Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози

20 Жовтня 2020, 14:16

Кількість випадків раку зросла. Це пояснюється зокрема зміною стилю життя населення (наприклад, в сім’ях зменшилась кількість дітей, скорочення терміну годування грудьми). У чоловіків рак грудної залози спостерігається дуже рідко.

На обліку у КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО» перебуває 349 хворих з раком молочної залози. В поточному році взято на облік 12 хворих, із них 3 осіб з запущеною стадією.

Фактори ризику: менопауза у віці старше 50 років, жінки з ожирінням у яких наступила менопауза, відсутність пологів або перші пологи у віці старше 30 років, сімейний анамнез, що свідчить про рак молочної залози в матері, сестри (2 рази частіше) чи їх обох (6 разів частіше), фіброзно-кістозна мастопатія, травмування молочної залози, стресові ситуації, навіть вживання малих доз алкоголю здатні збільшити ризик виникнення захворювання на 50%.

В розвитку раку молочної залози істотну роль відіграють попередні патологічні процеси в її тканинах, в основному повторної дисгормональної гіперплазії з утворенням вогнищ фіброзно-кістозної мастопатії. Причинами цих змін у тканині молочної залози служить низка ендокринних порушень, нерідко обумовлених супутніми захворюваннями яєчників, повторними абортами, неправильним годування дитини та т.п.

Клінічна картина раку молочної залози характеризується в першу чергу появою пухлинного вузла або ущільнення з нечіткими межами в молочній залозі. При цьому спостерігається зміна положення залози – вона разом із соском підтягується догори або набубнявіла й опущена донизу. Над місцем розташування пухлини відзначається сплющене або лійкоподібне втягнення шкіри, іноді – симптом апельсинової кірки, а в наступному з’являється виразка. Отож, слід терміново звернутися до лікаря за умови, що ви спостерігаєте такі ознаки:
• ущільнення в грудях
• зміна шкіри грудей
• втягнуті соски
• на соску з’явилася ранка
• виділення із сосків.

Профілактика раку молочної залози полягає насамперед у ранньому виявленні передракових ущільнень у молочних залозах, а також у дотриманні нормального фізіологічного ритму життя жінки (вагітність, годування) зі скороченням до мінімуму кількості абортів. Неабияку роль відіграє правильне харчування, вживання вітамінів А, Е, D, застосування помірних фізичних навантажень тощо. Необхідно зменшити вживання кави, відмовитися від їжі гострої та з вмістом канцерогенів (фастфуди, перероблені м’ясні продукти, а саме ковбаси, сосиски, копченості тощо). Канцероген – це хімічна речовина, яка здатна викликати або прискорювати розвиток злоякісної пухлини.

В діагностиці раку молочної залози важливе значення мають систематичні самостійні обстеження і щорічні профілактичні лікарські огляди жінок у віці старше 40 років. Мамографія рекомендується 1 раз на 2 роки у віці після 40 років, 1 раз на рік – після 50 років. Щороку УЗД молочних залоз.

Варто зауважити, що регулярне обстеження та профілактичні огляди допоможуть врятувати й подовжити життя.

Людмила Йосипівна Білошицька, лікар-онкогінеколог КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО»

 

Чат-бот Гаряча лінія