Соціальна адаптація підлітків

8 Квітня 2016, 22:38

Вміти пристосовуватися до умов соціального середовища необхідно людині будь-якого віку. Вікові особливості підлітка часто ускладнюють його адаптацію в різних соціальних умовах. Старший підлітковий вік – це час довготривалого переходу дитини до дорослості. Він характеризується фізіологічними змінами, інтенсивним процесом психічного та особистісного розвитку. Зміни, які відбуваються з підлітком, ним усвідомлюються та переживаються, у нього формується нове ставлення до себе, змінюється самооцінка. В цей період розвитку особливого значення для підлітка набуває спілкування з однолітками, проте актуальним залишається благополуччя в стосунках із дорослими, те, наскільки вони розуміють його, приймають його.

Етичні та моральні переконання формуються під впливом різних чинників і тому дуже різноманітні. Часто формуються помилкові, незрілі, і навіть аморальні уявлення. Підлітки схильні вибирати своїми кумирами сильних, мужніх, сміливих людей. Привабливими для них можуть стати не тільки книжкові пірати і розбійники, але і цілком земні місцеві хулігани. Наслідуючи їм, підлітки, самі того не розуміючи, переходять ту небезпечну грань, за якою сміливість обертається жорстокістю, повага до себе – насиллям над іншими.

Холодність, відчуженість батьків у ставленні до підлітка, конфлікти між батьками, фізичні покарання мають негативний вплив на формування свідомості.

Щоб завоювати довіру і повагу підлітків, уникнути негативних сторін дорослості, треба поважати індивідуальність кожної дитини, підтримувати їхнє прагнення до самостійності, максимум спілкування, розуміння, необхідно розвивати відчуття турботи про інших людей.

У батьках підлітки хочуть бачити друзів і порадників. Що може бути краще, ніж такий подарунок підліткам від люблячих батьків?
 

Трояновська Н.В.
фахівець із соціальної роботи
МЦСССДМ

 

Чат-бот Гаряча лінія