Захисні лісонасадження вздовж залізниці захищають земляне полотно від ерозії грунтів, колії від занесення снігом і грунтом під час хуртовин і вітрових стихій та захищають прилегле до колії природне середовище від техногенного впливу, зменшують шумові навантаження та вбирають шкідливі гази, пил, речовини та мають природоохоронне, екологічне, естетичне, загальнодержавне значення та відповідно до статті 4 Лісового Кодексу України відносяться до лісового фонду.
Варто зазначити, що 1 га таких захисних насаджень знижує загальну забрудненість повітря на 10-35 %, також забезпечує зниження температури і
– вологості повітря у прилеглій до залізничного полотна зоні на 10-15 %;
– смуга деревно-чагарникових насаджень шириною 25-30 м знижує рівень концентрації вуглекислого газу на 70 %;
– поглинає 75-80 кг фтору, 200 кг сірчаного газу, 30-70 т пилу.
Смуги, створені вздовж залізничних колій, позитивно впливають на підвищення урожайності сільськогосподарських культур, які розташовані на прилеглих полях, також захищають посіви від забруднення шкідливими речовинами, які виділяються залізничним транспортом. Так, на ділянках без лісових смуг, або за наявності останніх із розладнаною структурою, значною мірою спостерігається забруднення рослин важкими металами. На ділянках магістралей із захисними лісонасадженнями сильне забруднення є характерним лише у 15-метровій зоні від колії до смуги.
Впродовж 2021 – 2022 років в захисних лісонасадженнях залізниці ВП «Жмеринська дистанція захисних лісонасаджень» регіональної філії «Південно-Західна залізниця» АТ «Укрзалізниця» в межах Звягельського району виявлено випадки порушень ст. 246 КК України «незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут назаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду».
Згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення:
Стаття 65-1. Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень
Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об’єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень – тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до сорока п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від шістдесяти до дев’яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.