Варіанти управління багатоквартирним будинком з ОСББ
Управління будинком шляхом самозабезпечення
ОСББ власними силами забезпечує утримання будинку та його прибудинкової території власними силами співвласників, а також шляхом найму кваліфікованого персоналу та укладання договорів з підрядними організаціями. Це здійснюється в рамках кошторису, який розробляє правління та затверджують на поточний рік загальні збори. На підставі кошторису загальні збори визначають і затверджують види та розмір внесків, які співвласники сплачують на рахунок ОСББ. Правління щорічно звітує про виконання кошторису перед загальними зборами ОСББ.
Іншою опцією самозабезпечення є укладення договору з професійним менеджером (зазвичай фізичною особою — підприємцем), що здійснює управління поточною діяльністю об’єднання та контроль за роботою залучених підрядних організацій. Такий варіант властивий для будинків, де правління не має необхідних компетенцій або часу для забезпечення повноцінного управління будинком власними силами.
Управління будинком шляхом передання відповідних функцій асоціації ОСББ
ОСББ може стати членом асоціації ОСББ та за рішенням загальних зборів повністю або частково передати їй функції з управління своїм багатоквартирним будинком. Чинне законодавство не містить будь-яких особливостей регулювання діяльності асоціацій ОСББ. Тобто перелік повноважень, які передаються від ОСББ до асоціації, порядок прийняття рішень асоціацією, розподіл голосів при голосуванні та інші суттєві аспекти діяльності встановлюються статутом відповідної асоціації.
Управління будинком шляхом залучення управителя
Будинки, в яких створено ОСББ, також можуть залучити управителя, уклавши з ним Типовий договір про надання послуги з управління будинком. Крім того, ОСББ може співпрацювати з суб’єктами, що виконують функції з управління будинками (як управляючими компаніями, так і ФОП), для замовлення окремих послуг або робіт. У цьому випадку такий суб’єкт господарювання є підрядником, а не управителем щодо цього будинку з ОСББ.
(© Посібник у рамках проекту «Енергоефективність у житловому секторі України», що впроваджується Міжнародною фінансовою корпороцією (IFC, Група Світового банку).
В будь-якому варіанті вищим органом ОСББ є ЗАГАЛЬНІ ЗБОРИ СПІВВЛАСНИКІВ. Збори скликаються не рідше 1-го разу на рік. Рішення зборів, прийняте відповідно до статуту ОСББ, є обов’язковим для всіх співвласників. За рішенням загальних зборів можуть бути обрані представники від об’єднання, яким зборами надаються відповідні повноваження щодо оперативного вирішення нагальних питань шляхом скликання зборів представників. Статутом визначаються порядок скликання та голосування, перелік питань, які можуть вирішуватися зборами представників. (Див. Типовий статут ОСББ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1155-03#Text )
Збори представників не можуть вирішувати питання, які стосуються майнових прав співвласників, погіршують умови використання майна або умови проживання.
Рішення загальних зборів ОСББ мають бути оприлюднені. Про це більш детально йшлося в публікації від 19.12.2022 на нашому сайті за посиланням https://info.nvrada.gov.ua/yakyj-maye-status-ta-komu…/