Тепловий лічильник – не засіб економії

13 Січня 2016, 19:28

Зважаючи на постійне зростання тарифів на житлово-комунальні послуги, питання економії енергоносіїв стає все більш актуальним. Впродовж останнього часу серед населення побутує думка, що прилади обліку теплової енергії (далі – теплові лічильники) встановлюються на системи опалення будинків з метою економії тепла. КП «Новоград-Волинськтеплокомуненерго» хоче розвіяти вказаний «міф» та роз’яснити своїм споживачам, чим же насправді є теплові лічильники та з якою метою вони встановлюються.   

Відповідно до ст.1 Закону України «Про теплопостачання» прилад комерційного обліку теплової енергії –  засіб вимірювальної техніки, що має  нормовані метрологічні характеристики і тип якого занесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, на основі показань якого визначається обсяг спожитої теплової енергії. Тобто, головним завданням цих приладів є фіксування  величини теплової енергії, використаної за певний проміжок часу, внаслідок чого споживач буде сплачувати лише за фактично спожите тепло. Для споживача установка приладу обліку теплової енергії лише замінює систему оплати за нормативом на систему оплати за фактично спожите тепло.  Як правило, в підсумку  сума платежів виходить менша.

Реальними ж заходами, які допомагають знизити споживання теплової енергії, є заходи з утеплення житлових будинків, такі як: утеплення дахів, підлоги, стін, заміна вікон та дверей тощо. Перевіряючи обґрунтованість скарг споживачів на якість послуг з централізованого опалення, спеціалісти КП «Новоград-Волинськтеплокомуненерго» крім заміру температури повітря у помешканні, проводять вимірювання температури зовнішніх стін (для споживачів, що проживають у наріжних квартирах), стелі (для мешканців останніх поверхів), підлоги (для жителів перших поверхів). І результати цих вимірювань є невтішними. У переважній більшості випадків фіксуються досить низькі показники: температура стелі +6С?, температура підлоги +11С?, температура зовнішніх стін квартири +12С?. За таких умов просто неможливо забезпечити належний температурний режим у житлових приміщеннях. Порядок проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання  не в повному обсязі, зниження якості, затверджений постановою КМУ №151 від 17.02.2010 року, передбачає, що температура в житлових приміщеннях (за умови їх утеплення) має становити +18 С?,  (у наріжних кімнатах +20 С?). Таким чином, досягти комфортної температури у власних оселях споживачі можуть лише попередньо потурбувавшись про їх утеплення.

Для прикладу: у грудні 2015 року  найнижчий тариф за послуги з централізованого опалення склав  9,03 грн./кв.м (житловий будинок по вул.Толубка,16, утеплений за новітніми технологіями),  а найвищий – 14,73 грн./кв.м (житловий будинок по вул.Вокзальній,19а). Різниця становить 5,70 грн. за опалення кожного квадратного метра житла. Як кажуть, коментарі тут зайві.

Ще раз хочеться повернутися до теми проведення нарахування щомісячної плати за послуги з централізованого опалення (у разі відсутності приладів обліку) відповідно до постанови КМУ №1037 від 30.10.2015 року, якою розмір плати за послуги з централізованого опалення було прив’язано до температури зовнішнього повітря (набрала чинності 19.12.2015 року). У відповідності до КТМ 204 України 244-94 середня розрахункова температура зовнішнього повітря грудня місяця, яка врахована в тарифах, становить -3,2С? (тариф 14,73 грн./кв.м), проте середня фактична температура грудня 2015 року становила +1,75С?. У зв’язку з цим КП «Новоград-Волинськтеплокомуненерго» здійснило перерахунок плати за послуги, спожиті в грудні 2015 року, внаслідок чого споживачам були виставлені рахунки, менші від встановленого тарифу на 3,44 грн. за опалення кожного квадратного метра житла, тобто по 11,29 грн./кв.м. ( 14,73 грн. – 3,44 грн. = 11,29 грн.).

Проте, хочемо наголосити, що проведення перерахунку розміру плати можливе не лише в сторону зменшення, а й в сторону збільшення, якщо фактична температура місяця буде нижчою від середньої розрахункової. Так, середня розрахункова температура січня встановлена на рівні -5,7 С?. Вже в першій декаді січня 2016 року ми спостерігаємо температуру, значну нижчу від нормативної, тому споживачам слід бути готовими до того, що розмір місячної плати за послуги, спожиті в січні 2016 року, може бути вищим за 14,73 грн./ кв.м.

КП «Новоград-Волинськтеплокомуненерго» закликає своїх споживачів сумлінно дотримуватись платіжної дисципліни, звертатися за призначенням субсидій, не допускати утворення заборгованості, а також раціонально використовувати тепло з метою енергоефективності процесу опалення.

КП «Новоград-Волинськтеплокомуненерго»

 

Чат-бот Гаряча лінія