Щодо вжиття невідкладних заходів в зв’язку із забрудненням річок Хомора та Случ

6 Липня 2017, 23:39

Міський голова Віктор Леонідович Весельський звернувся до начальника Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області Віталія Васильовича Гуменюка щодо щодо вжиття невідкладних заходів в зв’язку із забрудненням річок Хомора та Случ.

Державною екологічною інспекцією  у ХмельницькіЙ області в межах повноважень розглянуто звернення щодо вжиття невідкладних заходів в зв’язку із забрудненням річок Хомора та Случ внаслідок господарської діяльності ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика».

10 травня 2017 року на адресу Державної екологічної інспекції України надійшло звернення Баранівської міської ради від про забруднення річок Хомора та Случ на кордоні Хмельницької та Житомирської областей.

Інформуємо Вас, що в межах м. Полонного та смт. Понінка скид забруднюючих речовин зі зворотними водами у річку Хомора (р.Хомора впадає у р. Случ) здійснюють ТОВ «Понінювська КПФ-Україна» та КП «Полонне тепловодопостачання».

11 та 18 травня 2017 року Державними екологічними інспекціями у Хмельницькій та Житомирській областях в ході обстеження річок Хомора та Случ відібрано проби поверхневих вод річок Хомора та Случ із залученням посадових осіб Держводагенства України, представника Баранівської міської ради ОТГ та громадян смт. Першотравенська Житомирської області проведено обстеження річок Хомора та Случ.

В ході обстеження відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області спільно із відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Житомирській області по р.Хомора проведено відбір проб та інструментальні вимірювання вмісту розчиненого кисню у поверхневих водах на ділянці протікання від Новоселицького водосховища Полонського району Хмельницької області до місця впадіння у р.Случ, с.Марківка Баранівського району Житомирської області, по р. Случ проведено відбір проб та інструментальні вимірювання вмісту розчиненого кисню у поверхневих водах на ділянці протікання від понтонного мосту с.Вільха Романівського району Житомирської області до мосту у межах м. Баранівка, відрізок автодороги Дубрівка – Висока Піч.

За результатами інструментально-лабораторного контролю проб поверхневих вод р. Хомора вище та нижче м. Попонного та смт Понінки, а також у контрольних створах випусків зворотних вод КП «Полонне тепловодопостачання» та ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика- Україна» встановлено, що вміст розчиненого кисню у 4 із 9 відібраних пробах коливався в межах 2,0 – 3,0 мг/л (при нормативному вмісті 6 мг/л). Низький вміст розчиненого кисню з характерний для проб поверхневих вод р. Хомора, що протікає по території Хмельницької області та відібрані на межі двох областей, в місці впадіння річки Хомора у річку Случ та в смт. Першотравенськ, Житомирської області. Для поверхневих вод у цих пробах характерний гнилісно-фекальний запах та сірий колір. Вміст азоту амонійного коливався від 0,74 до 3,24 мг/дм3 (гранично допустима концентрація 0,5-1,0 мг/дм3), органічних речовин за хімічним споживанням кисню від 35 до 65 мг/дм3 (гранично допустима концентрація 50 мг/дм³), органічних речовин за біохімічним споживанням кисню від 3,4 до 8,2 мг/дм³ (гранично допустима концентрація 3 мг/дм3).

За результатами інструментально-лабораторного контролю проб вод річки Хомора вище та нижче м. Полонного та смт. Понінки Хмельницької області, а також у контрольних створах Комунального підприємства «Полонне тепловодопостачання» та ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» встановлено, що вміст розчиненого кисню у семи із восьми відібраних проб коливався в межах 7,9-9,3 мг/ дм3 (при нормативному вмісті 4-6 мг/дм3), у пробі води, що відібрана нижче скиду Комунального підприємства «Полонне тепловодопостачання» вміст розчиненого кисню становив 5.8 мг/дм3 (гранично допустима концентрація 4-6 мг/дм3), у переважній більшості відібраних проб поверхневих вод спостерігається підвищений вміст заліза: отримані значення коливаються від 0,23 до 1,35 мг/дм³ (гранично допустима концентрація від 0,1- 0,3 мг/дм³) та підвищений вміст нікелю у п’яти із восьми відібраних пробах – від 0,017 до 0,031 мг/дм-3 (гранично допустима концентрація

При обстеженні прибережної захисної смути річки Хомора на відстані близько 5 м. вище по течії від випуску зворотних вод КП «Полонне тепловодопостачання» виявлено несанкціонований скид стічних вод у річку Хомора. У місці несанкціонованого скиду на поверхні води річки Хомора спостерігалось накопичення білих плаваючих речовин невідомого походження, у місці змішування зворотних вод випуску КП «Полонне тепловодопостачання» з річковою водою спостерігалась наявність непрозорих сіро-зелено-коричневих речовин з різким неприємним гнильно- фекальним запахом.

