Вшанували пам’ять славетної звягелянки на Байковому кладовищі

2 Серпня 2023, 10:07

1 серпня – 110 роковини з дня смерті нашої видатної української поетеси, драматургині, письменниці, перекладачки, культурної діячки Лесі Українки.

Вшанувати пам’ять славетної звягелянки на Байкове кладовище прийшли культурні діячі, представники музеїв та бібліотек, актори, музиканти та представники громадськості. Делегація зі Звягеля також долучилася до покладання квітів на могилу відомої землячки.

Довідково: В останній період свого життя Леся Українка продовжувала вести мужню боротьбу зі своєю недугою. Влітку 1913 року лікарі порадили їй поїхати на гірський курорт в м. Сурамі (Грузія). Туберкульоз виснажував поетесу фізично і духовно.

На світанку 1 серпня 1913 року Лесі Українки не стало. Звістка про її смерть сколихнула не тільки Україну, а і всю Європу. Телеграми зі співчуттям надходили з Тбілісі, Харкова, Воронежа, Риги, Варшави, Парижа, Відня, Женеви – з багатьох сіл, міст і містечок, з різних країн.
Труну з тілом Лесі привезли до Києва поїздом 8 серпня, ховали на Байковому цвинтарі (поряд з могилою батька і брата Михайла). Під час поховання нести труну на руках, співати пісень і виголошувати промови було заборонено. З вінків зривали червоні стрічки і написи. Людей не пускали на кладовище, але вони проривали заслони, влаштувавши справжню маніфестацію. Прибули делегації з різних місцевостей України, Росії, Грузії. 29 серпня за ініціативи українців – католиків у костьолі св. Миколая в Києві була відправлена урочиста меса.

У 1939 році на могилі був встановлений надгробок відомого скульптора народного художника України Галини Петрашевич, який є пам’ятником історії та культури.

Чат-бот Гаряча лінія