У літературно-меморіальному музеї ім. Лесі Українки було презентовано 14-томне академічне видання творів Лесі Українки
Над підготовкою 14-томника працювали 28 найкращих фахівців із Волинського національного університету імені Лесі Українки, а також інших закладів вищої освіти та академічних установ Львова, Чернівців, Рівного, Житомира, Острога, Києва. Подія надзвичайно вагома та символічна для ювілейного року Лесі Українки.
Презентували видання проректор Волинського національного університету імені Лесі Українки Юрій Громик, завідувач кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури Волинського національного університету імені Лесі Українки Сергій Романов, проректор з навчально-виховної роботи та комунікації Волинського національного університету ім. Лесі Українки Наталія Благовірна, завідувач науково-дослідного відділу по вивченню життя і творчості Лесі Українки Музею видатних діячів української культури Ірина Щукіна.
Видання – нецензуроване, тому науковці працювали над тим, щоб усунути стереотипність у тлумаченні образів та сюжетів, характерну для видань радянського періоду, відкрити новий образ Лесі Українки. До повного академічного зібрання творів Лесі Українки увійшли всі знайдені на сьогодні тексти письменниці. Відновлено фрагменти та матеріали, що у попередніх виданнях були вилучені цензурою.
Проректор Волинського національного університету імені Лесі Українки Юрій Громик розповів, що видання поділене тематично і жанрово за такими напрямами-блоками:
драматургія (1–4 томи);
поезія та ліро-епічні поеми (5 том);
художня проза (6 том);
літературна критика та публіцистика (7 том);
переклади (8 том);
записи народної творчості та пісні, записані з голосу Лесі Українки (9 том);
«Стародавня історія східних народів» та конспекти, виписки, нотатки (10 том);
листування (11–14 томи).
Під час створення зібрання особливу увагу приділено рукописам та чернеткам Лесі Українки, що дало змогу відкрити тонкощі та таємниці творчого процесу.
Шанувальники та дослідники творчості Лесі Українки в кожному томі мають можливість прочитати не лише твори Лесі Українки, а також науковий коментар, а ще – ознайомитися зі зразками авторського рукопису, іконографією і живописом, першодруками тощо. Унікальність найповнішого на сьогодні зібрання творів поетеси полягає у можливості познайомитися з раніше ніде не публікованою драматичною та епістолярною спадщиною Лесі Українки.
На презентації були присутні міський голова Микола Боровець, український політик, доктор історичних наук, дійсний член Національної академії наук Володимир Литвин, секретар міської ради Оксана Гвозденко, заступник міського голови, голова організаційного комітету Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» Наталія Борис, голова Новоград-Волинської РДА В’ячеслав Авраменко, голова Новоград-Волинської районної ради Артур Загривий, депутат районної ради, міський голова (2000 – 2002 рр.) Микола Іванюк, депутати міської ради, лесезнавці, жителі громади.
«Це знаменна подія, оскільки вперше за 30 років Незалежності України, у рік 150-річчя від дня народження видатної письменниці, на рівні держави видано повне нецензуроване зібрання її творів. У цей ювілейний рік нашої славетної землячки, ми повинні популяризувати та відкрити нове бачення особистості Лесі. Вона мотивує на нові звершення, дарує віру в себе, демонструє нескореність перед життєвими труднощами. Її твори ще раз переконують, що жінка, яка жила і працювала 150 років тому, насправді – наша сучасниця. Вона така ж як ми, вона наша», – зауважив міський голова Микола Боровець.
Також під час презентації Микола Боровець зазначив про наміри придбання ще декількох екземплярів 14-томного академічне видання творів Лесі Українки, щоб вони були доступними для кожного жителя громади.