П’ять питань про вакцинацію. Роз’яснення НСЗУ 20.02.21

22 Лютого 2021, 11:20

Від чого і де можна безоплатно вакцинувати дитину та дорослу людину?

Вакцинація, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, входить до пакету медичних послуг на первинній ланці. Кожен пацієнт, який уклав декларацію з лікарем первинної ланки, може отримати у нього усю необхідну інформацію стосовно графіка вакцинації, а також зробити щеплення.

На сьогодні за Національним календарем профілактичних щеплень дитину можна безоплатно вакцинувати проти 10 інфекційних захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції. Дорослий безоплатно отримує щеплення від дифтерії та правця – кожні десять років.

Чи безоплатна вакцинація немовляти у пологовому будинку?

Вакцинація новонародженого у пологовому будинку, згідно з Календарем профілактичних щеплень, безоплатна. Головна умова – наявність у медичного закладу договору з НСЗУ на надання медичної допомоги при пологах.

Отже, у першу добу життя немовля отримає у пологовому будинку щеплення від гепатиту В, а на 3–5 добу життя – щеплення для профілактики туберкульозу, тобто БЦЖ. Вакцинації підлягають усі новонароджені діти, які не мають до цього протипоказань. БЦЖ робиться без попередньої проби Манту.

Які щеплення рекомендовані і чи потрібно платити за них?

Дійсно, окрім обов’язкових щеплень існують також рекомендовані, які можуть захистити від деяких небезпечних хвороб. Мова qlt про захист від вітряної віспи, гепатиту А, пневмококової, менінго-кокової, ротавірусної, папіломавірусної інфекцій та від грипу. Окремо хочу сказати про вакцину від гепатиту В. Її ввели до програми імунізації дітей лише з 2001 року. Відповідно, усі, хто народився до 2001 року, скоріше за все не мають щеплення від гепатиту В. Відтак для тих дорослих, яким в дитинстві не робили такого щеплення, це – рекомендована вакцина.

Щеплення рекомендованими вакцинами бюджетним коштом не передбачене. Проте можна купити вакцину за власні гроші та зробити щеплення у свого сімейного лікаря.

Чи безоплатна вакцина для профілактики сказу і де її робити?

Так, вакцина проти сказу закуповується державою і вона безоплатна. Але це щеплення робиться лише за необхідністю. Наприклад, всі, хто отримав травму від  тварини з підозрою на сказ або ж підтвердженим сказом, мають звернутися до найближчого травмпункту. Черговий лікар огляне пацієнта та при потребі призначить курс антирабічної вакцини. Вакцина проти сказу запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Головне почати курс лікування не пізніше 14-го дня з моменту укусу.

Чи потрібно вакцинуватись за Національним календарем щеплень під час пандемії?

Так, потрібно. Припинення або зменшення планових імунізацій загрожує новими спалахами інфекційних хвороб. Було б чудово, якби для формування стійкого імунітету вистачало одного введення вакцини, але в більшості випадків потрібно кілька доз, які вводяться з певними інтервалами. Дотримуватися цих інтервалів важливо, інакше захист втрачається. Зараз лікарі і медична система тримають на собі натиск коронавірусної хвороби. Спалах інфекцій стане для них додатковим навантаженням. Кожен з нас може допомогти, зробивши вакцинацію своїй дитині і собі за графіком.

 

За матеріалами НСЗУ Національної служби здоров’я України 

 

Чат-бот Гаряча лінія