Відбулось засідання комісії з питань топоніміки та охорони культурної спадщини при виконавчому комітеті міської ради

25 Жовтня 2017, 21:11

24 жовтня 2017 року під головуванням заступника міського голови О.В.Гвозденко відбулося засідання комісії з питань топоніміки та охорони культурної спадщини при виконавчому комітеті міської ради. У ході засідання члени комісії обговорили та погодили замінити російськомовний напис на пам’ятнику екіпажу танку «Безпощадний» на «Воїнам переможцям», який входить в ансамбль пам’ятки історії «Пам’ятник на честь 25-ти річчя звільнення України від фашистських загарбників». Також начальник культури і туризму міської ради Л.В.Заєць повідомила, що на території міста розміщено ще 32 пам’ятника історії, які містять російськомовні написи. Після обговорення було вирішено передбачити у наступному році кошти на перейменування даних пам’яток. Між тим, член топонімічної комісії О.С.Дюбо запропонував на пам’ятнику жертвам Голодомору, який розташований на кладовищі (вул. Чехова,7) викарбувати більш детальну інформацію щодо подій, які відбувалися в Україні, аби наступне покоління не забувало сторінок своєї історії. З даного питання було вирішено на наступне засідання продумати напис, після чого буде підготовлений відповідний проект рішення на засідання виконавчого комітету міської ради.

Довідково: історична довідка про пам’ятку історії «Пам’ятник на честь 25-ти річчя звільнення України від фашистських загарбників». Пам’ятка розташована у східній частині міста, в існуючій регулярній виробничій забудові інфраструктури вул. Житомирської, праворуч на виїзді з міста у бік Житомира, у північно-західній частині чотирикутного майданчика правильної форми (50,0 м х 30,0 м), обсадженого штучно посадженими листопадовими деревами. Зорієнтована на південь. 

Пам’ятник встановлено у 1969 р. на відзначення 25-річчя визволення України від нацистських окупантів у часи Великої Вітчизняної війни з метою увічнення подвигу військовослужбовців, які загинули за визволення України. 

Ансамбль пам’ятника складається з цегляної чотирикутної колони, кам’яної брили, пофарбованої у білий колір – ліворуч та мозаїчного панно – праворуч від колони. Цегляна колона (1,1 м х 1,5 м; вис 6,5 м), оздоблена плитами (1,0 м х 0,75 м) полірованого сірого граніту. На висоті 4,0-5,0 м ліворуч на колоні влаштована консоль, на якій встановлено барельєфне зображення голови танкіста у шлемофоні (вис. 1,4 м) з бетону, пофарбоване у чорний колір, поряд присвятний напис. Кам’яна брила (вис. 4,0 м) у вигляді неправильної піраміди з усіченим верхом, пофарбована у білий колір. В 1990-ті роки втрачено бетонну скульптуру «Воїн в атаці», яка була прикріплена до кам’яної брили. На її місці у 2000 р. на висоті 2,1 м встановлено плиту (1,0 м х 0,75 м) полірованого сірого граніту з інформаційним написом. Мозаїчне панно (вис. 1,6 м, довж. 6,9 м) складається з тинькованої цегляної стінки, з чільного боку якої встановлено 5 елементів панно: у центрі розташовано 2 елементи мозаїки (2,0 м х 1,65 м кожний) – на лівому зображено танковий бій, на правому – поясні портрети матроса і червоноармійця та погруддя танкіста, які в єдиному пориві ідуть в атаку. Ліворуч від мозаїки встановлено плиту (1,0 м х 1,65 м) полірованого сірого граніту, у верхній частині викарбовано п’ятикінцеву зірку, нижче – присвятний напис. Праворуч від мозаїки встановлено дві плити (1,0 м х 1,65 м) полірованого сірого граніту, на одній викарбовано вірш та нижче зображення танка і солдата, що ідуть в атаку, на іншій – інформаційний напис, нижче – п’ятикінцеву зірку та дві гвоздики.

Поряд східніше знаходиться пам’ятник екіпажу танку «Безпощадний». 

Вид – пам’ятка історії, тип – споруда, категорія – місцевого значення, охоронний номер 1866 згідно з рішенням виконкому Житомирської обласної ради народних депутатів «Про взяття під державну охорону пам’яток археології, історії та мистецтва» від 26.12.1979 р. № 559.

Місце знаходження – вул. Житомирська, 150 м. Новограда-Волинського Житомирської області.

 

Відділ інформації та зв’язків 
з громадськістю міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія