Розвиток Житомирщини на міжнародній економічній арені: результати Словацько-Українського бізнес-форуму

1 Листопада 2022, 11:35
Економічна співпраця Житомирщини з європейськими країнами розвивається і переходить на новий рівень. Про це свідчать результати 1-го Словацько-українського бізнес-форуму зі сталого розвитку, який відбувся 13-14 жовтня 2022 року в місті Банська Бистриця, Словаччина.
Форум став можливим завдяки фінансуванню Європейського Союзу та уряду Німеччини в межах програми міжнародної допомоги EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП, яку в Україні реалізує німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ Ukraine) GmbH.
Житомирську область представляла делегація Новоград-Волинська з представників міської ради та підприємців. Серед їхніх завдань було вивчити приклади співпраці влади та бізнесу, представити європейським колегам економічний потенціал регіону та обговорити потенційні бізнес-партнерства.
Приклад агенції розвитку в Банській Бистриці
Представники делегації Новоград-Волинська обговорили з Президентом Бансько-Бистрицького самоврядного краю перспективи співпраці. Також проаналізували кейси економічного розвитку місцевої громади. Особливо вразив досвід роботи агенції розвитку „Rozvojovú agentúru Banskobystrického samosprávneho kraja” (https://rabbsk.dobrykraj.sk), яка діє з 2017 року. Це соціальне підприємство, мета якого створювати умови для розвитку регіону. Серед основних досягнень агенції за цей час:
● 127 затверджених планів розвитку туризму з бюджетом 1,4 млн євро.
● Підтримка 97 проєктів для муніципалітетів: приблизно 6,2 млн євро.
● Розвиток соціальної економіки: 3 обласних соціальних підприємства, 54 довгострокових об’єднаних.
● Створення 7 центрів роботи з молоддю: 448 заходів/3955 учасників заходів.
● Інноваційна освіта: 2558 можливостей для учнів, 48 для вчителів, 73 для шкіл.
● Створення 3 нових клінік (2019-2022): загалом понад 19 000 обстежень.
Індустріальний парк на 5 гектарах землі
Але найбільш корисним було перейняття досвіду організації діяльності індустріального парку, адже у Новоград-Волинську також заплановане створення подібного парку. На 5 гектарах земельної ділянки ефективно функціонують декілька підприємств. Цікавий факт, що 20% електроенергії виробляється за рахунок сонячних батарей, встановлених на дахах. Інвестиційну привабливість технопарку розвинула держава. Підприємства, які протягом трьох років мають позитивні результати, мають змогу отримати від країни відшкодування інвестицій у розмірі до 50%.
Напрямки розвитку міжнародної економічної співпраці
Результати форуму показали великий потенціал співпраці українських та європейських міст з використанням існуючих інструментів проєктного фінансування в Європейському Союзі – EGTC (Європейські групи територіального співробітництва).
«Від імені української делегації та від себе дякую за чудову організацію та незабутню атмосферу нашого 1-го Словацько-Українського бізнес-форуму зі сталого розвитку в Банській Бистриці. Вважаю, що результати цього форуму дають нам можливість розпочати підготовку проєктів меморандумів про співпрацю з ініціюванням співпраці за участю реальних партнерів» – підсумував модератор бізнес-форуму Андрій Китаєв.
Він також додав, що в рамках співпраці між Бансько-Бистрицьким регіоном та Житомирською областю пріоритетними напрямками можуть бути:
– розвиток співробітництва щодо забезпечення продовольчої безпеки регіонів;
– створення та спільний розвиток індустріальних парків з використанням інновацій індустрії 4.0;
– створення ефективних організаційних інструментів для розвитку науки, впровадження інновацій, дуальної освіти в наших регіонах;
– організація культурних обмінів та популяризація туристичних об’єктів, а також створення нових туристичних продуктів і послуг на взаємовигідній основі.
Учасники форуму досягли попередніх домовленостей щодо перспектив бізнес партнерства, зокрема, у напрямку формування спільного продовольчого хабу.
Наразі триває підготовка до 5-го засідання Українсько-Словацької комісії з питань економічного, промислового та науково-технічного співробітництва. Засідання Комісії відбудеться у першій половині листопада 2022 року.
Довідкова інформація:
1-й Словацько-Український бізнес-форум зі сталого розвитку був організований Новоград-Волинською міською радою. Участь представників громади Новоград-Волинського стала можливою завдяки підтримці програми міжнародної допомоги «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Мета програми – створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту, що є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання. Детальніше: www.eu4business.org.ua
Чат-бот Гаряча лінія