Профілактика раку

20 Лютого 2025, 11:24

Щорічно в засобах масової інформації висвітлюється питання профілактики раку.

4 лютого відзначався Всесвітній День боротьби проти раку та проводиться місячник інформаційно-освітніх заходів спрямованих на підвищення обізнаності населення щодо питань профілактики онкологічних захворювань, настороги до ранніх симптомів раку, необхідності проходження періодичних медичних оглядів. Цей день було засновано у 2000 році на першому Всесвітньому саміті по боротьбі з онкологічними захворюваннями, який проходив у Парижі. Підписана керівниками держав та провідних медичних центрів Паризька хартія боротьби з раком об’єднала науковців, практикуючих лікарів, громадськість та державні органи задля перемоги над однією з найнебезпечніших патологій – раку!

Вона привертає увагу суспільства до запобігання, виявлення, лікування злоякісних новоутворень та формулювання завдань, що стоять перед світом, а також закликає політиків і членів організації “Міжнародний союз з боротьби з онкологічними захворюваннями”.

Рак є другою найпоширенішою причиною смерті  після серцево-судинних захворювань. Щорічно у світі виявляється понад 10 мільйонів людей хворих на рак, і близько 8 мільйонів помирають від нього. Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення даного захворювання. Щороку виявляється понад 160 тисяч жителів хворих на рак. В Житомирській області щороку виявляється 3-4 тисячі нових випадків захворювання. Злоякісні новоутворення уражають кожного п’ятого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти збільшується після 50-річного віку.

Рак – це загальна назва більше ніж сотні захворювань, які вражають організм людини. Захворювання виникають зі зміни клітини, яка почала надмірно ділитися, формуючи пухлину. Це ускладнює роботу прилеглих органів, або витісняє здорові клітини мутованими. Прогресує захворювання коли частинки ракових клітин відокремлюються від материнської й розносяться кровотоком в різні органи, формуючи метастази, порушуючи роботу багатьох органів, виснажуючи організм, що призводять до смерті. Мутації можна успадкувати від одного з батьків, сприяють виникненню раку радіація, забруднене довкілля, нездоровий спосіб життя: вживання алкоголю, тютюнопаління, низька фізична активність, неправильний раціон, стрес та ожиріння.

           До ознак хвороби відносяться:

  1. швидка стомлюваність і немотивована втома;
  2. висока температура протягом довгого часу;
  3. різні ущільнення під шкірою, в паху, в паховій западині, в ділянці молочних залоз;
  4. збільшення лімфатичних вузлів;
  5. різні домішки в сечі, калі: кров, слиз, гній;
  6. тривалий біль у будь-якій ділянці тіла;
  7. зміна тембру голосу, хронічний кашель без будь-яких причин;
  8. незагоєні рани й виразки;
  9. швидке зниження ваги без причин

Найбільша кількість чоловіків помирає від 5 видів раку: рак легенів, шлунку, печінки, товстої та прямої кишки й стравоходу, з яких найпоширеніший рак легень, що складає 17 % від загального числа нових випадків. Серед жінок найпоширенішим є рак грудей (22%).  Вживання тютюну –  головний фактор ризику появи раку різних форм – легень, ротової порожнини, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. За прогнозами ВООЗ у Європейському регіоні захворюваність до 2030 року досягне 5,4 мільйона випадків на рік, щорічно помиратимуть від онкозахворювань 2,5 мільйона людей.

            Рак класифікується за стадіями:

  • на нульовій стадії пухлина тільки з’явилася, але сусідні тканини не залучені до процесу. Хірургічне лікування гарантує повне одужання;
  • на першій стадії пухлина локалізована, ще не вросла в навколишні тканини, не залучені лімфатичні вузли та інші органи;
  • на другій-третій стадії спостерігається ураження сусідніх тканин, зачеплені лімфовузли, але онкопроцес не торкнувся інших органів;
  • четверта стадія – діагностуються метастази в інших органах, хвороба вражає весь організм, лікується найскладніше зі всіх стадій.

Для виявлення патології важливо щорічно проходити профілактичні огляди та своєчасно звертатись до сімейного лікаря, при будь-яких ознак хвороби. Він скерує подальше обстеження. Особливо, в ранній діагностиці має значення скринінгове обстеження (систематичне проведення тестів). До яких відносяться: лікарське опитування і огляд; лабораторні аналізи; медичні обстеження, які дозволяють отримати зображення внутрішніх органів; генетичні дослідження, спрямовані на виявлення мутації, які можуть призводити до розвитку пухлин.

Онкоскринінг для чоловіків включає аналіз на ПСА – тест на простат-специфічний антиген для виявлення раку простати, рекомендовано робити щорічно чоловікам 50+ років або 45+ при підвищеному ризику; низькодозова КТ легень – скринінг для курців або людей, які курили раніше, у віці 50+ років для виявлення раку легень; обстеження шкіри – особливо для чоловіків, які багато часу проводять на сонці або мають спадкову схильність до раку шкіри. Онкоскринінг для жінок включає мамографію – рентген молочних залоз для виявлення раку грудей, рекомендована робити щорічно жінкам 40+ років або раніше при високому ризику; ПАП-тест і ВПЛ-тест – для виявлення раку шийки матки, рекомендовані кожні 3-5 років для жінок від 21 до 65 років; УЗД органів малого таза – обстеження для виявлення аномалій яєчників і матки, рекомендоване при симптомах або факторах ризику. Також, окрім вищевказаних обстежень, і чоловікам, і жінкам необхідно регулярно проходити такі дослідження, як  езофагогастроскопія (для виявлення раку стравоходу, шлунка), колоноскопію (для виявлення колоректального раку), УЗД органів черевної порожнини, нирок і щитоподібної залози).

Чим раніше виявлена хвороба, тим більше шансів на лікування. Щоб запобігати захворюванню, необхідне здорове харчування. Вживайте багато фруктів, овочів, та інших продуктів рослинного походження (цільні зерна, боби), відмовтеся від трансжирів, алкоголю та куріння. Не засмагайте, уникайте прямого сонячного опромінення з 10.00 до 16.00 влітку, коли сонячна радіація найвища. Підтримуйте здорову вагу та будьте фізично розвинутими, уникайте ризикової поведінки, практикуйте безпечний секс, уникайте стресу, зробіть відповідні щеплення.

Дотримуйтесь рекомендацій та будьте здоровими.

Звягельський районний відділ ДУ «Житомирський обласний центр

контролю та профілактики хвороб МОЗ України»

Чат-бот Гаряча лінія