Водоканали закликають НКРЕКП підвищити тарифи
В Україні більшість водопровідних станцій, каналізаційних очисних споруд, водопровідних та каналізаційних мереж побудовані більш ніж півстоліття тому. Звягельводоканал, наприклад, засноване в 1935-1937 роках.
До Звягельського водоканалу, як і до інших українських водоканалів часто часто висувають претензії: «За що вам платити, коли вода неякісна? От у ЄС воду можна пити прямо з-під крана».
Порахуймо, скільки така вода коштує і який тариф на послуги європейських водоканалів.
В Україні середній тариф – 0,8 євро за куб м, а окремих водоканалів – 1 євро. За кордоном менше 3 євро вода не коштує. У середньому 4-5, а може бути і 6 євро.
Це дозволяє водоканалам отримувати достатнє фінансування і мати в тарифі велику інвестиційну складову – 30-60%. На ці кошти вони можуть постійно оновлювати й модернізувати обладнання, тож якість води там відповідна.
У тарифах українських водоканалів інвестиційна складова мізерна, зазвичай менше 10 %. Якщо ж ці тарифи ще й економічно необґрунтовані, то про неї можна забути, бо всі кошти спрямовуються на покриття витрат на електричну енергію, оплату праці робітникам водоканалу, закупівлі реагентів та сплату податків.
Тарифи на водопостачання та водовідведення встановлюють НКРЕКП та органи місцевого самоврядування у межах своїх повноважень.
Заборони щодо підняття тарифів на водопостачання та водовідведення на рівні держави немає. Так, наприклад, 27 грудня 2022 року НКРЕКП збільшила тариф українським водоканалам у середньому на 30-32%. Проте, з незрозумілих причин, 30 грудня комісія скасувала своє рішення і відправила проект постанови на доопрацювання.
Далі ще цікавіше. 29 червня 2023 року комісія, нарешті, ухвалила рішення про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, але 3 липня постанову скасували. Зараз у НКРЕКП знову розглядають питання підняття тарифів.
Деякі міські ради у 2023 році, як приклад, м. Славута Хмельницької області, м. Вараш Рівенської області, м. Шаргород Вінницької області встановили нові тарифи для населення на водопостачання та водовідведення.
Міста Звягель, Коростень, Бердичів, Житомир надають фінансову підтримку із бюджетів громад на покриття водоканалам їх господарських витрат. Так, у 2023 році Звягельська міська рада спрямувала водоканалу на різницю в тарифах 19 млн. грн, на 2024 рік ця сума складе близько 21 млн. грн.
Як пояснив раніше президент асоціації “Укрводоканалекологія” Дмитро Новицький збитки водопровідної галузі 2022 року становили 4,4 млрд грн, а від початку 2023 року 3,4 млрд. грн. Експерт зазначив, що тарифи на воду в Україні є нижчими від економічно обґрунтованих витрат, та при цьому робиться все, щоб зберегти можливість подавати людям воду. Асоціація «Укрводоканалекологія» має намір боротися за права водоканалів у юридичній площині та вже підготувала позов до суду про визнання протиправною та не чинною постанови НКРЕКП, яка скасувала встановлені тарифи.
Раніше газета «Звягель» проводила дослідження «Чи дійсно у Звягелі найвищий тариф на воду?
Читати Чи дійсно у Звягелі найвищий тариф на воду?