Проведено громадські слухання щодо перейменування міста Новограда-Волинського на місто Звягель
27 травня 2022 року у великій залі Будинку рад відбулись громадські обговорення у формі громадських слухань щодо перейменування міста Новограда-Волинського на місто Звягель.
В Україні триває процес дерусифікації на тлі повномасштабного вторгнення рф на території нашої країни. Тому неминучим цей процес є і для нашої громади. Звичайно, що дискусій щодо перейменування міста було достатньо і до моменту проведення громадського обговорення, так і безпосередньо в залі засідання. Прибічники ідеї щодо повернення м. Новоград-Волинському історичної назви Звягель аргументували свою позицію дерусифікацією, історичними фактами та необхідністю повернення до витоків історії нашого міста. Противники ж висловлювали ідею тезами, що даний процес не на часі, перейменування не вирішить нагальних проблем громади міста тощо.
Громадські слухання чи не вперше зібрали значну кількість новоград-волинців, які готові були демонструвати свою громадську позицію, висловлювати власну точку зору. Ініціативній групі, як організатору слухань, довелося додатково друкувати мандати для участі усіх бажаючих в слуханнях, тому просимо вибачення в тих містян, які мали незручності через відсутність місць для сидіння в залі.
Відповідно до Статуту Новоград-Волинської міської територіальної громади, 6 травня 2022 року ініціативна група жителів міста Новограда-Волинського надіслала повідомлення на ім’я міського голови з проханням розглянути пропозицію щодо необхідності проведення громадських слухань питання «Про перейменування міста Новограда-Волинського на місто Звягель» з метою повернення його історичної назви.
За результатами розгляду цієї пропозиції, відповідно до вимог чинного законодавства, міським головою було видано розпорядження від 10.05.2022 №122 (о) та призначено провести відповідні громадські слухання.
В процесі громадських слухань до слова було запрошено керівника ініціативної групи, депутата Новоград-Волинської районної ради, громадського активіста Миколу Іванюка, який надав історичні аргументи щодо необхідності перейменування Новограда-Волинського.
З метою упередження запитань в юридичній площині та фінансової складової перейменування міста для жителів громади, можливих викликів для бізнесу, виступила начальник ЦНАПу Тетяна Сметанкіна.
До участі в громадських слуханнях долучилися в онлайн режимі фахівці, які мають практичний досвід у питанні перейменування міст: це експертка проєкту Ради Європи «Зміцнення громадської участі у демократичному процесі прийняття рішень в Україні» Юлія Гвоздович, голова аналітично-адвокаційного центру «Львівський регуляторний хаб» Тарас Хавунка та начальник відділу регуляторної політики департаменту правового забезпечення Дніпровської міської ради Ірина Журавльова.
Громадські обговорення тривали близько трьох годин. В рамках регламенту були вислухані різні думки – як прихильників, так і противників перейменування.
Після обговорень лічильна комісія здійснила підрахунок голосів.
Підсумки голосування:
«За» перейменування міста Новограда-Волинського на місто «Звягель» – 192 голоси;
«Утримались» – 2 голоси;
«Проти» – 177 голосів.
Відповідно до Положення про громадські слухання в Новоград-Волинській міській територіальній громаді, надаємо Протокол громадських слухань.
Ініціативна група