УВАГА! Застерігаємо від покупки продуктів харчування через соціальні мережі!
У зв’язку із впровадженням багатьох обмежувальних заходів, направлених на недопущення поширення інфекції, спричиненої COVID-19 та убезпечення від захворювання нею людей, органами місцевого самоврядування було призупинено роботу агропродовольчих ринків (рішення міської комісії з питань ТЕБ та НС № 5 від 17.03.2020 року). Це ініціювало появу великої кількості оголошень на різних веб-ресурсах, в соціальних мережах та інших онлайн-платформах щодо пропозицій реалізації м’яса, молока, яєць, меду, м’ясних, молочних, рибних та інших харчових продуктів.
Усвідомте те, що в багатьох випадках до споживання пропонуються харчові продукти не промислового, а домашнього виготовлення або вироблена на «підпільних» потужностях. Подекуди такі «рекламодавці» навіть не зареєстровані у службі як оператори ринку харчових продуктів.
Уся небезпека полягає в тому, що такі продукти не досліджуються в державних лабораторіях та розповсюджуються неконтрольовано. НЕВІДОМО: по-перше, про стан здоров’я тварин від яких вони отримані; по-друге, про дотримання вимог законодавства при виробництві, зберіганні та транспортуванні таких харчових продуктів, що і проконтролювати практично неможливо.
Хочемо попередити, що існує багато інфекційних та паразитарних хвороб спільних для людей і тварин, а саме: сальмонельоз, бруцельоз, лістеріоз, лептоспіроз, туберкульоз, сибірка, сказ, трихінельоз, фіноз та ін. Необроблені харчові продукти тваринного походження (сире м’ясо, молоко, яйця, риба) можуть бути джерелом вищевказаних збудників. Водночас такі харчові продукти можуть містити залишки ветеринарних препаратів, бути забрудненими різними патогенними мікроорганізмами або ж фальсифікованими сторонніми речовинами тощо.
Враховуючи вищевикладене, стає очевидно, що при здійсненні таких замовлень ви ризикуєте наразити себе на небезпеку та завдати непоправної шкоди своєму здоров’ю!
Оскільки робота ринків в місті Новограді-Волинському та районі призупинена разом із лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи, що здійснюють нагляд, реалізація харчових продуктів там не здійснюється. Поміж того, це ініціювало появу «стихійних» місць торгівлі та масову реалізацію продовольчих продуктів з автомобілів, де не забезпечено належних санітарно-гігієнічних умов (торгівля на землі в запиленому та брудному середовищі, без дотримання відповідних температурних режимів, без проведення ветеринарно-санітарної експертизи, реалізація сирого молока в ПЕТ-пляшках, сирого м’яса без попереднього ветсаногляду та клеймування, готової харчової продукції без відповідних супровідних документів, що засвідчують їх якість та безпечність тощо). В свою чергу все це несе загрозою життю та здоров’ю людей. Купуючи харчові продукти в таких місцях ви наражаєте себе на небезпеку щодо інфікування будь-якою із вищезазначених хвороб або отруєння.
Тому необроблені харчові продукти тваринного походження можуть реалізовуватись за певних умов, а саме:
1) Тільки промислове виробництво (вироблено, перероблено на підприємстві, що має експлуатаційний дозвіл);
2) Документально засвідчена якість продукції (якісне посвідчення виробника або декларація виробника, що аргументує проведення належного ветеринарно-санітарного контролю, лабораторних досліджень, клеймування, фасування, маркування тощо);
3) Транспортування (наявність товаротранспортної накладної) та реалізація таких харчових продуктів повинно відбуватись за умов дотримання відповідних температурних режимів та санітарних норм, що попереджає їх псування (наявність та належне функціонування охолоджувального обладнання – рефрижераторів транспортних засобів, охолоджувальних вітрин та морозильних камер).
Застерігаємо Вас будьте обачні та закликаємо купувати харчові продукти виключно в офіційних гуртових та дрібнороздрібних торгових мережах, де споживач може самостійно впевнитись щодо забезпечення операторами ринку дотримання усіх умов. Адже споживач має право на отримання інформації про харчовий продукт!
Новоград-Волинське районне управління Головного
управління Держпродспоживслужби в Житомирській області