Що необхідно пам’ятати при проведенні планових промивок та дезінфекцій мереж централізованого водопостачання

25 Серпня 2022, 9:41

З метою забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення та всіх категорій споживачів питної води, КП НВМР “ВУВКГ”  здійснює планову промивку та дезінфекцію водопровідних споруд, водогонів та вуличних магістральних мереж водопостачання, які знаходяться на балансі підприємства та ним експлуатуються.

Дезінфекція водопровідних мереж потрібна для попередження негативного впливу стану водопровідних мереж на якість води та для забезпечення надійного функціонування водопровідних та каналізаційних мереж.

Що таке промивка мереж й навіщо водоканал робить її?

Промивка – це знезараження та дезінфекція (водопровідних) мереж міста. Протягом півріччя  в них накопичуються осади та залишки від експлуатації технічних вузлів (іржа тощо), тому для профілактики і покращення якості води потрібно проводити промивку. Її основна мета – попередження негативного впливу стану водопровідних мереж на якість води, для забезпечення протягом року надійного функціонування водопровідних та каналізаційних мереж, відбудеться виконання ремонтних робіт та заміна запірно-регулюючої арматури. Такі ремонтні роботи неможливо виконати без зупинки водопостачання міста.

В ніч з п’ятниці  на суботу вода подекуди з’являтиметься , але нею користуватися не можна, вона технічна, з підвищеним вмістом хлору. В понеділок з 14:00 год. буде відновлено подачу води і вже гарної  якості, якою можна користуватися без побоювань.

Часто виникає питання, чому промивку мереж проводять саме в вихідні? Вихідні вибрані для того, щоб не паралізувати роботу підприємств та соціальних об’єктів.

Як відбувається процес промивки?

Перед тим як почати промивку відключаються насоси, які подають воду в місто . Після цього відкриваються випуски по місту, де стоять засувки для випуску води, щоб звільнити трубопроводи від води. Потім з водоочисних споруд подається хлорована вода у центральні мережі. Тобто, випустивши чисту воду з мереж їх заповнюють хлорованою водою. У міських трубах вона стоятиме протягом 2-х діб. В цей час відбувається дезінфекція водопровідних мереж: дезінфікуючий розчин роз’їдає осад, який накопичився у водопровідній мережі, та знищує збудників інфекційних захворювань. Далі, по черзі, починають відкривати засувки для спуску води з високим вмістом хлору . Спочатку в одному районі… Від цього вода починає колихатися і текти протягом години в ту частину міста, де відкрили випуски. Після цього спуск закривається і відкривається інший. Відповідно вода змінює напрям і тече вже в іншу частину міста. Таким чином, переганяючи воду по водопроводах, прочищаються мережі . Поступово високохлорована вода починає виходити з труб. Коли закінчено спуск високохлорованої води, у міський трубопровід подається вже чиста вода. Високохлорована вода , якою здійснювалася очистка, повністю зливається з міського водопроводу. Такий процес займає 1-2 доби.

Іноді споживачі скаржаться на погіршення якості води після промивки. В чому може бути причина?

1.Потрапляння в воду іржі. На мережах перед будинками стоять різні технічні засоби: пожежні гідранти, засувки, які з часом ржавіють. Вода під час промивки може їх збурити, а відповідно іржа піде у мережі. Щоб позбутися цієї проблеми необхідно просто спустити воду.

2.Старі внутрішні мережі в будинках. Аналогічна ситуація. Мережі ржавіють і засмічуються. Під час промивки відбувається очищення наслідків ржавіння. їх потрапляння у крани споживачів можливе,  якщо недостатньо спущено воду.

3.Так звані тупикові мережі. Постараємось пояснити… Більшість мереж по місту є закільцьовані, тобто вода постійно рухається. Проте, за Радянською Союзу до деяких будинків проводили відгалуження, які не мають кільцевого з’єднання з основними мережами. Відповідно, в таких місцях вода не циркулює. В таких ситуаціях воду теж необхідно просто спустити, проте, в більших кількостях. Тому, переважно, на такі випадки виїжджає наша бригада і зливає воду з мережі через випуски і технічні засоби.

4.Пориви на мережах. Підприємство намагається реагувати превентивно, тобто заздалегідь здійснювати ремонти на критичних мережах.

Зараз більшість споживачів мають лічильники, і з метою економії ніхто не зливає воду. Саме тому виникають подібні ситуації. Наші бригади максимально намагаються зменшити їх кількість, спускаючи воду через випуски. Але, навіть попри це, певний відсоток забруднень залишиться у внутрішніх мережах споживача. Цього уникнути неможливо.

Згідно правил технічної експлуатації систем водопостачання, дезінфекція і промивка водопровідних мереж проводиться до зовнішнього зрізу будинків, але у більшості будинків заміна труб не проводилась з моменту будівництва (за обслуговування внутрішньо будинкових мереж, відповідає управитель – ЖЕК або ОСББ), тому для поліпшення якості води після закінчення промивки водопровідних мереж міста та для промивки внутрішньо-будинкових мереж необхідно почергово відкривати крани у мийках, раковинах і ваннах.

 

Адміністрація КП НВМР «ВУВКГ»

Чат-бот Гаряча лінія