Робоча група обговорила доцільність зміни символіки Новоград-Волинської міської територіальної громади

6 Лютого 2021, 1:05

Традиційно, свою символіку – герби та прапори – мають чи не всі населені пункти України. Таке право закріплено законодавчо.

Місто Новоград-Волинський одним із перших за часів незалежності отримало свою символіку відповідно до рішення Новоград-Волинської міської ради народних депутатів від 12 жовтня 1994 року «Про герби міста Новограда-Волинського». Даним рішенням затверджено ескізні проекти малого, повного гербів міста та корогви, автором яких став член Спілки архітекторів України, геральдист Микола Босенко. Микола Олександрович також є автором пам’ятника Лесі Українки, що знаходиться на центральній однойменній площі, а нині удостоєний звання «Почесний громадянин міста Новограда-Волинського».

Малий герб міста зображений у формі щита, чотирьохдільний з главою, міською короною і щитком посередині ( https://info.nvrada.gov.ua/uk/page/simvolika-mista ).

На срібному полі глави – напис кирилицею “Новоград-Волинський”, верхня права доля і середній щиток – фрагмент герба міста, діючого з 1796 року. На малому золотому щитку – прямий пурпуровий хрест з вигнутими сторонами.

На пурпуровому тлі верхньої лівої долі, що має форму фортечної стіни, зображені схрещені меч і козацька шабля. Емблема символізує національно-визвольну боротьбу ХVII ст. в місті. На зеленому тлі нижньої правої долі зображено срібні схрещені пір’їни у вигляді букви “У”. Емблема несе інформацію про те, що місто являється батьківщиною видатної української поетеси Лесі Українки, а також місцем життя і діяльності сім’ї Косачів.

На голубому тлі нижньої лівої долі зображено золотий дзвін, у який вписано голубий знак у вигляді букви “Z”. Емблема відтворює легенду про роль дзвону над річкою Случ, а також першу назву міста – Звягель. На золотому полі правої долі зображено частину двоголового орла з короною, символу Російської імперії. Саме наявність даного фрагменту стало поштовхом до ініціативи внесення змін до символіки Новограда-Волинського.

5 лютого відбулося друге засідання робочої групи з питань перейменування міста Новограда-Волинського та внесення змін до символіки Новоград-Волинської міської територіальної громади, яка створена відповідно до розпорядження міського голови від 28.01.21 р. №20 (о). Метою зібрання стало обговорення ініціативи громадськості міста щодо необхідності внесення змін до символіки Новоград-Волинської міської територіальної громади.

На засідання було запрошено автора існуючої символіки міста Миколу Босенка (м.Київ), який розповів про її розробку, значення того чи іншого фрагментів. Автор цілком погодився, що зміни потрібні, тому висловив готовність напрацювати нову символіку.

Міський голова Микола Боровець зазначив, що вважає існуючий герб змістовним та насиченим історичними фактами. Проте, настав час внести зміни.

До того ж, для зміни герба є і юридичні підстави. Указ Президента України від 18.05.2000 р. №694/2000 «Про впорядкування геральдичної справи в Україні» зобов’язує застосовувати відповідні методичні рекомендації з питань геральдики. А символіка міста приймалася раніше. Одне з положень даного документу визначає, що відповідно до загальної методики сучасного герботворення для історичних міст, воно проводиться у разі вживання у давньому гербі елементів, що не придатні для використання у сучасних умовах (знаки окупаційної влади чи ідеологічні символи).

Депутат міської ради Сергій Колотов ознайомив присутніх із геральдично-вексилологічним висновком щодо сучасних герба і прапора міста Новограда-Волинського, виготовленим фахівцями Українського геральдичного товариства. У коментарях до сучасного герба міститься ряд зауважень щодо форми щита, міської корони, багатоподільності щита тощо. Також звертають увагу на його складність та перенасиченість. Тому Сергій Колотов запропонував розробляти нову символіку відповідно до чинного законодавства та враховуючи методичні рекомендації.

Окремі члени робочої групи все ж дотримуються думки зберегти існуючу концепцію герба, замінивши лише фрагмент з імперським символом. Також були пропозиції використати герб князів Острозьких, які розбудовували наше місто та довгий час були його володарями.

Своє бачення висловили колишні міські очільники Микола Мартинюк, Микола Іванюк, депутат міської ради Андрій Сухих, краєзнавець Валентин Вітренко, директор музею родини Косачів Людмила Гамма.

Обговорення та вивчення питання символіки буде продовжено. Остаточне рішення щодо змін буде прийматися депутатами Новоград-Волинської міської ради.

Відділ інформації та зв’язків з громадськістю міської ради.

 

Чат-бот Гаряча лінія