Територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Звягельської міської ради – 35!
Певну частину населення Звягельської територіальної громади складають громадяни вразливої категорії – люди з інвалідністю, похилого віку, особи, які потрапили у складні життєві обставини і потребують сторонньої допомоги за місцем проживання. Таку допомогу і надає територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Установа відзначає сьогодні свою 35 річницю. Основними завданнями центру є виявлення громадян, які потребують соціального обслуговування, визначення їх індивідуальних потреб, забезпечення якісного надання соціальних послуг та швидке реагування на існуючі проблеми сьогодення. Нині установа має в штаті 74 працівника, здійснює обслуговування 1402 отримувачів соціальних послуг.
Днем народження установи стало 01 липня 1988р. Рішенням виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради за № 221 від 30.06.88 було створено відділення соціальної допомоги вдома – основа нинішнього територіального центру. Штатна чисельність установи нараховувала 8 соціальних робітників і завідувача. Приміщення свого не було, користувалися скромними кабінетами міського відділу соціального забезпечення, який на той час знаходився в будівлі міської ради. Організатором соціальної служби в місті став начальник вищезазначеного відділу Троцький А. А., з 1988р. першим завідувачем, а з 1992р. по 2001р. директором територіального центру була Тупальська Т.С. В свій час директорами територіального центру були: Мельничук В.І., Чернишов С.В., Максимова Н.В., Мельник О.А., Федорчук В.Г., Циба Я.В. – кожен приклав чимало зусиль для того, щоб територіальний центр сьогодні мав своє обличчя, певну матеріальну базу і згуртований колектив. З лютого 2018 року установу очолила Гудзь Ольга Павлівна, яка приділяє велику увагу інноваційним методам роботи, якісному наданню соціальних послуг, працює над тим, щоб у приміщенні центру було затишно, приємно, цікаво.В установі з перших днів працюють: Марекіна О.А. – завідувач відділенням соціальної допомоги вдома, соціальні робітники Івлева Л.О., Радчук Л.С., більше 20 років сумлінно виконують свої обов’язки фахівець із соціальної допомоги вдома Мазур В.В., соціальний працівник Трахова О.В., соцробітники Шкабара Г.Л., Вітрук Л.В., Данилюк Н.В., Лісота О.І., Лавренюк Н.М.
За цей період на обслуговуванні знаходилось більше 7 тис. отримувачів соціальних послуг.
«Фундаментом» центру є відділення соціальної допомоги вдома, яке здійснює обслуговування одиноких непрацездатних громадян вдома силами 55 соціальних робітників не тільки на території міста, а й сіл старостинських округів. Підопічні відділення – це особи, які частково, або повністю втратили свою рухову активність, але ще здатні організувати своє подальше проживання вдома. Послуги надаються як на безоплатній, так і на платній основі. У відділенні кожному отримувачу соціальних послуг особисто призначається соціальний робітник, який є професійним представником, посередником у різних установах громади та надійним помічником у вирішенні життєвих проблем. Вони надають різні види соціально-побутових послуг, а саме: ведення домашнього господарства, допомога у самообслуговуванні, організація взаємодії з іншими фахівцями та службами інше. Нині на обслуговуванні перебуває 706 підопічних, середній вік яких складає 79 років. Послуга затребувана, про що свідчить резервна черга (32 особи). Важливо зазначити, що з перших днів війни в Україні терцентр ні на день не припиняв роботу, а відділення здійснює обслуговування підопічних на третину більше від законодавчих нормативів. Велика увага приділяється професійному зростанню працівників установи.
В процесі роботи, з часом виникла необхідність у наданні й інших видів послуг, тому в установі з’явилися ще два відділення: денного перебування та надання адресної натуральної та грошової допомоги.
У відділення надання адресної натуральної та грошової допомоги зараховуються на обслуговування малозабезпечені громадяни, які відповідно до сукупного доходу членів сім’ї, потребують натуральної допомоги, тобто продуктами харчування, вживаним одягом, взуттям. Проводиться виявлення таких громадян та перевірка їх майнового стану. У відділенні є робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків, який надає посильну допомогу у дрібному ремонті меблів, вікон, дверей тощо. За кошти спонсорів закуповуються продукти харчування. Ці продуктові набори отримують громадяни, які перебувають у скрутному матеріальному становищі і знаходяться на обліку установи.
Відділення денного перебування надає послугу соціальної адаптації, що передбачає: соціально-медичні послуги, психологічні, інформаційні послуги, соціально-педагогічні. Для покращання емоційного стану осіб з інвалідністю, ветеранів війни та непрацюючих пенсіонерів щоденно відкриті двері у відділенні денного перебування, де постійно проводиться комплекс соціально-оздоровчих заходів: надання підопічним інформації необхідної для вирішення складної життєвої ситуації (бесіди, лекції, зустрічі), працюють 2 масажні кабінети та тренажерна зала, де надаються послуги з лікувальної фізкультури, діє пункт прокату технічних засобів реабілітації. Відділення обслуговує 302 особи. Воно об’єднало у своєму колі усіх, хто любить рукоділля, хто шукає спілкування, запрошує талановитих людей, яких приваблює вокальний спів (організовано фольклорний ансамбль «Осінь»), декламація віршів. В установі систематично проводяться культурно-масові заходи. Створено «Університет третього віку», який допомагає літнім людям адаптуватися до сучасних умов життя. При університеті працюють три факультети: здоров’я, основи медичних знань, інформаційних технологій, іноземних мов (англійська мова для початківців).
Вимоги військового стану внесли ще більші обмеження в життя людей похилого віку, які і так в силу обставин, віку, стану здоров’я є віддаленими від суспільного життя. Тому зважають на сучасні виклики соціальні робітники проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед мешканців територіальної громади, виявляють людей похилого віку, які внаслідок воєнних дій залишились без догляду та потребують сторонньої допомоги, розповідають їм де і яку підтримку можна отримати, які послуги надаються установою. Здійснення такого соціального патронажу допомогло з початку війни додатково провести оцінку потреб 258 осіб, 88 з яких оформлено на обслуговування. З подвійною енергією колектив територіального центру допомагає і нашим військовим. З перших днів війни працівники установи на своїй базі активно приймали найважливіше для наших військових та добровольців (продукти харчування довготривалого зберігання, медикаменти, засоби гігієни). Завдяки жіночій депутатській групі «Рівні можливості», на базі територіального центру організовано пункт прокату речей першої необхідності (побутової техніки та посуду) для забезпечення гідних умов перебування внутрішньо переміщених осіб (користуються послугою 32 особи).
За 35 років існування громада міста побачила та оцінила клопітку роботу працівників установи. Неодноразово колектив територіального центру було нагороджено похвальними листами та почесними грамотами.
Соціальні робітники щодня приходять на допомогу, проявляють співчуття і терпіння, розділяють біль підопічних. З часом змінюється характер відносин з отримувачами соціальних послуг, працівниками, партнерами, приймаються нові документи, тривають реформи, але ніколи не перестануть бути затребувані тепло людських рук, увага, чуйність, доброта та милосердя. Колектив територіального центру має підтримку міської ради, депутатського корпусу, є одним із кращих на Житомирщині і завжди готовий до змін та викликів часу.
Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Звягельської міської ради