Співпраця з проєктами міжнародної технічної допомоги
Відбулося засідання робочої групи з реалізації грантових проєктів та проєктів міжнародної технічної допомоги.
Відкриваючи його, заступник міського голови Ірина Гудзь наголосила на важливості співпраці з міжнародними партнерами, адже це дає не лише змогу громаді отримати додаткові матеріальні та фінансові ресурси, а й суттєво покращити інституційну спроможність та заробити імідж надійного партнера.
Начальник відділу підтримки громадських ініціатив та енергоефективності міської ради Юрій Савич розповів про співпрацю громади з проєктами міжнародної технічної допомоги у 2021 році.
Зокрема, налагоджена співпраця з Офісом Ради Європи в Україні, з яким підписано Меморандум про співпрацю. Завдяки наданій від Ради Європи технічній допомозі експертів розроблено новий Статут громади, який затверджено на сесії міської ради 24 серпня 2021 року.
Досить успішною є співпраця громади з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру, від якої у 2021 році громада отримала суттєву допомогу, а саме: передано офісну техніку та меблі для забезпечення діяльності соціального простору, що функціонує на базі Центральної бібліотеки (міський Палац культури ім. Лесі Українки); отримано сучасне водолазне обладнання для комунальної рятувальної станції, а також для організації заходів щодо соціальної реінтеграції учасників АТО через посилення співпраці з молоддю – обладнання для спільних туристичних походів (генератор, спільні мішки та каремати), відеокамера та квадрокоптер.
Також реалізуються спільні проєкти з Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ.
Зокрема, завдяки допомозі GIZ у рамках проєкту «Стале партнерство задля підвищення стійкості підприємців до наслідків пандемії» проведено Перший муніципальний Хакатон, до якого були залучені команд з 3-х провідних вузів України – Національний університет «Києво-Могилянська академія», Придніпровська державна академія будівництва та архітектури та Харківський національний університет міського господарства. Результатом проведення Хакатону стали напрацьовані рішення щодо напрямків стратегічного розвитку громади та стимулювання розвитку бізнесу. Досвід проведення Хакатону презентовано на Міжнародному саміті мерів. Також у рамках проєкту профінансовано експертну допомогу щодо розробки програми підтримки підприємництва та інвестиційного паспорту громади; проведення навчальних заходів (тренінгів) для бажаючих стати підприємцями та діючого бізнесу.
Проєктом GIZ «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» надається відповідна допомога щодо розбудови системи енергоменеджменту в громаді. Це надзвичайно важливо, адже витрати на енергоносії займають друге місце (після оплати праці) у видатковій частині бюджету і з ростом цін, який ми спостерігаємо, їхня частка буде лише зростати. Також новоприйнятим Законом України «Про енергетичну ефективність» передбачено, що без системи енергоменеджменту вже неможливо буде отримати кошти з державного бюджету на впровадження заходів з енергоефективності.
З метою пошуку додаткових джерел фінансування на енергоефективні проєкти розпочато співпрацю з Програмою НЕФКО (Північна екологічна фінансова корпорація) з енергоефективності та поводження з відходами. Нею передбачено одночасне впровадження проєктів з енергоефективності та у секторі поводження з відходами. Програма дає можливість громаді одночасно отримати грантову складову до 1 млн. Євро (на поліпшення стану поводження з відходами) та пільговий кредит (на енергоефективні проєкти).
Також у 2021 році ініційовані нашою громадою (з співпраці з сусідніми громадами) 2 проєкти стали переможцями у рамках Ініціативи муніципального партнерства «Проєкти місцевого розвитку регіонального значення», що впроваджується Програмою «U-LEAD з Європою», а саме:
- «Відкриття відділення комплексної реабілітації для подолання наслідків та відновлення після перенесених важких хвороб» (для забезпечення надання сучасного комплексу реабілітаційних послуг на базі ТМО хворим після перенесеного гострого мозкового інсульту, ускладнень від захворювань опорно-рухового апарату та СOVID-19);
- «Створення безпечного простору в територіальних громадах Новоград-Волинського району» (створення ситуаційного центру та встановлення мережі камер відеоспостереження, створення системи оповіщення з використанням чат-ботів, впровадження інституту муніципальної варти, розробка та впровадження в навчальних закладах громад-партнерів курсу «Безпечне та відповідальне життя в громаді»).
Зазначеним проєктам (а їх по Україні відібрано лише 32), Програмою «U-LEAD з Європою» буде надана у 2022 році всебічна підтримка у вдосконаленні проєктних заявок та пошуків джерел фінансування.
На завершення Юрій Савич також нагадав присутнім про можливості участі громади у галузевих державних програмах, які передбачені Державним бюджетом на 2022 рік.
На завершення засідання, після обговорення подальших планів, заступник міського голови Ірина Гудзь закликала присутніх керівників галузей до плідної співпраці щодо підготовки та подальшої реалізації проєктів, спрямованих на розвиток і посилення спроможності громади.