Історія Парку
Будівництво нового парку розпочали на волонтерських засадах у 2017 році. Ініціатором благородної справи виступила громадська організація “Самооборона Новограда-Волинського”. До активної участі у прибиранні території та висадки перших дерев долучилися представники громадських та релігійних організацій. Зокрема, СУВІ АТО та бойових дій (відокремлений підрозділ м. Новоград-Волинський), Свято-Михайлівський храм, ГО “Січ”, об’єднання “Самопоміч”, 54-ий окремий розвідувальний батальйон та інші. Парк знаходиться за десять кілометрів від Звягеля в напрямку Житомира, біля повороту на село Кропивня. У кожній акції, дерева садили, як символ пам’яті про воїнів, які загинули та гинуть за Україну на Сході у війні з російським агресором. І таких акцій було чимало.
Не обійшлося і без вандалізму, грудня 2018-го хтось вирубав там ялину. Вочевидь, зловмисник зрубав собі красуню-ялинку на новорічні свята. 5 квітня 2020-го невідомі підпалили суху траву. Вигоріла практично вся територія. І це, скоріш за все був навмисний підпал, адже згорів лише парк, сусідні поля вогонь не зачепив.
Акція 29 жовтня
29 жовтня на території Брониківської територіальної громади в Парку пам’яті нескорених рідні та близькі загиблих захисників України висадили в пам’ять про полеглих воїнів туї. Про це повідомляє Суспільне. Житомир. Ініціатор створення Парку пам’яті нескорених, розповів, що туї вони висаджують у парку втретє. “Туя символізує вічне життя, – каже Олександр Кармазін. – Посаджені дерева будуть нагадувати про рідних, які загинули, захищаючи Україну. Висаджуємо 10 туй. Біля дерев ставимо тимчасові таблички із іменами та прізвищами захисників. Потім зробимо їх з граніту”.
Родина Кулявців посадили дерево в пам’ять про свого сина Дмитра Кулявця, який загинув у березні 2022 року поблизу Макарова. “Сьомого березня на тому місці, де вони перебували, це недіючий хлібзавод, був нанесений авіаудар. Це був ранок. Багато загинуло, з них дуже мало залишилося в живих. Деякі і досі не поховали своїх дітей, хоча вже багато часу пройшло. Ну, а Діму нашого першого дістали із завалів, але він уже був неживий”, — згадує Світлана Кулявець.
Людмила Марач разом із доньками садили дерево у пам’ять про свого чоловіка – Героя України Кирила Марача. “Я дуже сподіваюся, що ці туї, які ми висаджуємо, виростуть високими і довго нагадуватимуть людям про наш біль і, щоб люди оберігали їх”, – говорить Людмила Марач.
Парк пам’яті нескорених розбитий на шести гектарах. В майбутньому тут планують побудувати капличку у вигляді гільзи, створити мурал та зробити дорогу на гору, викладену камінням. За словами Олександра Кармазіна ця дорога символізуватиме дорогу українців вперед до кращого життя.
Джерело: novograd.city