У ході обстеження прибережної захисної смуги річки Хомора біля місця випуску з очисних споруд ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика- Україна» візуальних ознак локального забруднення не виявлено. За 500 м. нижче від випуску з очисних споруд ТОВ ‘Понінківська картонно- паперова фабрика-Україна» спостерігається наявність відктадень невідомої речовини світло-сірого кольору на водних рослинах.

У ході обстеження прибережної захисної смуги річки Хомора у межах смт. Першотравенськ на відстані близько 150 м від мосту, біля багатоквартирних будинків по вул. Парфірова, 9 та Парфірова, 11 виявлено несанкціонований скид ймовірно господарсько-побутових стічних вод.

Під час проведення обстеження відмічено значне зниження рівня води у річці Хомора на ділянці від гідротехнічної споруди № 2 у межах смт. Понінка до місця впадіння річки Хомора у річку Случ у порівнянні із рівнем води станом на 11 травня 2017 року. В середньому рівень води становив 0,3 м.

У ході обстеження прибережних захисних смуг річок Хомора та Случ фактів загибелі водних живих ресурсів не встановлено.

У період з 24 травня по 31 травня 2017 року посадовими особами державних екологічних інспекцій у Хмельницькій та Житомирській областях проведено позапланові перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони водних ресурсів ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика – Україна» та Комунального підприємства «Полонне тепловодопостачання», які здійснюють скид забруднюючих речовин зі зворотними водами у річку Хомора в межах м. Попонного та смт. Понінка.

За результатами перевірки ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» встановлено, шо спеціальне водокористування (забір поверхневих вод з річки Хомора та скидання забруднюючих речовин зі зворотними водами у водний об’єкт) здійснюється на підставі дозволу, виданого Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації від 11.04.2017 № 1376, терміном дії до 11.04.2020. При виробництві продукції підприємством використовується коагулянт ПОЛВАК, до складу якого входить алюміній, проте у дозволі на спеціальне водокористування вміст алюмінію у зворотних водах не пронормовано.

Очистка стічних вод підприємства та стічних вод селища Понінка здійснюється на очисних спорудах підприємства. В ході перевірки виявлено порушення правил експлуатації очисних споруд, а саме: наявні процеси газовиділення на задіяному біологічному ставку 1 групи через несвоєчасне видалення осаду, видалення осаду з біологічного ставка на рельєф місцевості (на обваловку біоставка на території очисних споруд) в ході очищення останнього, а не на мулові майданчики.

Візуальним обстеженням берегів річки Хомора 26.05.2017 у контрольному створі нижче випуску зворотних вод підприємства та на відстані 300 нижче по течії річки від контрольного створу виявлено накопичення невідомої речовини сірого кольору на водній рослинності та дні р. Хомора.

Під час перевірки 25, 26, 29 травня 2017 року відібрано проби зворотних вод з випуску № 1 та вод річки Хомора у контрольних створах.

За результатами вимірювань показників складу та властивостей проб вод встановлено, що в період з 26 по 29 травня 2017 року ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» здійснювало скиди забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням встановлених нормативів виявлено гранично допустимого скидання забруднюючих речовин зі зворотними водами у річку Хомора по азоту амонійному, БСК5, ХСК, цинку.

За досліджуваними показниками, у воді річки Хомора в створі 500 м нижче скиду ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» у порівнянні зі створом 100 м вище скиду спостерігається перевищення значень по вмісту завислих речовин, фосфатів та амонію сольовому. При візуальному обстеженні річки Хомора та її прибережної захисної смуги на ділянці протікання біля території ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» несанкціонованих скидів та фактів загибелі водних живих ресурсів не виявлено.

За фактами виявлених порушень посадових осіб підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності за статтями 59, 60 та 61 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) у вигляді штрафів на загальну суму 272 грн. та видано припис про усунення порушень від 01.06.2017 № 296/02.

