Стан пасажирських перевезень у Звягельській громаді в умовах воєнного стану обговорили на черговому засіданні виконавчого комітету міської ради

26 Квітня 2023, 13:23

26 квітня під головуванням міського голови Миколи Боровця відбулося чергове 65 засідання виконавчого комітету Звягельської міської ради восьмого скликання.

Основним питанням порядку денного стало обговорення стану пасажирських перевезень на території Звягельської міської територіальної громади в умовах воєнного стану, адже їх якість турбує багатьох жителів громади, оскільки цією послугою користується значна кількість населення.

З інформацією про особливості роботи громадського транспорту виступила начальниця відділу економічного планування та підприємницької діяльності Алла Володіної.

Зазначалося, що маршрутна мережа Звягельської міської територіальної громади нараховувала 11 маршрутів, які обслуговувалися 5 перевізниками. Від початку повномасштабного вторгнення агресора на територію нашої держави з 26 лютого 2022 року було призупинено роботу громадського транспорту у звичному режимі, згодом з поступовим відновленням маршрутів. На сьогоднішній день щоденно по 10 міським маршрутах курсує близько 14 одиниць транспорту, та 2 одиниці транспорту по 2 приміських маршрутах, у той час як у довоєнний період курсувало 21 одиниця транспортних засобів.

Наразі міські маршрути обслуговує 2 перевізники – ФОП Володимир Горбовський (маршрути №1 «Лубчиця – Залізничний вокзал»; №2 «Автовокзал – М’ясокомбінат»; №3 «Райспоживспілка – автовокзал Ринок»; №11 «Райспоживспілка – центр – Залізничний вокзал»; №16 «РСС – Залізничний вокзал»; ФОП Пелешок Віктор Миколайович (маршрути №4 «Дружба – автовокзал – Ринок»; №7 «Дружба – центр – Морське – Залізничний вокзал»; №8 «Лубчиця – М’ясокомбінат»; №9 «Райспоживспілка – автовокзал – Дружба»; №12 «Дружба – центр – Майстрів».

Приміські маршрути обслуговує 2 перевізники: ФОП Барак М.П. (м. Звягель – с.Груд) та ФОП Барак В.М. (м. Звягель – с. Городище). Як зазначалося, специфіка роботи приміських маршрутів суттєво відрізняється від міських, зокрема, не така щільність населення, зовсім інший підхід до економіки маршрутів.

Автобусні маршрути, схеми руху, кількість рухомого складу та інтервал руху відпрацьовано та визначено з урахуванням існуючого пасажиропотоку.

Йшлося й про чинники, які впливають на тарифну політику в сфері пасажирських перевезень. Так, ціни на перевезення пасажирів автобусами, які працюють в звичайному режимі руху, в приміському та міжміському внутрішньообласному сполученні відповідно до чинного законодавства формуються перевізниками в режимі вільного ціноутворення, тобто перевізники самостійно встановлюють тарифи.

При визначенні транспортних тарифів базою є собівартість перевезення пасажирів, до складу якої входить вартість засобів виробництва, заробітна плата працівників та інші витрати. Також собівартість перевезення залежить від розмірів потоку, його складу, напряму руху, відстані перевезення, виду транспорту тощо.

На маршрути в межах громади встановлено зональний тариф: тобто зона міста – це один тариф, а всі населені пункти, які знаходяться в громаді, але за межами міста, їздять по іншому тарифу. В межах міста Звягель встановлено граничну вартість разового квитка на проїзд у автобусах для перевезення пасажирів в межах у розмірі 12.00 грн, який почав діяти з 01.07.2022 року.

Тариф в межах громади коливається від 15 до 40 грн.

Для порівняння під час зсідання виконавчого комітету було наведено тариф на перевезення пасажирів в інших міста області. Відтак, у м. Бердичів та м. Коростені він становить також 12 грн, у м. Малин – 15 грн, м. Житомир – 14 грн (за наявності картки Житомирянина – 10 грн), (електротранспорт від 6 до 10 грн).

Поінформовано, що з метою швидкого реагування на зауваження, скарги та пропозиції щодо якості надання послуг з пасажирських перевезень та задля налагодження комунікації з пасажирами та інформаційної політики, створено телеграм канал «Громадський транспорт Звягеля».

Для оцінювання якості надання послуг з перевезення пасажирів на території громади відділом економічного планування та підприємницької діяльності міської ради було проведено опитування. За його результатами визначені пріоритети для роботи виконавчого комітету міської ради та перевізниками задля покращення якості надання послуг та досягнення реальних зрушень. Участь в опитуванні прийняло 260 осіб.

Зазначалося, що реагуючи на звернення громадян, зокрема жителів вул. Коростенська, відділом економічного планування та підприємницької діяльності спільно з перевізником, організовано транспортне сполучення для жителів зазначеного мікрорайону. Наразі для забезпечення пасажирських перевезень жителів вул. Коростенська здійснюється 8 рейсів маршрутом №1.

Наразі в громаді працюють над впровадження «електронного квитка». Минулоріч розпочалася підготовча робота з впровадження єдиної міської системи управління та супутникового моніторингу транспорту загального користування, яка дасть можливість забезпечити безперервний online контроль за дотриманням схем та розкладів руху; одержання статистичних даних для контролю, ефективного планування та звітності; відстеження нецільового використання автобусів, фактів простою та недотримання швидкісного режиму тощо.

Реалізація проекту була запланована у березні 2022, але через повномасштабне вторгнення робота в цьому напрямку була призупинена, в певній мірі з безпекових міркувань (відслідковування руху транспорту через супутникову систему), та в певній мірі через залучення транспортних засобів для потреб ЗСУ. Наразі, робота в цьому напрямку відновилася і в другому кварталі цього року планується встановити відповідну систему.

Алла Володіна поінформувала, що у співпраці з розробниками сайту розкладів руху громадського транспорту у місті Звягелі у тестовому режимі розпочав роботу додаток rozklad.in.ua, на якому відображається інформація з розкладом руху громадського транспорту, зупинками, та часом прибуття на ту чи іншу зупинку (похибка прибуття 1-2 хв).

Для контролю за діяльністю автоперевізників робочою групою з питань дотримання договірних умов перевізниками на автобусних маршрутах загального користування у Звягельській громаді ведеться постійний моніторинг дотримання договірних умов та моніторинг пасажиропотоку. Крайній моніторинг автобусних маршрутів загального користування на предмет наявного пасажиропотоку проводився протягом лютого – березня 2023 року членами комісії з питань контролю за станом пасажирських перевезень. За результатами якого встановлено: зменшення платних пасажирів на 30%; зменшення перевезених пільговиків на 8%.

У відповідності до рішення міської ради від 21.10.2021 № 327 (з доповненнями) право на безкоштовний проїзд на автобусних маршрутах загального користування протягом 2022 року мали 13 категорій громадян, пільги по яких передбачені законодавчими актами України та надаються згідно рішення міської ради за рахунок коштів бюджету міської територіальної громади, окрім вихідних та святкових днів. Також 4 категорії осіб, мали право на 50% знижку вартості проїзду на автобусних маршрутах загального користування у вівторок, четвер, суботу, яка надається згідно рішення міської ради також за рахунок коштів бюджету міської громади.

У 2022 році на відшкодування витрат на перевезення пасажирів пільгових категорій з бюджету міської громади було виділено майже 5 млн. грн.

У зв’язку із збільшенням вартості проїзду на 70% збільшились витрати на відшкодування перевезення пільгових категорій громадян. Додались витрати на перевезення пільгових категорій громадян із приєднаних сільських територій.

24.11.2022 року прийнято рішення міської ради за № 678 «Про пільгові перевезення на міських, приміських автобусних маршрутах загального користування на території Звягельської міської територіальної громади у 2023 році». Перевезення громадян з приєднаних сільських територій здійснюється за талонною системою.

Присутніми на виконкомі були перевізники, які здійснюють пасажирські перевезення в межах громади. Вони зазначали, що налагоджено конструктивну співпрацю з міською радою, спільно з відділом економічного планування та підприємницької діяльності вирішуються поточні проблемні питання, реагується на запити громадян. Серед проблем називали якість доріг, які негативно впливають та стан транспортних засобів.

В свою чергу керівництво громади подякували перевізникам за співпрацю та надання власного автотранспорту для забезпечення потреб ЗСУ в умовах воєнного стану.

Також члени виконавчого комітету розглянули та затвердили низку рішень щодо майна комунальної власності, соціального захисту населення та захисту прав і законних інтересів дітей.

З прийнятими рішеннями у встановлений чинним законодавством термін можна буде ознайомитися на порталі документів офіційного сайту міської ради https://portal.nvrada.gov.ua/ .

Пряма трансляція 65 засідання виконавчого комітету міської ради за посиланням https://youtu.be/5AiOwzLf79w .

Чат-бот Гаряча лінія