно видаляти зубний наліт і зубні камені. Так само профілактичне відвідування стоматолога дозволяє виявити карієс на самих ранніх етапах його розвитку. Карієс необхідно лікувати, навіть якщо він з’явився на молочних зубах.

Важливу роль відіграє вміст кальцію  в організмі людини, 99% його кількості зосереджено в кістках і зубах.

Кальцій міститься у їжі, як рослинній, так і тваринній, знаходиться у вигляді нерозчинних солей. Найкращим джерелом його засвоюваюєння –  є молочні продукти особливо усі види сирів, бобові, соя, сардини, лосось, арахіс, волоський горіх, насіння соняшника, рис, зелені овочі,  цільні зерна пшениці, а також овочі і фрукти. Значення рослинних джерел кальцію зростає також унаслідок високого вмісту в них вітамінів.

Невідємну  роль відіграє у профілактиці карієсу мікроелемент фтор, міститься в харчових продуктах, воді, зубній пасті. Його розумний вміст в організмі впливає на міцність зубної емалі, знижуючи ризик розвитку карієсу. Важливим показником стану емалі  є співвідношення кальцію і фосфору. Тож для профілактики карієсу надзвичайно важливим є надходження до організму достатньої кількості солей кальцію, фтору, фосфору та інших мікроелементів, а також вітамінів.

Дотримуючись  нескладних профілактичних заходів, Ви надовго збережете свої зуби цілими і здоровими.

В.М. Пашкевич,

Лікар-стоматолог Новоград-Волинського міськрайТМО

 

Чат-бот Гаряча лінія