Учням, їх батькам та освітянам Новоград-Волинської міської ТГ представили можливості соціального шкільного підприємництва

Що таке соціальне шкільне підприємництво? Як навчити школи заробляти на власні потреби, зробивши зі школярів справжніх підприємців? Який практичний досвід реалізації проєктів? Про це і багато чого іншого йшлося на зустрічі із заступниками директорів шкіл з виховної роботи, представниками учнівських парламентів та батьківських рад 28 січня у великій залі Будинку рад.
На початку модератор заходу – заступник міського голови Ірина Гудзь, подякувала всім, хто долучився: освітянам, які організовують освітній процес в умовах нових викликів часу, молоді, яка руйнує стереотипи, є сучасною та креативною, а також батькам за виховання і розвиток молодого покоління, від якого залежить майбутнє нашої громади та країни.
Як підкреслила Ірина Гудзь, мета зустрічі: дати можливість кожному учню Новограда-Волинського бути успішним, розвиватися, генерувати свої ідеї і долучатися до соціальних проєктів, впроваджуючи їх.
Зокрема, Ірина Леонідівна зауважила, що 2021 рік у Новоград-Волинській міській територіальній громаді оголошено роком Лесі Українки. Тож, готова підтримувати гарні ініціативи та цікаві пропозиції від молоді для популяризації рідного міста у нових сучасних форматах.
Спікером заходу виступила засновниця ГО «Агенція креативного розвитку», координаторка проєкту «Молодіжний кластер органічного бізнесу», експерт програми із соціального шкільного підприємництва у Житомирській області Тетяна Забродіна, яка детально розповіла про всі аспекти соціального шкільного підприємництва.
Простими словами, соціальне шкільне підприємництво – це заснування учнями власного соціального підприємства у стінах школи. Напрямки діяльності можуть бути різними: від вирощування розсади у шкільних теплицях – до створення студії дизайну або фотопослуг. Усе залежить від креативності, умінь та наснаги учнів.
Головною метою соціального шкільного підприємництва є не отримання прибутку, а вироблення навичок підприємницької діяльності. Учням ця діяльність додає упевненості, що позначиться і на дорослому житті. Учителям, адміністрації школи, батькам, громадським діячам та організаціям у цьому процесі належать ролі кураторів та наставників, які допомагають, дають поради, підтримують, страхують та впроваджують елементи соціального шкільного підприємництва в освітній процес, але не заважають діяльності учнів.
Розроблено навчальний курс для школярів. Кожна школа може обрати курс за вибором «Соціальне шкільне підприємництво» для учнів 8, 9, 10 та 11 класів https://bit.ly/Navchalna-programa-SSE і навчатися за спеціальним посібником: «Соціальне шкільне підприємництво: твій перший стартап» http://bit.ly/Your_first_startup
Від Тетяни Забродіної учасники заходу дізналися більше про практичний досвід реалізації проєктів в Україні, зокрема, в Житомирській області. Відтак, вихованці Баранівського міжшкільного ресурсного центру розвинули власний органічний бізнес – на уроках праці вирощують м’яту, розмарин та іншу зелень (координаторка даного проєкту –Тетяна Забродіна). У Бердичівській спеціалізованій школі-інтернаті теж займаються рослинництвом – вирощують бейбі-овочі. На Малинщині учні Ворсівського НВК І-ІІ ст. презентують еко-торбинки із машинною вишивкою.
Практичною частиною зустрічі стала робота у групах, де учні самостійно генерували запропоновані та власні ідеї розвитку соціального шкільного підприємництва, презентували механізми їх втілення на базі школи, обговорювали слабкі та сильні сторони на шляху їх реалізації.
Також увагу цільової аудиторії було сфокусовано на питаннях хто і як може подаватися на конкурс грандів проєкту соціального шкільного підприємництва, який впроваджується Фондом Східна Європа спільно з німецькою неурядовою організацією ChildFund Deutschland e.V. за фінансової підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
Отож, наразі оголошено третю хвилю конкурсу проєктів зі створення соціальних шкільних підприємств. Заявки приймаються до 20 лютого 2021 року. Цього разу розширено географію проєкту, долучивши до Івано-Франківської, Донецької та Житомирської областей – Київську, Луганську, Львівську, Рівненську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку та Чернівецьку.
До участі в конкурсі запрошуються громадські організації у партнерстві з державними школами з малих громад (чисельністю населення до 60 тис. осіб) та сільської місцевості зазначених областей. У межах цього конкурсу буде підтримано 10 проєктів, реалізація яких розпочнеться від квітня 2021 року. Максимальна сума гранту на проєкти в громадах із чисельністю населення до 30 тисяч населення становить 75 000 грн, а у громадах із чисельністю населення 30-60 тисяч – 100 000 грн.
Відеоогляд заповнення документів та аплікаційних форм: https://bit.ly/Overview_SSE
Умови конкурсу за посиланням: http://bit.ly/38TVIoA
Детальніше про програму: http://SSE.eef.org.ua/
Заступник міського голови Ірина Гудзь подякувала засновниці ГО «Агенція креативного розвитку», координаторці проєкту «Молодіжний кластер органічного бізнесу», експертці програми із соціального шкільного підприємництва у Житомирській області Тетяні Забродіні за сприяння та допомогу у впровадження нових цікавих ідей із залученням молоді. А також закликала учнів бути активними, застосовувати практично знання зі шкільної програми, знаходити нестандартні рішення та розвивати творчий потенціал. Відтак, було домовлено про співпрацю у напрямку розгляду можливостей впровадження соціального шкільного підприємництва у Новоград-Волинській міській територіальній громаді.
На завершення зустрічі головний спеціаліст відділу підтримки муніципальних ініціатив і інвестицій, підприємницької діяльності, економічного аналізу та планування міської ради Ірина Потопальська представила присутнім основні аспекти програми House of Europe («Дім Європи»), що фінансується Європейським Союзом, створена з метою підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС. Програма фокусується на культурі та креативному секторі, освіті, медицині, соціальному підприємництві, медіа та роботі з молоддю. Детальніше: https://houseofeurope.org.ua/our-strategy
Відділ інформації та зв’язків з громадськістю міської ради