За результатами перевірки Комунального підприємства «Полонне тепловодопостачання» встановлено, що підприємство надає послуги централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення населенню, організаціям, установам та підприємствам м. Полонне.

Перевіркою встановлено, що у порушення вимог статей 49 та 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у річку Хомора здійснюється Комунальним підприємством «Полонне тепловодопостачання» за відсутності встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та дозволу на спеціальне водокористування.

Біологічна очистка стічних вод на момент перевірки не проводилась. Видалення піску та мулу технічно передбачено здійснювати через донні відводи, які на час перевірки були недіючі, забиті піском і не виконували свої функції. Видалення піску та мулу не здійснювалося. На час проведення перевірки стічні води з усереднювачів на біофільтри не поступають, вторинний відстійник частково наповнений, у ємності відстійника спостерігаються процеси гниття. За територією проммайданчика очисних споруд підприємства на рельєфі місцевості працівниками підприємства облаштовато два земляні відстійники, у яких накопичуються стічні води, які витікають з вторинного відстійника, мають гнильно-фекальний запах та чорно-сіре забарвлення, спостерігаються процеси гниття і бродіння. У подальшому стічні води зливним колектором скидаються у річку Хомора. При обстежені території, прилеглої до очисних споруд, встановлено, що відбувається фільтрація стічних вод із біоставка. Фільтрат потрапляє у канаву, з’єднану з руслом річки на відстані близько 5 м вище по течії від місця випуску. На час перевірки в місці випуску наявне сіро-чорне забарвлення води річки Хомора та присутній фекальний запах.

У ході перевірки відібрані проби зворотних вод, що скидаються в річку Хомора та проби вод річки Хомора у контрольних створах. За результатами проведених інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей проб зворотних вод, що скидались КП «Полонне тепловодопостачання» 25 та 29 травня вміст забруднюючих речовин становив: ХСК (від 342 до 741 мг/дм3 при гранично допустимій концентрації не більш як 80 мг/дм3), БСК5  (від 94,9 до 138,5 мг/дм3 при гранично допустимій концентрації не більш як 15 мг/дм³), завислі речовини (від 91,6 до 154,7 мг/дм³ при гранично допустимій концентрації не більше як 15 мг/дм³) та інші. Якість води у контрольному створі погіршена в порівнянні із пробами поверхневих вод, відібраних у 500 м вище скиду КП «Полонне тепловодопостачання».

За фактами виявлених порушень посадових осіб підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності за статтями 59, 60 та 61 КУпАП. Загальна сума штрафних санкцій склала 272 грн. та видано припис про усунення виявлених порушень від 01.06.2017 № 284/02.

9 червня 2017 року Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області в рамках проведення кризового моніторингу річки Хомора відібрано 5 проб поверхневих вод на ділянці водного об’єкту від Новоселицького водосховища до місця впадіння річки Хомора у річку Случ. Ділянка включає контрольні створи потенційних забруднювачів річки Хомора: КП Полонне тепловодопостачання та ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна». Встановлено, що вміст розчиненого кисню у відібраних пробах знаходився в межах 5,2-13,5 мг/дм3 (при нормативному вмісті 6 мг/дм³). Вміст розчиненого кисню 5,2 мг/дм3 характерний для проби поверхневих вод р. Хомора, що відібрана 500 м нижче скиду КП «Полонне тепловодопостачання».

Порівнюючи результати вимірювань проб поверхневих вод, які відбирались у контрольних створах річки Хомора КП «Полонне тепловодопостачання» слід зазначити про погіршення якості води, що відбиралась 500 м нижче в порівнянні із пробами води, що відбирались 500 м вище скиду, зокрема за показниками: завислі речовини (14,3 мг/дм3/7,8 мг/дм³, ХСК(69,1 мгО/дм3/51,2 мгО/дм3), БСК5(9,4 мгО/дм3/7,3 мгО/дм3), сульфати (58,6 мг/дм³/57,3 мг/дм3), фосфати (0,87 мг/дм3/0,76 мг/дм3), амоній сольовий (5,36 мг/дм³/1,65 мг/дм3), нітрити (0,13 мг/дм3/0,08 мг/дм3), нітрати(4,72 мг/дм³/0,89 мг/дм³), залізо загальне (0,37 мг/дм3/0,24 мг/дм3).

Порівнюючи результати вимірювань проб поверхневих вод, які відбирались у контрольних створах річки Хомора ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» слід зазначити про погіршення якості води, що відбиралась 500 м нижче в порівнянні із пробами води, шо відбирались 100 м вище скиду, зокрема за показниками: хлориди (32.0 мг/дм³/30,0 мг/дм³), фосфати (0,45 мг/дм³/0,44 мг/дм³), амоній сольовий (1,62 мг/дм³/1,07 мг/дм³, нітрати (2,31 мг/дм3/1,85 мг дм3).

Невідповідність нормативам ГДК зафіксована у пробах води, що відбирались у річці Хомора на межі Хмельницької та Житомирської областей по БСК5 (4,2 мгО/дм³ при ГДК 3,0 мгО/дм³) та по амонію сольовому (1,71 мгО/дм³ при ГДК 1,0 мгО/дм3).

16 червня 2017 року Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області продовжено кризовий моніторинг річки Хомора, який супроводжувався вимірюваннями вмісту розчиненого кисню та відбором проб поверхневих вод річки Хомора в межах м. Полонне та смт. Понінка до місця впадіння річки Хомора у Случ.

В ході обстеження встановлено, що найнижчий вміст розчиненого кисню у 5 відібраних пробах становив 4,9 та 6,9 мг/дм3 у контрольному створі 500 м нижче скиду КП «Полонне тепловодопостачання», та у створі на межі Хмельницької та Житомирської областях відповідно.

Результати вимірювань показників складу та властивостей проб вод річки Хомора, що відбирались 500 м нижче та 500 м вище скиду КП «Полонне тепловодопостачання» свідчать про погіршення якості поверхневих вод водного об’єкту у контрольному створі – 500 м нижче скиду за показниками: завислі речовини (9,3 мг/дм3/5,9 мг/дм3), ХСК (32,0 мгО/дм³16,4 мгО/дм3), БСКз (4,8 мгО/дм3/3,5 мгО/дм3), сульфати (11,9 мг/дм3/10,3 мг/дм3), фосфати (1,25мг/дм3/0,42 мг/дм3), нітрити (0,38мг/дм3/0,08мг/дм3), нітрати (5,41 мгдм3/1,26 мг/дм3), залізо загальне (0,11 мг/дм3/0,04 мг/дм3).

Результати вимірювань показників складу та властивостей проб вод річки Хомора, що відбирались 500 м нижче та 500 м вище скиду ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» також свідчать про погіршення якості поверхневих вод водного об’єкту у контрольному створі – 500 м нижче скиду за показниками: сухий залишок (516 мг/дм3/438 мг/дм3), завислі речовини (10,8 мг/дм3/6,0 мг/дм3), ХСК (94 мгО/дм3/39,2 мгО/дм3), БСК5 (14,5 мгО/дм3/5,7 мгО/дм3), фосфати(1,05 мг/дм3/0,47 мг/дм-3).

Невідповідність нормативам ГДК зафіксована у пробах води, що відбирались у річці Хомора на межі Хмельницької та Житомирської областей по БСК5(6,8 мгО/дм3при ГДК 3,0 мгО/дм3) та по фосфатах (7,65 мг/дм3при ГДК 2,14 мгО/дм3).

У районі створу на межі Хмельницької та Житомирської областей спостерігалось відкладення невідомої речовини світло-сірого та темно-сірого кольору на водних рослинах. Рівень води у річці Хомора становив в середньому 0,3-0,5 м, що свідчить про низьку водність. Фактів загибелі водних живих ресурсів та несанкціонованих скидів не виявлена.

Також, на адресу ТОВ «Понінківська КПФ-Україна» спрямовано запит щодо надання інформації про фактичну кількість годин та фактичні витрати зворотних вод, що скидались наднормативно в період з 26 по 29 травня 2017 року. Після отримання необхідних вихідних даних суб’єкту господарювання будуть нараховані збитки, які заподіяні державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у відповідності до Методики, затвердженої наказом Мінприроди за №389 від 20.07.2009 р.

Нарахування збитків, які заподіяні державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів Комунальному підприємству «Полонне тепловодопостачання» можливе після отримання цим суб’єктом господарювання дозволу на спеціальне водокористування та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у річку Хомора.

 

Чат-бот Гаряча лінія