Відбувся круглий стіл з питань оптимізації діяльності Державного навчального закладу «Новоград-Волинське вище професійне училище»

19 Травня 2016, 0:11

У сучасних соціально-економічних умовах держава потребує цілісної системи неперервної професійної освіти, що відповідає національним інтересам і світовим тенденціям розвитку економіки, забезпечує підготовку кваліфікованих робітничих кадрів. До 2015 року систему профтехосвіти утримував державний бюджет. Однак, у кінці грудня 2015 року у бюджетному кодексі відбулися зміни. І уже з 2016 року фінансування професійно-технічних закладів передали до місцевих бюджетів.

У Новограді-Волинському підготовку кваліфікованих робітників забезпечує Державний навчальний заклад «Новоград-Волинське вище професійне училище». Тож, з метою пошуку шляхів оптимізації діяльності училища у стінах цього закладу відбулась нарада. Участь в обговоренні даного питання взяли секретар міської ради Олена Пономаренко, заступник міського голови Оксана Гвозденко, голова районної ради Дмитро Рудницький, голови депутатських фракцій та постійних комісій міської ради, начальники відповідних управлінь та відділів міської ради, директор міського центру зайнятості Віктор Сербін та інші.

На початку заходу заступник міського голови Оксана Гвозденко ознайомила присутніх з пропозиціями Міністерства освіти і науки та Міністерства фінансів України щодо джерел фінансування професійно-технічної освіти. Зокрема, як наголосила Оксана Василівна, пропонується фінансування з державного бюджету за рахунок освітньої субвенції на здобуття учнями ПТНЗ загальної середньої освіти. Відповідальність за професійну підготовку має бути розділена між державним і регіональним рівнями. Тобто, державна субвенція має покривати здобуття освіти за гостро дефіцитними спеціальностями національного значення шляхом державного замовлення. Професійна ж підготовка за тими професіями, що використовуються для комунального господарства або для обслуговування місцевої інфраструктури мають фінансуватися шляхом регіонального замовлення. Крім того, рекомендується залучити великий бізнес до консультацій із метою опрацювання моделей залучення бізнесу до фінансування професійної підготовки необхідних їм професій. Однак, запровадження такої системи можливе лише з 2017 року.

У цьому році завдяки фінансуванню з міського бюджету училище продовжує функціонувати. Навантаження на міський бюджет достатньо велике, тому необхідно шукати шляхи вирішення цього питання.

Директор училища Микола Паламарчук презентував історію та сучасний стан розвитку навчального закладу, який було створено у 1966 році як Новоград-Волинське міське професійно-технічне училище №7. У 1979 році заклад було реорганізовано в «середнє професійно-технічне». У 2006 році – в професійний ліцей. У 2014 році – у ДНЗ «Новоград-Волинське вище професійне училище».

Сьогодні у закладі 18 навчальних кабінетів та 11 навчально-виробничих майстерень. Професії, які учні здобувають: муляр, монтажник сталевих та залізобетонних конструкцій, електрозварник ручного зварювання; столяр будівельний, різьбяр по дереву та бересту; муляр, штукатур, лицювальник-плиточник; кравець, вишивальник; перукар (перукар-модельєр), візажист; опоряджувальник будівельний; маляр, штукатур, лицювальник-плиточник; оператор комп’ютерного набору, соціальний робітник. Однак, слід зауважити, що набір здійснюється на найбільш затребувані професії, які користуються попитом.

Також у закладі функціонують учнівський народний духовий оркестр «Возвягель», ритм-студія барабанщиць, вокальні гуртки – учнівський «Калинонька» та працівників училища «Джерело», хореографічний, декоративно-прикладного мистецтва «Український оберіг», спортивні секції з футболу, волейболу, тенісу та атлетизму, вуличний стрілець, клуби «Берегиня» та «Світлиця».

Всього в училищі навчається 427 учнів, в основному це діти-сироти, напівсироти, з багатодітних та малозабезпечених сімей, виховуються одним з батьків, мають посвідчення ЧАЕС, інваліди, діти учасників АТО, тощо.

Зокрема, учасниками обговорення було наголошено на необхідності постійного моніторингу напрямків та спеціальностей, які потребує ринок праці. Всі погодилися, що училище має існувати, але у зв’язку із значним навантаженням на міський бюджет, держава має звернути увагу на те, що у закладі навчаються не лише новоград-волинці, а й діти з інших міст та районів.

1 червня у місті Київ відбудуться парламентські слухання на тему: «Професійна освіта як складова забезпечення кваліфікованого кадрового потенціалу України: проблеми та шляхи вирішення», до участі у яких запрошують міського голову Віктора Весельського. Тож, за підсумками круглого столу заступник міського голови Оксана Гвозденко, управління освіти і науки міської ради та адміністрація училища формують конкретні пропозиції, які будуть представлені у Верховній Раді України.

 

Відділ інформації та зв’язків

з громадськістю міської ради

 

Чат-бот Гаряча лінія