У Звягелі діє мандрівна виставка «На Зламі»: про те, що війна у Україні триває довгих дев’ять років та її катастрофічні наслідки для цивільного населення

31 Березня 2023, 10:28

30 березня в приміщенні «Idea Hub. Територія успіху» відбулася непересічна подія – відкриття мандрівної виставки «На Зламі». Її основна тематика – про труднощі та кардинальні зміни в житті цивільних українців з 2014 року через війну на Сході України.

Презентував виставку для жителів та гостей громади Східноукраїнський центр громадських ініціатив, фахівці якого завітали до Звягеля на запрошення Управління культури і туризму Звягельської міської ради.

Інтерактивна виставка, яка об’єднує статистичні дані зі свідченнями постраждалих, демонструє особисті переживання звичайних українців, злами їхнього рутинного життя, проблеми адаптації внутрішньо переміщених осіб, розповідає про справжнє обличчя нової «влади» на окупованих територіях –відбирання майна, незаконні ув’язнення та катування незгодних.

«На Зламі» створена з метою осмислення теми війни в Україні, впливу збройного конфлікту на цивільне населення. Про це говорили фахівчині ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” – проектна менеджерка Аліна Серга та правозахисниця, аналітикиня Надія Нестеренко.

✅Східноукраїнський центр громадських ініціатив займається документуванням порушень прав людини, тому тут зібрано величезний масив матеріалів, інтерв’ю від постраждалих і свідків порушень прав людини. На виставці презентовано понад п’ятдесят інтерв’ю, а також статистичні свідчення змін в українському суспільстві і в долі людей, які сталися після 2014 року. До прикладу, експозиція містить стенд, на якому є карта незаконних в’язниць, які з’явились після окупації. Інші стенди – про страх перед війною, розрив сімейних зв‘язків, внутрішня міграція, полон тощо. ????“Червоною ниткою” проходить головний меседж – важливо, щоб усі злочинці понесли покарання за свої злочини, вчинені під час війни????.

На відкриття виставки завітав Звягельський міський голова Микола Боровець, який зауважив: «Читаєш буквально перші слова і розумієш значимість того, про що виставка. Це не просто мистецькі експозиції. Це широке поле для роздумів щодо подій на Донбасі з 2014 року та їх наслідків як для жителів регіону, так і всієї України. Впевнений, що виставка буде цікавою для мешканців та гостей громади. Щира вдячність організаторам».

Своєю життєвою історією поділився колишній полонений, волонтер, житель Житомирщини Володимир Грибан. російські окупанти – це нелюди, які не мають власних цінностей, життєвих принципів і не цінують нічого і нікого навколо. У цьому на власному досвіді переконався Володимир ще у 2014.

На відкритті виставки відбулася дискусія навколо гострих питань російсько-української війни та її наслідків. Одним із них стало питання умов відновлення миру та справедливості в країні.

Заступниця директора Школи мистецтв Світлана Легензова розповіла про свою колегу, вимушену переселенку ще з 2014 року, а нині – жительку Звягеля: «Колектив школи дуже співпереживав і допомогав їй стати на ноги – ложки, виделки, одяг, консервація, порада, просто добре слово. Їх колега – ВПО втратила маму, але так і не змогла з нею в останнє попрощатись». Тому для пані Світлани справедливість буде тільки тоді, коли кожна людина буде захищена від обстрілів, розумітиме свою культурну ідентичність, матиме домашній затишок в рідній оселі з своїми сім’ями. «Як відновити справедливість? Я бачу це так – робити, що від нас можливо і робити це гарно, на совість, робити кожну хвилину, кожен день. Всі разом ми переможемо. Я впевнена».

Відкриття виставки “На Зламі” – це нагадування про те, що війна триває довгих дев’ять років, про її катастрофічні наслідки і…про силу та незламність українців, які торують шлях до Перемоги… ????????

Презентація та створення виставки «На Зламі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна).

Україною виставка мандрує з 2019 року. З того часу «На Зламі» побувала в 36 містах України.

У Звягелі виставка діятиме протягом двох тижнів, до 14 квітня. Відвідати її можна безкоштовно в приміщені «Idea Hub. Територія успіху», 2 поверх міського Палацу культури імені Лесі Українки, з дотриманням вимог воєнного стану.

#звягель

Чат-бот Гаряча лінія