Стан імунопрофілактики населення у громаді

13 Квітня 2022, 15:01

Стан імунопрофілактики населення Новоград-Волинської громади розглянули під час чергового засідання виконавчого комітету міської ради, яке відбулося 13 квітня.

Як зазначила  директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Інна Вошко, вакцинація є однією з головних складових громадського здоров’я. Водночас, за підсумками 2021 року рівень охоплення щепленнями в Україні, зокрема і в нашій територіальній громаді залишається нижчим за рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Наголошувалося, що особливо актуальним  питання імунопрофілактики є сьогодні, у воєнний час.

Впродовж 2021 року планова вакцинація здійснювалась в період пандемії COVID-19, адже тривав підвищений ризик розвитку та поширення інфекційних хвороб. Особливо вразливими до розвитку хвороб стали діти і дорослі, які мають прогалини у графіку щеплень або не імунізовані взагалі.

Щороку щеплення від вакцинокерованих інфекцій рятують мільйони дитячих життів у всьому світі в т.ч. і в Україні. Не щеплені діти ризикують інфікуватися і тяжко захворіти, а деякі навіть і померти від наслідків захворювань. Також важливо дотримуватися національного Календаря профілактичних щеплень. Особливо під час війни, адже медична система зараз долає нові виклики і важливо не перенавантажувати її додатково.

Тому, Інна Вошко закликала батьків подбати про своїх дітей та вчасно захистити їх і себе від інфекційних хвороб, звернутись у найближчу амбулаторію до свого лікаря.

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, дитина має отримати вакцини від таких захворювань, як туберкульоз, гепатит В, кір, епідемічний паротит (свинка), краснуха, дифтерія, правець, кашлюк,  поліомієліт, гемофільна інфекція.

Зокрема, згідно рекомендацій ВООЗ і МОЗ:

– від гепатиту В рекомендовано щеплюватись  протягом першої доби життя, у 2 та 6 місяців.

– від туберкульозу: на 3–5-ту  добу життя.

– від кіру, паротиту, краснухи (у складі комбінованої вакцини): у 12 місяців та 6 років.

– від дифтерії, правця (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років.

– від кашлюку  (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців.

– від поліомієліту: інактивованою вакциною (ІПВ) – у 2 та 4 місяці, оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років.

– від гемофільної  інфекції: у 2, 4 та 12 місяців.

Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації від дифтерії і правця кожні 10 років: у 26, 36, 46 і так далі років. Імунітет не зберігається все життя, тому потрібне повторне щеплення.

Військові умови із обмеженим доступом до проточної води і засобів гігієни, а також із підвищеним ризиком поранень є ідеальним середовищем для виникнення правця. Тому, за порадами лікарів, в умовах війни дорослим вкрай необхідно ревакцинація від правця. Правець вражає нервову систему і проявляється сильними судомами. Смертність від нього сягає 70%. Єдиний надійний захист – щеплення.

Директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Інна Вошко закликала жителів громади перевірити свій вакцинальний статус, для чого слід звернутися до медичного працівника найближчої амбулаторії.

Вакцини від дифтерії і правця наявні, отримати їх можна  безоплатно.

Одночасно з виконанням планової вакцинації дитячого та дорослого населення впродовж 2021-2022 років проводиться імунізація від коронавірусної інфекції, яка залишається найважливішим компонентом стратегії уряду України у подоланні гострої фази пандемії коронавірусної хвороби COVID-19. Загальною метою здійснення масової вакцинації населення є припинення поширення коронавірусної хвороби в Україні та світі.

Вакцинальна кампанія проводилась та проводиться закладами первинного рівня надання медичної допомоги, сімейними лікарями у складі мобільних бригад, в Центрі масової вакцинації, в пунктах щеплень та мобільною бригадою на дому (для вакцинації маломобільних груп населення).

За період вакцинальної кампанії було зроблено 57 995 щеплень. Згідно даних НСЗУ 51,3% дорослого населення Новоград-Волинської міської ТГ завершили повний курс вакцинації проти COVID-19.

На сьогодні громадяни через шість місяців після первинної вакцинації від СОVID-19 можуть отримати бустерну (третю ревакцинальну) дозу вакцини. На сьогодні  в КНП ЦПМСД наявна вакцина  Comirnaty від Pfizer-BioNTech та інактивована вірусна вакцина CoronaVac/Sinovac.

Слід зауважити, що Міністерство цифрової трансформації України та  Національна служба здоров’я України ухвалили рішення не видаляти з Дії цифровий сертифікат про вакцинацію проти COVID-19 протягом 545 днів від дати щеплення.

Це дозволить українцям за кордоном пред’явити цифровий документ про отриману вакцинацію від COVID-19 та отримати наступну потрібну дозу чи мати менші карантинні обмеження, ніж невакциновані особи.

Рішенням виконавчого комітету передбачено посилити інформаційно-роз’яснювальну роботи серед населення громади щодо необхідності та безпечності вакцинації, а також доручено КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» забезпечити безперервну та ефективну діяльність підприємства з вакцинації населення.

Чат-бот Гаряча лінія