Відбудеться траурний мітинг-реквієм та панахида, присвячені перепохованню останків загиблих учасників Другої світової війни
Шановна громадо!
За ініціативою Управління культури і туризму Звягельської міської ради, 22 січня об 11:00 на центральному міському кладовищі за адресою вул. Василя Стуса, 7 відбудеться траурний мітинг-реквієм та панахида, присвячені перепохованню останків загиблих учасників Другої світової війни: генерал-майора Панкратова Йосипа Миколайовича та підпільників Мякишева Костянтина Петровича і Коваля Матвія Павловича.
Перепоховання здійснюється відповідно до закону України «Про поховання та похоронну справу» з дотриманням вимог законів «Про охорону культурної спадщини» та «Про увічнення Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1941-1945 років». Цей процес проводиться на основі дозволу Міністерства культури та стратегічних комунікацій України від 15.01.2025 №25/1П.
За радянських часів поховання учасників Другої світової війни часто здійснювалися не на кладовищах, а в центральних частинах міст і сіл, у парках чи громадських місцях. Це слугувало елементом радянської ідеологічної політики.
Сьогодні, постає важливе питання ексгумації рештків радянських поховань та їх перенесення на кладовища. Померлі та загиблі мають спочивати там, де це відповідає традиціям, закону та моральним принципам.
Запрошуємо всіх долучитися до мітингу-реквієму, щоб спільно вшанувати пам’ять загиблих.
Історична довідка
Панкратов Йосип Миколайович (1897–1945) – генерал-майор (1942), командир 287-ї стрілецької дивізії. Учасник Першої світової та громадянської воєн. На фронтах Другої світової війни перебував з 1941 року. Брав участь у оборонних боях під Ленінградом, в Орловсько-Курській битві, визволенні Лівобережної України. З 10 травня 1942 року командував 287-ю стрілецькою дивізією, яка у складі 13-ї армії 1–3 січня 1944 року визволяла м. Новоград-Волинський (нині Звягель) від нацистських загарбників. За ці заслуги дивізії було присвоєно почесне найменування «Новоград-Волинська».Панкратов Йосип Миколайович є почесним громадянином міста. Загинув 25 квітня 1945 року під час наступальної Берлінської операції біля м. Пейтц (Німеччина), переправляючись через річку Одер. Відповідно до його заповіту, похований у квітні 1945 року в місті Звягель.Мякишев Костянтин Петрович (1918–1942) – уродженець м. Новоград-Волинський (нині Звягель). У жовтні 1941 року взяв участь у першому засіданні міського підпільного комітету, організованого М. Лянгусом. Був членом підпільного комітету та працював складальником у друкарні, де складав тексти листівок для підпільної газети.У травні 1942 року був заарештований нацистами та страчений 10 червня 1942 року.Коваль Матвій Павлович (1916–1942) – уродженець с. Смолка Новоград-Волинського району (нині територія південного району м. Звягель). Мав вищу освіту, закінчив Київський педагогічний інститут. До 1941 року працював у Дрогобицькому педагогічному інституті.Після поранення у 1941 році та перебування в оточенні створив і очолив підпільну групу в с. Смолка. Разом із К. Мякишевим займався складанням, друком та розповсюдженням листівок підпільної газети. За допомогою друкувальної машинки та печатки виготовляли фальшиві перепустки, що дозволило врятувати з полону близько 50 осіб. У червні 1942 року був заарештований і закатований у в’язниці. У 1944 році останки підпільників були перепоховані у братській могилі на території міського парку культури і відпочинку.