Якби в наше життя не прийшла повномасштабна війна, ймовірно, можна було б розповідати про успішність цієї реформи на території всієї України. Проте є громади, яким для того, щоб стати на ноги і почати розвиватись, вистачило й цих декількох років – і зараз вони впевнено йдуть далі. Поговоримо про Звягельську громаду. Яка її історія? З чого почалось її становлення? Та чи можна назвати її успішною?

Звягель – Новоград-Волинський – Звягель

1 листопада 2018 року депутати ухвалили низку рішень, які поставили крапку в історії створення Новоград-Волинської громади – до міста приєдналось три села Майстрівської сільської ради. З того моменту почалась нова історія.

Після того, як до міської громади вирішили доєднатися й інші навколишні села, площа території стала 249 км², кількість населення – 61 603 особи (дані на 2021 рік). Тепер до громади входять місто Звягель та 14 сіл п’яти старостинських округів.

У 1793 році місто, яке до того близько десяти століть мало назву Звягель, перейшло до складу Російської імперії. Указом російської імператриці катерини II 5 липня 1795 місто перейменували, й Звягель став “Новим градом на Волині” – Новоградом-Волинським.

Автор: Іван Чорний

Разом з об’єднанням місту повернули й його історичну назву. 16 листопада 2022 року Верховна Рада ухвалила історичне для нашого міста та району рішення – нардепи перейменували Новоград-Волинський на Звягель, а Новоград-Волинський район на Звягельський.

Важливість децентралізації

Про те, як управляти громадою та про саму реформу нам розповіли в. о. міського голови секретаря міськради Оксана Гвозденко (у той час, коли ми брали інтерв’ю, міський голова Микола Боровець був у відпустці) та заступники міського голови Ірина Гудзь та Віталій Якубов.

На думку пані Оксани, основний плюс від реформи місцевого самоврядування – гроші на місцях, адже громаді краще видно, куди спрямувати їх першочергово.

Оксана ГвозденкоОксана Гвозденко

“Проте й відповідальності стало набагато більше, – зазначає Оксана Гвозденко. – Ми тепер повинні самі дбати про свою громаду, а не сподіватися на когось. Плюс, доєдналися села, де було багато нерозв’язаних проблем, що переходили з року в рік. Окрім того, громада збільшилась, збільшилась територія і, відповідно, – наша інвестиційна привабливість теж. Ми намагаємось максимально тісно комунікувати зі старостами. Адже вони – зв’язок між владою і своїм селом. При нагоді, хочу їм подякувати за працю. З початком війни ми самі почали готувати свій матеріальний резерв, щоб у випадку надзвичайної ситуації мати змогу забезпечити усім необхідним наших людей”.

Віталій ЯкубовВіталій Якубов

“Ми цього року, маючи власний бюджет, багато чого зможемо відремонтувати, полагодити та відновити. В першу чергу, в галузі житлово-комунального господарства. Це все завдяки тому, що ми стали господарями у власному домі”, – ділиться пан Віталій.

Співпраця громади з міжнародними донорами

Зараз, за словами заступниці міського голови Ірини Гудзь, у Звягеля дуже потужна співпраця з міжнародними донорами. Це допомагає розвиватись громаді у всіх напрямках.

Ірина ГудзьІрина Гудзь

“За останні роки в нас суттєво поліпшилась співпраця з міжнародними інституціями. За останні роки ми змогли написати статут громади, який є місцевою конституцією не лише для міста, а й для старостинських округів, зараз працюємо над стратегією розвитку. З глобального – вдалося залучити гроші від програми Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО для реконструкції будівлі для переселенців, які працюють на підприємствах критичної інфраструктури, промислових та комунальних підприємствах громади. Це дасть змогу підтримати ВПО та місцевий бізнес. Співпрацюємо із програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй. Також маємо багато партнерств з різними містами країни та Європи. Ми усвідомлюємо, що нам варто постійно розвиватись і показувати, що в нас є таке цікаве, чого немає в інших”, – розповідає пані Гудзь.

Бюджет

В плані бюджету Звягельська – цілком самодостатня громада, що має гроші на власний розвиток, а ще й повертає реверсом кошти у державний бюджет не перший рік. Цього року бюджет становить понад 762 млн грн. Реверс до державної казни – 295 млн грн. Громада була спроможною завжди – щоправда, бюджет був меншим. Децентралізація змогла покращити інвестиційну привабливість, а також дозволила самостійно розпоряджатися власним бюджетом і вирішувати, куди, на що і коли витрачати.

Освітній напрямок

Наразі громада активно впроваджує нові проєкти, що покращують життя жителів міста і сіл. Гарним прикладом є робота сільських шкіл.

