Самовільне спалювання листя та сухої трави – поза законом

27 Серпня 2021, 20:17

Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя, бадилля картоплі чи палаючого сміття. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але як досягти цього не знають.

Восени у нас прийнято спалювати оппадане листя та сміття. В пік осіннього паління повітря в місті стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів.

Шкода від спалювання листя і сухої трави надзвичайно велика.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні полі циклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і сприяючі респіраторним захворюванням оксиди сірки. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам.

13 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу», яким зокрема внесено зміни до статті 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до статті 77-1 КУпАП штраф за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, складає:

— для громадян: 180 – 360 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (3060 – 6120 грн.);

— для посадових осіб: 900 – 1260 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (15300 – 21420 грн.).

Згідно з Правилами благоустрою Новоград-Волинської територіальної громади, категорично заборонено спалювати сміття, опале листя, відходи рослинного походження тощо (на території підприємств, організацій, домоволодінь, зелених насаджень та інших місцях).

Порушення у сфері благоустрою тягне за собою накладання штрафів, згідно статті 152 Кодексу України про адміністративні порушення, на громадян в розмірі від 340 до 1360 грн., на посадових осіб та громадян суб’єктів господарської діяльності від 850 до 1700 грн.

Повідомляємо, що інспекція благоустрою буде систематично проводити рейди, як вдень так і ввечері, з виявлення порушників Правил благоустрою Новоград-Волинської територіальної громади.

Просимо громадян дотримуватися Правил благоустрою та не допускати правопорушень. Якщо Ви стали свідком спалювання листя, спробуйте спершу поговорити з правопорушником і переконати його не робити цього та бути свідомим. Якщо не має відповідної реакції – викликайте відповідні служби. Повідомляти про правопорушення за адресою: вул. ШЕВЧЕНКА, буд. 15 (3 поверх), кабінет 1, 2 (у робочі дні з 8:00 до 17:15 год.) або за телефоном (04141) 3-01-90 та 102, inspector16@ukr.net.

 

Відділ благоустрою та екології Новоград-Волинської міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія