У селі Майстрів відкрито інформаційну дошку Степану Полянському
Інформаційну дошку на честь почесного громадянина міста Новограда-Волинського, учасника Другої світової війни, Героя колишнього Радянського Союзу Степана Полянського встановили на фасаді адміністративного приміщення старостинського округу в с. Майстрів, де він народився. Подія відбулася 10 вересня, саме в цей день в далекому 1943 році обірвалося життя Степана Полянського від ран, отриманих при звільненні міста Харкова від нацистських загарбників.
На заході були присутні тимчасово виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради Олена Пономаренко, заступник міського голови Оксана Гвозденко, місцеві жителі, а також представники великої родини Полянських, які завітали з різних куточків України.
Вітаючи учасників пам’ятного зібрання, тимчасово виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради Олена Пономаренко зазначила, що новоград-волинці бережуть пам`ять про визволителів: Степану Полянському присвоєно звання Почесний громадянин міста Новограда-Волинського, його іменем названо одну з вулиць міста, а також вулицю в селі Майстрів. “Не забуваймо, що ми є нащадками покоління переможців, які боролися за наше щасливе сьогодення”,- наголосила Олена Пономаренко.
Відкриття інформаційної дошки приурочили 75-й річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 80-річчю присвоєння Степану Полянському звання Героя Радянського Союзу за мужність та відвагу, проявлені у радянсько-фінській війні.
Право відкрити інформаційну дошку надали виконувачу повноважень міського голови, секретарю міської ради Олені Пономаренко та доньці Степана Полянського Людмилі Полянській.
Онука Степана Полянського Світлана Харченко зазначила, що вся велика родина Героя гордиться своїм славетним предком і висловила слова вдячності усім причетним до вшанування його пам’яті.
Ініціатором встановлення інформаційної дошки виступила Новоград-Волинська міськрайонна організація Національної спілки краєзнавців України, зокрема її голова Валентин Вітренко, вчитель ліцею № 1 імені Лесі Українки. Інформаційну дошку виготовлено за кошти виділені з бюджету міської ОТГ на потреби виборчих округів (Журбенко О.І.)
Присутні вшанували пам’ять загиблого Героя та усіх полеглих визволителів хвилиною мовчання та поклали квіти до інформаційної дошки.
Довідкова інформація із особистого архіву В. Вітренка:
Степан Іванович Полянський народився 18 квітня (5 квітня за ст. ст.) 1913 року в селі Майстрів Пищівської волості Новоград-Волинського повіту.
В 1925 році закінчив Майстрівську початкову школу, потім декілька років ходив до семирічної школи у місті Новограді-Волинському.
У листопаді 1936 року Степан Полянський був призваний на службу в армію, яку проходив у Харківському військовому окрузі.
Після закінчення військового училища, проходив службу на посадах командира стрілецького взводу, командира роти, помічника начальника штабу 233-го стрілецького полку 97-ї стрілецької дивізії. Таке стрімке зростання по щаблях службової драбини свідчить про ініціативу, розум і добрий армійський вишкіл молодого офіцера.
С.І. Полянський – учасник радянсько-фінської війни з січня 1940 року. Будучи командиром передового підрозділу, на чолі роти брав участь 11 лютого у бою за оволодіння залізобетонним дотом, при цьому тричі був поранений, але поле бою не покинув. Ворожа вогнева точка бійцями під його командуванням була взята з мінімальними втратами. За цей подвиг у 1940 році отримав звання Героя Радянського Союзу.
У 1942 році обійняв посаду командира 468-го стрілецького полку 111-ї стрілецької дивізії. Брав участь у Ржевській операції, де воїнами його полку знищено близько 2000 солдатів та офіцерів противника і захоплено 27 полонених; звільнено ряд населених пунктів. Брав участь в Острогозько-Росошанській операції у складі Воронезького фронту. На початку липня 1943 року дивізія, у якій служив С.І. Полянський, була передана у Степовий фронт і брала участь у Білгород-Курській операції.
Потім була участь в операції із повторного звільнення Харкова в серпні 1943 року. Внаслідок умілих дій командира його полк одним із перших після прориву ворожих позицій, розвиваючи наступ, увірвався 23 серпня до Харкова. Проте грубі помилки командуючих Південно-Західним фронтом призвели до великих втрат особового складу. Так, за архівними документами, під час операції по звільненню Харкова було вбито понад 35 тисяч радянських солдатів і офіцерів, у три рази більше було поранено і контужено; виведено з ладу або знищено противником майже всі танки в танкових арміях і корпусах, а частина радянських гармат різного калібру була просто захоплена ворогом. Чимало бійців потрапили в полон до ворога. Втрати німецьких з’єднань вермахту були в декілька разів меншими. У жорстокому бою 3 вересня 1943 року в районі міста Мерефа, командуючи 468-м стрілецьким полком і доданими до нього дивізійними підрозділами, підполковник С.І. Полянський отримав тяжке поранення і помер 10 вересня 1943 року. Посмертно за участь у звільненні Харкова і проявлені при цьому мужність і героїзм та зразкове командирське уміння він нагороджений посмертно орденом Червоного Прапора.
Похований на Алеї Героїв в місті Харків. На могильному пам’ятнику зазначено, що «Степан Іванович Полянський… загинув на бойовому посту, звільняючи рідну Україну від німецько-фашистських загарбників».
Алла Виговська, головний спеціаліст відділу інформації та зв’язків з громадськістю міської ради