Сезон лептоспірозу: як захиститися?

4 Липня 2024, 14:00
Літній період – це не тільки час відпочинку біля водойм, але й підвищений ризик захворювання на лептоспіроз.
В Україні за перші п’ять місяців 2024 року було зареєстровано 97 випадків цієї небезпечної інфекції, найбільше – у Чернігівській (28), Закарпатській (19) і Миколаївській (12) областях. У решті регіонів зафіксовано 0–7 випадків.
⚠️Чим небезпечний лептоспіроз?
Лептоспіроз – це особливо небезпечне інфекційне захворювання, яке може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту (запалення оболонок головного і спинного мозку) і навіть спричинити смерть, якщо своєчасно не звернутися по медичну допомогу.
🧫Шляхи зараження лептоспірозом
Лептоспіроз – це інфекція, яка передається від тварин до людей. Основним збудником є бактерія Leptospira, яка потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше гризунів, а також худоби, собак і диких тварин.
🤝Від людини до людини лептоспіроз не передається.
Бактерія проникає в організм людини через тріщини, порізи або рани на шкірі, а також через слизові оболонки очей, носа та рота.
Найпоширеніший механізм передачі – контактний, під час купання і риболовлі в заражених водоймах, сінокосу на зволожених територіях та обробки городу, доглядаючи за хворими й інфікованими тваринами.
🏖Де в Україні можна купатися безпечно? Читайте за посиланням у коментарях.
Також, можна заразитися під час вживання зараженої їжі (молоко, м’ясо) і сирої води з природних джерел.
Професійні групи ризику захворіти на лептоспіроз – це фермерські працівники, ветеринари, власники зоомагазинів, польові сільськогосподарські робітники, водопровідники, працівники м’ясопереробної та рибної промисловості тощо.
☝️Як уберегтися від лептоспірозу – 6️⃣ порад:
🐄Уникайте заражених водойм: не купайтеся і не рибальте у водоймах, з якими можуть контактувати інфіковані тварини, наприклад, біля водопою худоби;
💉Вакцинуйте тварин: хатні та сільськогосподарські тварини мають бути вакциновані проти лептоспірозу;
😷Уникайте контактів із хворими тваринами: не торкайтесь інфікованих тварин і дотримуйтесь заходів безпеки, доглядаючи за ними;
🧤Одягайте рукавички та закрите взуття: під час роботи на городі та збору ягід у лісі користуйтеся засобами індивідуального захисту;
🐀Знищуйте гризунів удома: проведіть дератизаційні заходи у своєму помешканні та убезпечте воду та харчі від забруднення виділеннями гризунів;
🍳Термічно обробляйте продукти тваринного походження.
Симптоми лептоспірозу схожі на грип або COVID-19:
🦠висока температура;
🦠головний біль;
🦠озноб;
🦠біль у м’язах;
🦠блювання та діарея;
🦠жовтяниця;
🦠почервоніння очей;
🦠висипання.
❗️Якщо ви помітили ці симптоми та мали контакт із потенційно зараженою водою або тваринами, негайно зверніться до лікаря 📲 103 або 112. Лікування необхідно розпочати негайно, адже захворювання швидко прогресує.
Чат-бот Гаряча лінія