Спільна робота над безбар’єрністю: підсумки аудиту в Звягелі
27 березня 2025 року в рамках реалізації проєкту «Підвищення спроможності ГОзІ Житомирських громад» м. Звягель відвідали представники Житомирської обласної громадської організації людей з інвалідністю «Молодь. Жінка. Сім’я», представник Національної Асамблеї людей з інвалідністю України в Житомирській області, представники Житомирської обласної організації УТОС. Гостей зустріли секретар Звягельської міської ради Оксана Гвозденко та заступник начальника Звягельської РВА Юрій Оханський, начальник управління соціального захисту населення Лілія Хрущ, начальник управління містобудування, архітектури та земельних відносин міської ради – головний архітектор міста Наталія Демяненко, головний інженер управління житлово-комунального господарства та екології міської ради Володимир Благодир. Обласними громадськими організаціями, ГО «Звягель без бар’єрів» проведено гендерний аудит доступності в м. Звягель.
Представники громадських організацій відвідали Будинок рад, де в ході наради означили основні напрямки аудиту.
Секретар міської ради Оксана Гвозденко докладно розповіла про значні зміни та великі проєкти, реалізовані міською радою у впровадженні інклюзії в межах міської територіальної громади. Також розповіла про перспективні нові проєкти, над якими працює міська рада, і які є важливим етапом у забезпеченні рівних можливостей для осіб з інвалідністю, забезпеченні безперешкодного доступу до об’єктів фізичного оточення, транспорту, інформації та зв’язку, а також у забезпеченні активної участі маломобільних верств населення в житті громади. В громаді прийнято «Програму створення безбар’єрного простору в Звягельській міській територіальній громаді на 2024-2026 роки», де вказано 6 напрямів безбар’єрності: фізична безбар’єрність, інформаційна безбар’єрність, суспільна безбар’єрність, освітня безбар’єрність, економічна безбар’єрність.
Звягельська громада однією з перших відкрила інклюзивний ресурсний центр, який охоплює більше 80 учнів в школах і понад 60 дітей в дитячих садочках.
Заклади культури: бібліотеки, палац культури ім. Лесі Українки оснащено інклюзивним доступом, вивчається можливість його облаштування ліфтом.
В галузі охорони здоров’я в 2023 році замінено ліфти в КНП «Звягельська багатопрофільна лікарня» для можливості доступу людям на кріслах колісних. Відкрито відділення реабілітації, розраховане на 400 осіб. В амбулаторіях забезпечено умови для безперешкодного доступу. Лікарі первинної та вторинної ланки пройшли навчання щодо надання психологічної допомоги населенню.
Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю розташовано в приміщенні понад 1000 м², де проведено капітальний ремонт та облаштовано інклюзивний доступ. В центрі надаються послуги з комплексної реабілітації понад 140 дітям. Центр має спеціалізований транспортний засіб, обладнаний підйомником, який надає безоплатні транспортні послуги дітям з інвалідністю.
В територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) перебуває на обліку 1339 отримувачів соціальних послуг.
В місті відкрито Центр життєстійкості Звягеля, де психосоціальну допомогу можуть отримати особи з числа ветеранів війни та члени їх родин, ВПО, сім’ї, що перебувають в складних життєвих обставинах. з 01.05.2025 року в Звягель центрі розпочне роботу Японський проєкт з підтримки ветеранів, людей з інвалідністю та інших осіб, що опинились в складних життєвих обставинах.
Всі населені пункти громади мають швидкісний інтернет, працює мобільний додаток Є Звягель, що забезпечує інформаційну доступність.
В рамках проєкту «Безбар’єрні маршрути» гості ознайомились з презентацією безбар’єрного маршруту м. Звягель. Маршут має кільцеву структуру, починається з перехрестя вулиць Медична-Шевченка, включає в себе вулицю Шевченка, вулицю Замкову, вулицю Соборності, вулицю Івана Мамайчука, вулицю Анни Ярославни, вулицю Медичну. Протяжність безбар’єрного маршруту 2,9 км., він охоплює соціально значимі обєкти медицини, освіти, культури, адміністративних послуг.
В центрі «Дія» гості ознайомились з роботою ЦНАПу, пенсійного фонду, управління соціального захисту населення.
Надзвичайне враження на представників громадськості справила перлина Звягеля – літературно-меморіальний музей Лесі Українки. Під час екскурсії присутні дізналися маловідомі факти із життя письменниці, про її захоплення та подорожі.
В центрі комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю в ході підведення підсумків аудиту представники громадських організацій зазначили про гарний стан безбар’єрних приміщень соціальної інфраструктури та надали ряд пропозицій щодо можливостей покращення обслуговування осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення. Подякували Звягельській міській раді за увагу, що приділяється запровадженню принципів інклюзивності та доступності при облаштуванні елементами безбар’єрності міської інфраструктури, закладів соціальної інфраструктури, транспорту, тощо.