З приводу організації освітнього процесу ми поцікавились у директорки Наталівської гімназії Людмили Прищепи. Цікаво було почути, як децентралізація вплинула саме на сільську школу, адже на початку реформи ходили чутки, ніби чиновники забудуть про сільську місцевість і спрямовуватимуть кошти тільки для містян.

Людмила ПрищепаЛюдмила Прищепа

“Відбувся перехід з районного відділу освіти до міського. Ми об’єднались як одна велика та спроможна громада – це було наше свідоме рішення як мешканців громад. Проте як директорка школи я мала багато планів і дуже сподівалась на підтримку, – ділиться пані Людмила. – Зараз, коли від об’єднання минуло декілька років, можна робити певні підсумки, і вони лише позитивні. Зрушилось дуже складне питання, яке роками не вирішували – спортзал. Це наш довготривалий проєкт, який був дуже болючим. І от відразу після приєднання міська влада взялась за його добудову, наразі готово вже 70%. Плануємо цьогоріч його відкрити для дітей”.

Крім цього, за словами пані Людмили, було вирішено питання з роботою шкільної котельні. Педагоги повністю забезпечені комп’ютерами, щоб мати змогу проводити заняття дистанційно. Після повномасштабного вторгнення, коли питання безпеки дітей та переведення на очну форму навчання стало критичним, у гімназії швидко обладнали старе підвальне приміщення – тепер там комфортне укриття.

“Загалом дуже відчутно піклування. Ми не залишаємось збоку, нам йдуть назустріч. Для нас це об’єднання принесло тільки плюси. В громаді питання освіти стоїть на пріоритетному рівні, це дуже приємно”, – додає пані Людмила.

Медична галузь

Про те, як вплинула децентралізація на медицину, ми запитали у директорки центру первинної медико-санітарної допомоги Інни Вошко.

“Зараз первинна медико-санітарна допомога як основа будь-якої системи охорони здоров’я опікується профілактикою і задовільняє майже 80-90% потреб населення громади у медичній допомозі. Вона є першим рівнем контакту окремих осіб, сім’ї з системою охорони здоров’я”, – каже пані Інна.

У рамках реформи місцевого самоврядування реформувалась і медична галузь. У 2017-2018 роках Звягельська міська рада прийняла рішення перетворити заклад первинної медичної допомоги Звягеля з бюджетної установи у комунальне некомерційне підприємство, ставши засновником (власником). Так він перейшов на фінансування від Національної служби здоров’я України та почав отримувати кошти за кількість укладених декларацій. Після трансформації у закладі помітно зросла заробітна плата медичних працівників.

Інна ВошкоІнна Вошко

“У звʼязку зі зміною механізму фінансування, змінились також акценти надання медичної допомоги. Всі зусилля тепер спрямовуються на створення належних умов діагностики та лікування пацієнтів за Програмою медичних гарантій”, – пояснює Інна Вошко.

Попри виклики, реформа децентралізації і зміна системи фінансування сектору охорони здоров’я відкрили багато можливостей для поліпшення якості медичних послуг, в тому числі у сільській місцевості.

Особливо під час війни, розвиток охорони здоров’я територіальної громади неможливий без залучення інвестицій та додаткових фінансових ресурсів. Тож Звягельський центр первинної медико-санітарної допомоги активно залучає грантові кошти міжнародних донорів.

Саме завдяки реалізації грантів вдалось:

  • придбати імпортне обладнання;
  • підготувати документацію та запровадити нові стандарти якості послуг;
  • провести підготовку персоналу до роботи на новому обладнанні, у нових умовах, за новими стандартами якості та доступності послуг;
  • підвищити інституційну спроможність фахівців медичного закладу.

Безумовно, реформа первинного рівня дала більше можливостей, підвищила рівень відповідальності персоналу та допомогла ефективно витрачати кошти. Сьогодні успіх реформи на первинному рівні видно неозброєним оком: і в оплаті праці лікарів, і в обслуговуванні пацієнтів, і в наближенні медичної допомоги до людей.

Активні містяни – про реформу місцевого самоврядування

Аби розглянути результат децентралізації з різних сторін та бути максимально об’єктивними, ми поцікавились і думкою активних містян.

Марина Власюк – мешканка громади та активна громадська діячка. Вболіває за покращення життя в місті та його розвиток. На думку пані Марини, реформа місцевого самоврядування розпочалась задовго до того, як почали вживати цей термін.

Марина ВласюкМарина Власюк

“Почалось це після Революції гідності, коли молодь зрозуміла, що за все, що відбувається в країні, відповідаємо ми. Тоді ж вирішили змінювати ситуацію. Якщо говорити про мене і моє оточення, ми значно глибше стали цікавитися тим, що відбувається в нашому місті, слідкувати за роботою депутатів, генерувати нові ідеї. Припинили просто обурюватись у фейсбуці, а почали діяти: пропонувати рішення і заглиблюватись у суть роботи влади. Ще я зрозуміла, що в цього немає терміну. Не буде моменту, коли ми зможемо стати байдужими і влада все робитиме сама, ні – владу буде потрібно постійно контролювати, спілкуватись з нею та допомагати. Коли є діалог, тоді є результат”, – ділиться своїми думками Марина Власюк.

