Щодо участі у Всеукраїнському онлайн-форумі «Енергонезалежні регіони України: як замітити газ, знайти інвестиції та стимулювати бізнес»

24 листопада поточного року відбувся Всеукраїнський онлайн-форум «Енергонезалежні регіони України: як замітити газ, знайти інвестиції та стимулювати бізнес». Серед зареєстрованих 6 тисяч учасників і представниця Новоград-Волинської об’єднаної територіальної громади, головний спеціаліст відділу підтримки муніципальних ініціатив і інвестицій, підприємницької діяльності, економічного аналізу та планування міської ради Ірина Потопальська. Спікери: представники центральних органів виконавчої влади, відповідальні за енергоефективність, міжнародні донори, мер Житомира та заступник міського голови Тернополя. На заході було окреслено основні тенденції в сфері енергоефективності на 2021 рік, а саме: фінансова підтримка енергоефективних заходів (залучення інвестицій в енергоефективні проекти, впровадження підтримки ОСББ та громадських будівель). Наголошувалося на важливості збільшувати обізнаність серед населення щодо ощадного використання енергетичних ресурсів та переходу на використання альтернативних джерел енергії. Крім того, визначено три ключові напрямки розвитку співробітництва України та ЄС: енергоефективність, трансформація вугільних регіонів та розвиток водневої енергетики. Важливими також є заліснення, розвиток електричної мобільності, запровадження та розвиток ринку зелених облігацій, провадження заходів щодо зменшення негативного впливу на довкілля викопного палива. У 2021 році планується завершити імплементацію директиви ЄС в сфері енергоефективності та прийняти Закон України «Про енергоефективність».
Представники Житомира та Тернополя поділилися досвідом щодо впровадження проектів в сфері енергоефективності. Наразі міста зосереджені на розвитку системи теплопостачання, в Житомирі за рахунок коштів Європейського банку реконструкції та розвитку модернізовано тепломережу, що дозволило скоротити втрати до 5 відсотків, а в Тернополі перейти на двотрубну систему теплопостачання та встановити індивідуальні теплові пункти у навчальних закладах шляхом залучення кредиту від Східноєвропейського партнерства з питань енергоефективності та екології (E5P) та Північної екологічної фінансової корпорації (NEFCO). Через впровадження ЕСКО-механізму у містах відбулася модернізація системи освітлення. Завдяки кредиту Світового банку та гранту Уряду Словенії головна каналізаційна станція Житомира зменшила втрати на 17 відсотків. Завдяки кредиту ЄБРР у Житомирі активно розвивається електричний транспорт, придбано 50 нових тролейбусів. В квітні 2021 року компанія-інвестор розпочне будівництво сміттєпереробного заводу вартістю 9 мільйонів євро. У Тернополі планується здійснити аналіз втрат енергії шляхом впровадження проекту TRACE та проводиться диверсифікація джерел енергії, альтернативних газу, а саме використання місцевого торфу. Слід зазначити, що завдяки концепції «зеленого» енергетичного переходу України, консолідації зусиль центральної та місцевої влади, громади, бізнесу та експертного середовища навколо енергоефективності можна досягти значних зусиль щодо скорочення використання енергетичних ресурсів, переходу на безвуглецеву енергію та впровадження циркулярної економіки.
Новоград-Волинська міська територіальна громада докладатиме максимум зусиль аби знаходитися у авангарді намічених на форумі енергоефективних цілей.
Ірина Потопальська,
головний спеціаліст відділу підтримки муніципальних ініціатив і інвестицій, підприємницької діяльності, економічного аналізу та планування
міської ради