В Україні триває додаткова імунізація від поліомієліту

8 Лютого 2016, 1:33

Поліомієліт – це дуже заразне захворювання, спричинене вірусом, який вражає нервову систему та може призвести до тривалого паралічу або навіть смерті.

Вірус зазвичай інфікує дітей, які не вакциновані або не отримали повний курс щеплень. У деяких випадках він може вражати підлітків і дорослих.

Вірус поліо є дуже заразним. Він може передаватись від дитини до дитини та інфікувати без жодних симптомів, поки не призведе до хвороби та паралічу дитини, яка не має щеплення. Вірус може жити в зараженій слині або калі інфікованої особи протягом багатьох тижнів. Поліо передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини, як правило через брудні руки до рота, а після цього розмножується у кишечнику.

Зупинити поширення небезпечного вірусу вдалося завдяки вакцинації. Ще у 1988 році поліомієліт виявили у 350 000 людей у 125 країнах світу. До 2014 року кількість випадків інфікування вірусом вдалося скоротити на 99 % – до 243. В 2015 році зареєстровано лише 66 випадків поліомієліту в 2 країнах світу: 17 випадків в Афганістані та 49 випадків у Пакистані.

Але поки вірус поліомієліту існує хоча б в одній точці світу, заразитись ним ризикують усі, хто не отримав усіх щеплень, незалежно від свого географічного розташування. Інфіковані вірусом люди подорожують і контактують з іншими – і поліомієліт знову розповсюджується серед невакцинованого населення планети.

На жаль, поліо повертається. Так у 2013 році в Ізраїлі почалась циркуляція «дикого» вірусу поліомієліту: збудник виявили у стічних водах на півдні Ізраїлю, а потім і по всій країні. Однак через високе охоплення вакцинацією не було випадків паралітичногї форми поліомієліту. Для припинення циркуляції вірусу Ізраїль провів двораундову кампанію «Дві крапельки» з імунізації проти поліомієліту двовалентною живою вакциною дітей віком до 9 років.

У 2010 році у Таджикистані через спалах поліо загинуло 26 людей, серед яких 21 дитина. Загалом у Таджикистані понад 400 дітей були інфіковані вірусом, 170 з них лишилися паралізованими.

В Україні також склалась небезпечна епідситуація з поліомієліту. На початку 90-х років було проведено кілька раундів масової вакцинації дітей в рамках програми з викорінення поліо в Європейському регіоні. На сьогодні рівень охоплення вакцинацією в Україні та, зокрема, в нашій Житомирській області є найнижчим за останні 20 років. Достатнім захистом від поліомієліту за допомогою щеплень забезпечено менше 50% дітей. Мінімальні вимоги для захисту від поліо не дотримуються. Спалаху поліо у будь-якій країні можна запобігти лише у тому випадку, якщо вакцинацією охоплені не менше 95% дітей.

1 вересня 2015 року Міністерство охорони здоров’я України повідомило про те, що два випадки інфікування вірусом поліо вакцинного походження були підтверджені у регіональній лабораторії ВООЗ, де провели аналіз калу двох дітей із Закарпатської області. Дві дитини (одна – віком 4 роки, друга – 10 місяців) не мали щеплень від поліо та отримали паралітичну форму поліомієліту. Отже, в країні зафіксовано спалах цього захворювання. Під час спалаху або циркуляції вірусу поліо потрібна додаткова імунізація.

Тому в Україні триває додаткова імунізація проти поліомієліту для всіх дітей віком від 2 місяців до 6 років, що складається з трьох турів. З 25 січня розпочався третій тур, до якого включені діти віком до 10 років.

На жаль, на сьогодні деякі люди спекулюють на питаннях вакцинації, тим самим, наражаючи на небезпеку наших дітей.

Пам’ятайте, ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним захистом від хвороби є вакцинація. Альтернатив вакцинації немає.
 

В. Кащук, начальник епідеміологічного

відділу Новоград-Волинського

міжрайонного управління ГУ ДСЕС

 

Чат-бот Гаряча лінія