Активістка вважає, що наразі головна потреба громади – вивести комунікацію влади та містян на вищий рівень. Вчасно доносити інформацію, аби в людей не було обурень, пояснювати свої дії та аргументувати їх.

“Бюджет участі – один з проєктів, в якому людям показали, що вони теж мають право втілювати свої ідеї та бути включеним в життя своєї громади. Ця ідея викликала в мене захват. Це був значний крок в налагодженні комунікації влади та містян”, – каже пані Марина.

Проєкти, які запровадили у громаді

Крім глобальних проєктів, в рамках реформи в громаді впроваджували й менші, але важливі проєкти.

Один з таких – система відеонагляду “Безпечна громада”. В рамках проєкту встановили 75 камер, що допомагають контролювати практично все місто. Наша громада була першою в області, хто запровадив цю систему. Також закупили нову комунальну техніку та спеціальну машину для чищення водойм.

Крім цього, в громаді успішно реалізувався безпековий проєкт SAFE HUB. Це навчальний простір, де фахові викладачі проводять семінари з надання домедичної допомоги. На першому етапі за кошти проєкту облаштували приміщення під навчальний центр, закупили якісне обладнання. Паралельно розробили інноваційну освітню програму з надання невідкладної домедичної допомоги, яку впроваджували спільно зі Звягельським медичним фаховим коледжем. Проєкт реалізувала ГО “Мережа навчальних закладів міста” спільно з медичним коледжем і за фінансової підтримки Програми розвитку ООН в Україні. Розмір гранту становив 26 тисяч доларів США.

Значну увагу приділяють і забезпеченню альтернативними джерелами енергії. Завдяки коштам, зібраним міжнародним донором у співпраці з ГО “Екоклуб”, встановлено сонячну електростанцію для місцевої лікарні потужністю 32 кВт та вартістю 948 тис. грн. Це допомогло забезпечити першочергові потреби в електричній енергії та значно скоротити викиди СО2. Цей проєкт став пілотним для України.

Звягельська громада також доєдналася до інших громад у реалізації пілотних проєктів відновлюваних джерел енергії для критичної інфраструктури.

В рамках спільного проєкту від ГО “Екоклуб” та ГО “Екодія” громада розпочала розробку довгострокової Програми розвитку відновлюваних джерел енергії, а також встановлення сонячної електростанції на даху місцевого садочка. Завдяки цій програмі місцевий басейн зможе працювати цілий рік, а затрати на електроенергію знизяться на 50%. Вартість цього проєкту складає понад 1,5 млн грн.

З міського бюджету виділили 6 млн грн місцевому водоканалу на встановлення сонячної електростанції орієнтовною потужністю 150 кВт-год для заміщення споживання електричної енергії із зовнішньої мережі на очисних спорудах каналізації.

Зараз завершують встановлення ще однієї станції у центрі розвитку дитини “Дельфін”. Це роблять для того, щоб малеча могла цілий рік відвідувати басейн на території закладу.

Крім того, 11 липня 2023 року відбулось перше відкрите засідання комітету зі стратегічного планування розвитку Звягельської міської територіальної громади. Зібрались експерти та мешканці громади, щоб розпочати процес написання стратегії громади спільно з проєктом Ради Європи “Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь під час війни та в післявоєнний період”, обговорити бачення учасників заходу щодо напрямів розвитку громади, узгодити заходи на виконання плану роботи над розробленням стратегії.

Також гарною новиною стало відібрання міста Звягель для реалізації декількох важливих державних проєктів. Громади впродовж трьох років отримають близько 17 млн євро на реалізацію проєктів спрямованих на:

  • покращення якості питної води та розв’язання проблем стоків. У межах програми водоканали також матимуть можливість отримати хімікати для очищення води. Ця робота також має сприяти запобіганню забруднення навколишнього середовища каналізаційними установками;
  • реконструкцію та відновлення сховищ, навчальних класів в освітніх закладах. Проведення тренінгів для вчителів із психосоціальної підтримки дітей, мінної безпеки та інших програм. Розвиток системи точок “Спільно” у громадах;
  • залучення молоді до навчання та формування у них активної громадської позиції. Волонтерство та участь молодих людей в консультативній раді ЮНІСЕФ у справах молоді.

Тож, як показує практика Звягельської громади, децентралізація – це успішна реформа, що допомагає розвиватись та покращувати життя мешканців громади. Головне – з розумом використовувати наявні ресурси і можливості.

***

Цю статтю опубліковано в рамках кампанії “Голос громад”, яка є частиною Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою”, що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

Джерело novograd.city