Розмежування повноважень органу опіки та піклування і суду щодо участі діда, баби у вихованні внуків

27 Березня 2017, 7:46

Кожна дитина має право на сімейне виховання, яке включає, крім виховання батьками, право на спілкування з іншими членами родини, а саме: дідом і бабою. Після розлучення саме батьки позбавляють свою дитину цього права.

Відповідно до ч. 2 ст. 257 Сімейного кодексу України, якщо чиняться перешкоди у здійсненні бабою, дідом своїх прав щодо виховання внуків, вони мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.

Не знаючи цю норму, заявники звертаються до органу опіки та піклування або служби у справах дітей, щоб вирішити вказане питання.

Керуючись ст. 56 Цивільного кодексу України, у місті Новограді-Волинському органом опіки та піклування є виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради.

У ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Таким чином, законодавець обмежив повноваження органу опіки та піклування щодо вирішення питання участі бабусі, дідуся у вихованні внуків.

У зв’язку із цим Міністерство соціальної політики України в роз’ясненнях від 27.12.2016 року №2694/0/141-16/37 «Про повноваження органу опіки та піклування при вирішенні спорів щодо участі баби, діда, прабаби, прадіда у вихованні внуків, правнуків» звертає увагу на те, що участь органу опіки та піклування не є обов’язковою при вирішенні зазначених спорів (ч. 4 ст. 19 Сімейного кодексу України). Але разом з цим, суд може залучити орган опіки та піклування до розгляду вказаних спорів у якості третьої особи (ч. 3 ст. 45 Цивільного процесуального кодексу України).

Отже, якщо бабусі, дідусю перешкоджають у спілкуванні з внуками, їм необхідно звернутися до суду. Адже лише суд має повноваження на вирішення питання щодо їх участі у вихованні внуків.

Т.М. Бучинська,

начальник служби у справах дітей

міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія